Vrahem z povolání - Utrpení soudce Karla Vaše

Vrah z povolania - Utrpenie sudcu Karla Vaša

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2013, 83 min

Dokument, ktorý potvrdil jediné. Vtedy i dnes je história prispôsobovaná a krivená podľa toho, kto aktuálne má v rukách licenciu na jej manipulovanie. Portrét sociopata, akých dnes máme napr. u nás plný parlament, súdy či iné mocensko-spoločenské "páky". Akurát namiesto boja ideologického už ide len o "obyčajnú sofistikovanú" zlodejinu. No a dnešné obete už nemusia chodiť na súdne monsterprocesy. Úplne postačuje obyčajná - povedzme - exekúcia. A presne tak ako sa nič nestalo tejto ľudskej svini - keďže ho kryli stále vysokopostavení spolupáchatelia či "sympatizanti" - tak aj dnes - minimálne na Slovensku - je všetko v "súlade so zákonom". Človeku je z toho na povracanie. (28.6.2017)(28.6.2017)

Velmi, velmi silný snímek, který není jen obrazem Karla Vaše, ale i české (československé) společnosti od poválečného období až po současnost. Depresivní podívaná, které by se ale mělo dostat co možná nejširšího publika, protože nevypovídá jen o Karlu Vašovi (coby černém svědomí naší justice), ale tak trochu i o nás samotných...(20.2.2013)

Místy je Vašův medailon velmi silnou výpovědí o člověku, lidech, vztahu schopnosti zlo dělat, rozpoznat, stát se jeho součástí a později vyděděncem... Na plný počet to není z několika důvodů: umělec černý je podobně pokřivený jako zamlada Vaš, nevím co v dokumentu dělá, podle všech dostupných informací byl Vaš souzený za vlastizradu a nikoli za smrt belgického agenta (když tak upravím po nahlédnutí do rozsudku, ale to několik týdnů potrvá), místy účelovost a neobjektivita (jako zdroj relevantních informací Vašovo odvolání a žádost o obnovení procesu? WTF?To je text určený k "zalíbení", ne k psaní monografií).(29.6.2017)

Otřesný dokument o fanatikovi od mládí zlém, krutém, podlém... a naší spravedlností nikdy nepotrestaném. Tahle svině si v klidu umřela ve skoro 97 letech, zatímco měla na svědomí zřejmě tisíce životů. Alarmující svědectví o nedostatečnosti zdejší justice. Po filmařské stránce nic moc, takže nemohu hodnotit výše.(26.2.2014)

• Crocuta

Velevýstižný komentář: NinoL. Závažné a nosné téma ukázkově veřejnoprávně předžvýkané a ideologicky nezávadně podané za svazácky nadšené účasti i tak věhlasné osobnosti jako je David Černý, údajný umělec, známý především jako nekompromisní bojovník proti lži a nenávisti a hrdinný antikomunistický odbojář, jehož vysoce erudované názory na 50. léta a vůbec celou rudou totalitu musí vzít za své každý, kdo to s tou naší demoGracií myslí dobře!(24.2.2018)