Vrahem z povolání - Utrpení soudce Karla Vaše

Vrah z povolania - Utrpenie sudcu Karla Vaša

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2013, 83 min

Vynikající dokument o slaboduché fanatické zrůdě jménem Karel Vaš a jeho krutých činech. Dokument také ukazuje velké problémy s naší justicí v socialismu, která ani v dnešní době není ve stavu, v kterém by měla být. Určitě má na tom podíl i desetiletí politických kauz a mentalita justice v bývalém socialistickém československu. Jelikož byl s Vašem natočen někalikahodinový materiál, tak mám pocit, že se ho do dokumentu mohlo dát více a objevuje se tam docela v malém měřítku.(11.2.2013)

• B4TM4N

Rozverný lynč (nejen) z úst soudobého kádrováka Davida Černého, pózujícího zásadně před svými klenoty, prokládaný četnickohumoreskovými přehrávanými (a velmi přehrávanými) pasážemi a smrští místy velmi bulvárně podávanými pravděpodobnými pravdami autorů. Burleska o jednom neoddiskutovatelném lidském monstru tak zároveň divákovi poskytuje především útěchu, že Pravdu! inscenující autoři dnes nemají k dispozici Vašovy nástroje a aparát - i když po tom velmi okatě touží. Naštěstí drží v rukách pouze propagandistické manýry ve střižně i kolovrátkovém narativu vypravěče, které při kritickém čtení zbavuje tento dokument posledních zbytků smyslu a relevance.(23.12.2015)

Kdo nezná postavy Karla Vaše, Urválka nebo například Brožové-Polednové musí nevěřícně kroutit hlavou. Komunistická zla v ČSR si většina lidí představí maximálně v podobě Gottwalda, Zápotockého a další komunistických prezidentů tehdejších Československa padesátých let. Jenomže to ZLO, se kterým se političtí vězni setkávali tváří v tvář byli právě výše tři jmenovaní. Jak řekl Rychetský v dokumentu, je trestuhodné, že došlo k promlčení a Vaš unikl spravedlnosti. Vidět takovou lidskou zrůdu za mřížemi, alespoň na pár let by bylo pro českou a slovenskou společnost mimořádně osvobozující. Jenže škoda, že česká spravedlnost je nejen slepá, ale navíc i dost pomalá.(1.9.2013)

• politbyro

Je zlo vždycky černé? Může mít člověk jenom špatné vlastnosti? A je Karel Vaš taková zrůda, za jakou ho vydává tento film? Nechci ho obhajovat, protože brát život jiným lidem než usvědčeným vrahům považuji za nepřijatelné, ale z hlediska širšího kontextu mi tohle připadá poněkud jednostranné a manipulativní.(9.3.2013)

Že byl Vaš bestie bylo obecně známo i těm, kteří se o jeho osobu zajímali spíše povrchně a stejně tak valná většina veřejnosti nedokáže pochopit, že tento "člověk" nebyl za své zločiny potrestán. Abych pravdu řekl, překvapilo mě, v čem všem měl Vaš prsty a s určitou dávkou naivity jsem čekal, že na konci přijde alespoň náznak lítosti, ale to jsem se šeredně přepočítal. V tu chvíli jsem se nestyděl jen za české soudy, ale i za nás mladší, kteří nedokázali udělat to, co se nepovedlo Pravomilu Raichlovi. Podobných dokumentů by mělo vznikat mnohem více, protože malých či větších bolševických zrůd v našem prostředí dožívá v pohodlí stále dost a jestliže tu není vůle soudit je, ať je na jejich zločiny upozorňováno alespoň takto. jediné, co bych dokumentu vytkl, je přítomnost Davida Černého, ale na druhou stranu chápu to tak, že jeho prostřednictvím se podobné projekty mohou více přiblížit studentským generacím. 90%(9.3.2013)