Zámecká zrůda

• USA Castle Freak (více)
USA, 1995, 90 min (Special Edition: 95 min)

Tento horror se odehrává ve starám italském hradu, do kterého se právě stěhuje Američan John Reilly se svojí rodinou. Jeho rodinu zasahla treagédie při níž zahynul jeho malý syn a dcera oslepla. John doufá že se v novém sídle urovná jeho rozvrácený vztah se svou ženou Susan. Ale jak to tak bývá, v hradu není něco v pořádku. (V-Ray)

sidzej

Filmy Stuarta Gordona mam celkom rad. Ide sice o cistokrvne becka s lacnym televiznym spracovanim obcas podpriemernej kvality avsak z dejoveho hladiska su vzdy zaujimave. Skoda ze nikdy nedostal prilezitost natocit horor s ackovym rozpoctom pretoze urcitymi vypravacskymi (a gore) schopnostami rozhodne disponuje. ()

-bad-mad-wolf- odpad!

Filmu, který má natolik céčkový až amatérský look, lze asi odpustit stupiditu a ignoraci logiky. Ostatně Gordon si na natáčení neuvěřitelně lacině vypadajících filmů potrpí. Tím pádem je nutno přehlédnout i špatné herecké výkony, nezajímavé prostředí, debilní scénář a absenci atmosféry. Jako bonus navíc tvůrci nemají sebemenší smysl pro detail, což ve mně ke konci stále více probouzelo vzteklé hnidopišství. V momentě, kdy maminka s dceruškou prchají před Glumem, pardon, Giorgiem, ze sklepa, přičemž raněný netvor na ně vzápětí vyskočí z okna NAD nimi, jsem rezignoval na poslední snahu o vděčné diváctví. Úsměvně hloupé finále mi smutně dalo za pravdu. Shit. Jeden z těch filmů, který si lze užít jen v případě, že divák předem přijme jeho zetkovou kvalitu. ()

Jango_Fett

Nejdřív jsme si s kámošem s tohodle filmu dělali srandu, říkali jsme si co to zase bude za starou píčovinu a po půl hodině jsme změnili názor. Tenhle starý horor je velice povedený a prakticky vůbec necenzurovaný. Navíc krvavé scény vypadají věrohodně, žádné takové to když začínal Peter Jackson a ve Vesmírných Kanibalech tam házel hercům pod nohy sirové vepřové a divák měl za to, že jsou to kusy lidských těl. Opravdu velice kvalitní se slabším závěrem. ()

hanagi

Mám následující námitky - maska zrůdy je při bližším pohledu trestuhodně odbytá, částečně zkonzumovaná prostitutka vypadá jako transvestita a všichni zúčastnění se chovají jako boží hovádka. Tragická oběť v závěru je jen malou kompenzací za všechno, co jsem musela vytrpět, abych se dobelhala až na konec. ()

Madsbender

Spleť lovecraftovských motívov, takmer dramatickej antickej dejovej výstavby, komornej rodinnej tragédie, závoja temnej minulosti a pôsobivých hororových propriet v technickom televíznom béčku s úchvatným zámockým geniom loci. V prvej polovici dominuje práve ona tragická rovina rozpadajúcej sa rodiny, ktorej hlavou je John Reilly, brilantne stvárnený Jeffrey Combsom. Prenasledujú ho jeho vlastné skutky - autonehoda, za ktorú je zodpovedný, a pri ktorej nešťastne umrel ich malý syn, a dcéra oslepla. Jeho vzťah s manželkou je v troskách a jeho vnútorní démoni postupne nachádzajú svoju materiálnu podobu v alkohole a prostitútke, s ktorou je žene neverný. Na druhej strane je rovnako temná minulosť zámku, v ktorom sa skrýva jej odkaz - dlhé roky týrané, zdegenerované monštrum väznené medzi štyrmi stenami chladnej cely ("Nešťasten ten, komu vzpomínky na dětství přinášejí jenom strach a smutek. Ubohý ten, komu se při pohledu do minula vybavují pouze hodiny osamění v rozlehlých a ponurých komnatách se zahnědlými draperiemi a tísnivými řadami prastarých knih…" - H.P. Lovecraft : Vyvrženec), niekdajší člen rodiny, na ktorom si vojvodkyňa kruto vybíjala svoju vlastnú nenávisť zmiešanú s nešťastím a tragicky nenaplnenou láskou. Keď monštrum uniká, čelí konfrontácii s realitou - svojmu odrazu v zrkadle, ktoré mu odhaľuje jeho znetvorenú podobu (motív sebauvedomenia si vlastného hrozivého výzoru je dominantou Lovecraftovej poviedky, ktorú vyššie citujem). Tým sa jeho osud prepája s Johnovým - aj on je svojim spôsobom monštrum, ktoré zapríčinilo smrť nevinného dieťaťa a druhé obralo o šancu na plnohodnotný život. Tieto motívy sa ďalej prepájajú, keď netvor, absolútne vymknutý spod kontroly, ktorá so smrťou vojvodkyne zanikla, započne sériu brutálnych vrážd. V jeho konaní sa však dajú badať príznaky ambivalentných motivácií - sprvu akoby sa svojimi činmi snažil ochrániť rodinu, prebývajúcu na zámku; zároveň je však poháňaný fyzickou, sexuálnou túžbou a zúfalým hľadaním lásky. Medzitým sa John pod vplyvom navracajúcich sa spomienok na mŕtveho syna dostáva na pokraj šialenstva, čím vytvára paralelu medzi besnením netvora a vzostupným chaosom v jeho mysli. To všetko spolu maľuje hrozivý portrét rodinnej histórie, poškvrnenej zradou, neverou, nenávisťou a, nakoniec, ako to v správnom horore má byť, aj krvou. Americko-talianska koprodukcia bohužiaľ neuchránila film pred lacným televíznym vizuálom a Bandovou hudbou, ktorá kolíše medzi pár pôsobivými motívmi a komickými, nepríliš dôstojnými melódiami, ktoré do scén príliš nezapadajú. Naopak, veľkým plusom je prostredie zámku a atmosféra, ktorú filmu prepožičiava, spolu s pomaly gradujúcim dejom až do šialenej záverečnej 35-minútovky, kde o detailné, skvele vyvedené gore rozhodne nie je núdza. Posledných 20 minút však bohužiaľ stvrdzuje status béčka hojnejším výskytom nelogického konania postáv (keď už tretí človek odchádza po jeden pohár vody bez toho, aby mu to prišlo krajne podozrivé a znepokojivé, začína to byť skutočne komické), čo je obrovská škoda, pretože v opačnom prípade by som vďaka, mimo vyššie spomínaných plusov, vynikajúcemu obsadeniu, skvelej maske samotného netvora a príbehu vychádzajúceho naďalej i z iných Lovecraftových diel šiel bez problémov na plný počet. Som však i tak veľmi príjemne prekvapený. 85% () (méně) (více)

• Hrad použitý ve filmu je skutečný italský hrad, který vlastní prezident společnosti Full Moon Pictures. (Chatterer)

Zemřel režisér Stuart Gordon

Zemřel režisér Stuart Gordon