Síla života

• USA The Homesman (více)

Tři duševně narušené a zcela zmatené ženy se octnou až na samé americké hranici. Náročného úkolu dopravit je zpět do Iowy se ujme svérázná Mary Bee Cuddy (Hilary Swank). Řídit dostavník plný pomatených žen na cestě dlouhé 400 mil je ovšem téměř nad její síly a proto si na výpomoc najme odpadlíka George Briggse (Tommy Lee Jones). Tato nesourodá dvojice čelí během vyčerpávající cesty prérií neustálým hrozbám a psychickému vypětí. Podaří se jim dovézt jejich zvláštní „náklad" až do cíle? (Magic Box)

Cervenak

Komorný western s jedinou krátkou akčnou scénou, ale rozhodne žiadna prechádzka kvitnúcou prériou. Práve naopak, Západ je tu zobrazený s až mccarthyovskou krutosťou a nemilosrdnosťou, ako miesto, ktoré je na prvý pohľad malebné, ale vzápätí vás zabije a zožerie, prípadne hodí do latríny, v najlepšom prípade pripraví o rozum. Výborní herci, skvelá kamera a réžia. Ten zvrat na konci druhej tretiny je asi najdrsnejšia vec, čo som tento rok vo filmovom svete videl. ()

Dale

Nudný a úplne zbytočný film s kvalitným hereckým obsadením. Samotný nápad viezť tri vyšinuté ženy cez divoký západ je síce originálny, ale minimálne rovnako šialený ako tie ženy. Je veľká náhoda, že v nejakom zapadákove, kde žije sotva 20 obyvateľov sa v istom okamihu úplne zbláznia tri ženy. Na začiatku cesty sú všetky na zvieraciu kazajku, no behom cesty sa vyskytnú okamihy, kedy celkom spolupracujú s Jonesom a vyzerajú, že vnímajú svet okolo nich. Proste celé je to veľmi divné s jedným nečakaným okamihom asi pol hodinu pred koncom, ktorý vás na chvíľku vytrhne z polospánku. ()

Anderton

Tak tu som si každú chvíľu hovoril, že toto som vo westerne ešte nevidel. Alebo že tento zvrat som ani v najmenšom nečakal. A že T.L.Jones v podstate pokračuje tam, kde začal vynikajúcimi Troma pohrebami, za ktorými výraznejšie kvalitou nezaostáva. Opäť tu sledujeme nejaké tie sexuálne rýchlovky a i keď to začína zhusta depresívne a v podstate aj celý dej žiadnym optimizmom nesrší, tak po filme sa nebudete cítiť zdeprimovaní a možno za to múže ten záverečný spev a tanec. Množstvo známych tvárí považovalo za česť sa v tomto dielku objaviť a aj ich vždy nečakaný príchod na scénu môžete považovať za plus snímky. A pochybujem, že niekto z nich očakával nejaký komerčný úspech, western je dnes čistý underground (kdeže naňho naraziť v kine), i keď sa stále nakrúca. ()

Darth Maul

Tommy Lee Jones vytvoril skromný western s nezvyčajnými postavami. The Homesman dobre pozná svoje limity a pred divákom sa nestavia do pozície niečoho výnimočného. Práve táto sympatická úprimnosť sa mi pozdávala najviac. Okrem toho ma upútal aj netradičný príbeh Mary Bee Cuddy a Georgea Briggsa odohrávajúci sa na (veľmi drsne vyobrazenom) Divokom západe. ()

kalap

Film o sile osobnosti, kde Mary, už aj tak duševne načatá sa rozhodne odviesť tri bláznivé ženy a myslí si, že tak naberie znovu strácajúcu sa duševnu pohodu, ale to sa kruto mýlila, lebo číre bláznovstvo žien ju nahlodovalo stále viac a viac a oslobodenie videla v razantnom ukončení toho útrpenia. Jej protiklad bol Georgea Briggse vnútorne veľmi silný, ktorého blaznovstvo žien vôbec nerozhodilo a ked sa rozhodol ich opustiť, ženy sa vybrali za ním, lebo cítili jeho nezlomnosť. Svoju úlohu splnil, zdravo sa opil zatancoval si a zaspieval. ()

• Natáčení probíhalo v Tennessee, Nebrasce, Novém Mexiku a na různých místech Kansasu. Filmovat se začalo v květnu 2013 ve Westville Museum ve městě Lumpkin ve státě Georgia. (jezurka42)
  • Film se inspiroval stejnojmenným románem od Glendona Swarthouta z roku 1988. Práva na jeho zfilmování držel jistý čas Paul Newman, který chtěl adaptaci sám zrežírovat, kvůli častému přepisování scénáře ale nakonec od projektu upustil. (IlMagnifico)