Zámecká zrůda

Castle Freak

Stuart Gordon's Castle Freak

Horor

USA, 1995, 90 min (SE: 95 min)

Stuart Gordon

Scénografie:

Franco Vanorio

Kostýmy:

Tiziana Mancini

Strašně rozvleklý začátek, který trvá pekelně dlouho a není toho moc, co by diváka udrželo v očekávání a napětí. Když ale zrůda uteče z cely, tak už to pak i za něco stojí. Chvilkama mě to i bavilo, ač se jedná jen o průměrné béčko a moc toho nepřekvapí. Zajímavá scéna však pro mě nastala hned zpočátku, kdy babka zapalovala svíčku a následně chtěla uhasit sirku. Takže s ní zatřásla a sirka zhasla a hned nato ji ještě sfoukla, ač už byla dávno uhašená. To jsem se prostě musel smát. Takový trošku nečekaný komický zážitek. Jinak nevím, co bych vyzdvihnul. Lekačky v podstatě nejsou žádné a zrůda není až tak zrůdná, jak bych čekal, přesto to není úplně k zahození. 60%(21.2.2014)

"...Neboť i když mi zapomění dalo klid, vždy si budu pamatovat, že jsem vyděděnec, cizinec v tomto století a cizinec mezi těmi, kdo se dosud nazývají lidmi. To vím od chvíle, kdy jsem vztáhl prsty k nestvůře ve zlatém rámu, kdy jsem vztáhl prsty a dotkl se chladivého, pevného povrchu lesklého zrcadla." Tak tohle je všechno, co Gordon použil z Lovecraftovy povídky The Outsider. Jo, a ještě zámek jako kráva, kde straší. Což kupodivu vůbec nevadí. Bubák má fakt hnusnou tlamu a podivné stravovací návyky. Italští policisté mají IQ vysoké jako včerejší datum, takže taky v pořádku a Jeffrey Combs je jako nevyléčený alkoholik-zachránce vyloženě v pohodě. Dobrý kino.(8.5.2009)

Stále víc si začínám uvědomovat, že po filmu "Re-Animátor" už Stuart Gordon nenatočil nic, co by se jeho prvotině vyrovnalo. Nejsou to špatné filmy, ale není to už tak zapamatovatelné. "Zámecká zrůda" má dobré momenty, ale celkově mi to přišlo tak nějak obyčejné, že prostě nemůžu hodnotit výše než 60 %.(17.4.2016)

Gordonovská lehká parafráze na Cantervillské strašidlo či klasický příběh Panna a Netvor. Trochu pomalejší rozjezd nabere grády v momentě, kdy se zámecké monstrum doslova utrhne ze řetězu a začne naplňovat své dlouho ne vlastní vinou potlačované pudy. Potěšitelná je výborná maska monstra (ze záběrů na uříznutý penis až mrazí), jeho veskrze řádně krvavě morbidní chování (vážně se s tím nijak nesere), herecký výkon Jeffreyho Comba a Barbara Crampton, které zde scénář neumožní nějak moc se herecky projevit, ale na to nakašlat, stačí se na ní koukat. Celkový nádech filmu jej hází zpět v čase tak alespoň o deset let, zjištění, že byl natočen AŽ v roce 1995, pro mě bylo vážně překvapením. Ale jo, nakonec tu čtvrtou * přece jen přidám. Více na mém blogu: www.hororovykabinetdreraserheada.blog.cz.(20.1.2011)

Začátek filmu vypadá opravdu zajímavě a já se těšil na pořádnou jízdu, kterou slibovalo vysoké hodnocení na netu. První minuty, kdy se na scéně objevil Giorgio byly neskutečné jenže postupem času se tedy alespoň umě vytratilo veškeré napětí. Zlom nastal po kousání bradavek té prostitutky. Protože v tu chvíli byl viděl celý kostým monstra a tady nastal kámen úrazu. Jakmile totiž kamera přestala zabírat vynikající masku (obličej) a sjela níže tak byl vidět gumový kostým, který na herci jen vlál. Hlavně tedy při záběrech zezadu. Tím mě doslova znechutili. Jinak ale musím pochválit výkon Jeffreyho Combse. V celkovém hodnocení takových 65%.(29.12.2009)

• - Hrad použitý ve filmu je skutečný italský hrad, který vlastní prezident společnosti Full Moon Pictures. (Chatterer)