Zámecká zrůda

Castle Freak

Stuart Gordon's Castle Freak

Horor

USA, 1995, 90 min (SE: 95 min)

Stuart Gordon

Scénografie:

Franco Vanorio

Kostýmy:

Tiziana Mancini

Velké těšení=velké zklamání. Výrobní tým, který stojí za výborným From Beyond, tu zklamal na celé čáře. Protože toto není ani náhodou, horor. Je to jakási divná poudačka o jednom italském hradě. Chvílemi mi to připomínalo skvělou tv seriálovou Tetu, jen o dost slabší. Jediní, kdo opět nezklamali, je ústřední herecká dvojice Jeffrey Combs a krásná Barbara Crampton. Ta 3.hvězda je za ně. A nejen dle mého, velmi nevyrovnaný Gordon. Nu...i on má nárok někdy sleviti ze svých nároků. Není to ani geniální, ani na pytel. Je to něco mezi.(19.5.2018)

• Korbitch

Celkem schopný námět sráží na kolena dosti tupý scenář viz konec, kdy má jak matka tak otec možnost vzít si od policajtů zbraň, ale nakonec to ani jeden z nich neudělá, aby to mohlo mít tak děsnej, rádoby srdceryvnej konec. A to nebylo jen tohle. Jejich smůla a 2 hvězdy. Jedna za Combse a druhá za toho příšeráka.(8.11.2010)

Gordone, Gordone! I ty jeden uchyláku! Kdo zná tvorbu tohoto svébytného režiséra jistě ví, že má talent na velmi zábavná "přiznaná" béčka s takovým tím přismrádlým osmdesátkovým nádechem. Takže krev, sliz, fujtajblové masky a tak podobně. Stejné pojetí má i jeho blízký přítel Brian Yuzna, který do filmového "braku" přispěl dalšími parádními béčky. Zámecká zrůda je na motivy jednoho Lovecrafťáckého záseku a oplývá pěknou gotickou atmosférou. Aby taky ne, když je příběh zasazen do potemnělého italského hradu, který zdědí jedna americká rodinka. Nemají za sebou zrovna šťastnou minulost, která se za nimi vleče jako hnijící kus mrtvoly. A zrovna to prostředí hradu na jejich náladě moc nepřidává. Ovšem rozuzlení ano! Rozjezd je potřeba přijmout trochu delší, ale v pozdějších minutách je Zámecká zrůda o to víc intenzivnější a děsivější. Podobně jako literární předlohy pana Lovecrafta. Jeffrey Combs a Barbara Crampton je dobrá sázka na jistotu a pokud jste viděli další filmy s tímto duem (Re-Animator a Ze záhrobí), tak nebudete litovat. Možná bude pro někoho film jaksi průměrný, ale kdo má rád Lovecrafta a tento herecký ansámbl, tak bude nadšen stejně jako já.(21.2.2019)

Tak tohle byla úúúžasná horrorová záležitost!! Vyloženě horror s příšerou, (žádnej čistej exploiťák, na který koukám pořád dokola) kterej mi vyloženě sedl ... Film má sice pomalej rozjezd, kde se toho moc neděje, ale dost dobře připraví diváka i na docela v pohodě myšlenku, která z filmu na konci v zejde. Jinak se ale jedná o brutální a šokující řádění v půli filmu utržené zrůdy bez penisu a jazyka ze řetězů podzemního vězení, která to začne dávat všem návštěvníkům a přistěhovavší se rodině fakt ve velkým!! Kamera neuhýbá před ničím, záběry na příšeru jsou opravdu děsivé, film neustále graduje a graduje až do samotného konce. Z některých scén jsem vůbec nechápal, že byly vpuštěny v 90. letech na plátno. Shchytají to ženský fakt nechutně, chlapi, policajti i kočička ... Jeffrey Combs je výbornej ve svý roli, sice zpočátku nemá moc prostoru, ale jakmile příjde řádění příšery, čirá hrůza a děs, tak vyloženě herecky exceluje. Fakt výborný horror takhle na večer. Ty zámecký 90.kový záležitosti moc nemusím, ale tohle je perla ... Chvílema fakt "brrrr" ... a když to píšu já, tak už to musí být. Pro milovníky gore povinnost. A hlavně ŠPIČKOVÁ KAMERA+VÝBORNÝ ZVUKOVÝ doprovod!!! V rámci doby vzniku a žánru jednoznačně naprostý vrchol!!!!(11.5.2009)

nizkorozpoctova variace dvou rozdilnych polocasu na zamek hruzy. rozjezd je velice pomaly, prvni pulku me neoslovovala atmosfera a prakticky se ani nic moc nedelo a celkove to bylo dost umrle. Ale ve chvili uprku slintajiciho fesaka ze sklepnich prostor zamku vas ovane atmosfera, nikoli ta pochmurne goticka (zprvu ocekavana), ale ona uhrancive brutalnich hratek z dob italskych horroru 70 a 80 let, hlavne ze skladist Fulciho a Deodata. myslim si ze to, co gordonuv tvurci tym v druhe tretine predvedl z hlediska nasili, muze bodovat v chartu nejostrejsich ol'skool horroru vubec... 8/10(29.9.2008)

• - Hrad použitý ve filmu je skutečný italský hrad, který vlastní prezident společnosti Full Moon Pictures. (Chatterer)