Vrahem z povolání - Utrpení soudce Karla Vaše

Vrah z povolania - Utrpenie sudcu Karla Vaša

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2013, 83 min

Študoval som dejiny a s veľkým záujmom zvlášť tie československé. Tam bol K. Vaš, ako to už býva spomínaný v jedinej vete ako sudca prípadu Píka. Myslel som si, že zhliadnem obyčajný dokument, pri ktorom párkrát zývnem od nudy. Nestalo sa! Udržať počas projekcie emócie v sebe nebolo ľahké a navyše život toho chlapa vydá za jeden hrubý román. Samozrejme môžeme diskutovať o "objektivite, či kvalite" dokumentu, ale čo bolo raz povedané, to si každý musí v sebe spracovať sám. Ja sa plne stotožňujem s pohľadom tvorcov dokumentu!(16.3.2013)

Dokument, který morální hnus z dob minulých úspěšně stupňuje vycpávkovou účastí Davida Černého, aby žaludek nezůstal ani chvíli v klidu a i bulvární prázdnota si přišla na své. Škoda devalvace slušných odborných rešerší, osvětlujících ještě hlouběji, než bylo dosud širší veřejnosti známo, válečné počátky sovětského modelu vládnutí v komunistickém Československu. 96letý Vaš vzpomíná a šance konfrontovat ho s protiargumenty je obětována šíři jeho bezostyšného vyprávění. 4+* za vysněnou verzi bez kavárenského artisty se školáckým, svazácko-lajdáckým hlasovým projevem.(24.2.2014)

Dokument, ktorý potvrdil jediné. Vtedy i dnes je história prispôsobovaná a krivená podľa toho, kto aktuálne má v rukách licenciu na jej manipulovanie. Portrét sociopata, akých dnes máme napr. u nás plný parlament, súdy či iné mocensko-spoločenské "páky". Akurát namiesto boja ideologického už ide len o "obyčajnú sofistikovanú" zlodejinu. No a dnešné obete už nemusia chodiť na súdne monsterprocesy. Úplne postačuje obyčajná - povedzme - exekúcia. A presne tak ako sa nič nestalo tejto ľudskej svini - keďže ho kryli stále vysokopostavení spolupáchatelia či "sympatizanti" - tak aj dnes - minimálne na Slovensku - je všetko v "súlade so zákonom". Človeku je z toho na povracanie. (28.6.2017)(28.6.2017)

Karel Vaš zničil životy tisíců bezejmenných lidí. Jako pracovník NKVD a důstojník Československé armády je odpovědný za největší poválečný masakr v Evropě. Jím vycvičení muži přes noc postříleli téměř tisícovku civilistů v Postoloprtech. Zasloužil se o úspěšný průběh převzetí moci komunisty v Československu. Později jako komunistický soudce a prokurátor zdecimoval elitu Československé armády. Zlikvidoval velitele Čs. letců v Anglii, maršála RAF Karla Janouška, podepsal se na uvěznění velitele Pražského povstání generála Karla Kutlvašera, velitele Čs. vojáků u Tobruku Karla Klapálka, nebo bývalého velitele armádního sboru v Sovětském svazu generála Jana Kratochvíla. Sám své zločiny nikdy nepřiznal, pokládal se za hrdinu, který bojuje za lepší svět. Přesto právě on navrhl nejvíce trestů smrti; přes 20 u nich bylo vykonáno. Nejznámější z ních je generál Heliodor Píka, který byl zástupcem náčelníka generálního štábu a který byl popraven jako jeden z prvních. Karel Vaš nikdy nebyl potrestán. Komunismus bylo zrůdný zřízení, na jehož budouvání se podílela spousta zrůd - a jednou takovou čistokrevnou zrůdou byl Karel Vaš. To je potřeba si bez příkras a relativismů připomínat, protože navzdory tomu, že spousta věcí, motivů, osobností a činů relativní je, neplatí to u všeho a u všech. Karel Vaš byl zrůda, ale taky byl táta dcery, manžel svý ženy, a spoluobčan nás všech - dědula, kterej by jen podle vzhledu v polistopadovejch časech težko někoho zaujal. Až do roku 2012 tu byl, žil a dejchal stejnej vzduch jako třeba i já, kdo se narodil desítky let po jeho největších zločinejch - možná jsem vedle něho někdy jel v metru - a dožíval ve stejnym domově důchodců vedle normálních českejch důchodců, a dost možná vedle někoho z našich blízkejch. Na obyčejnym pražskym Spořilově... Bez puncu vraha, sadisty a tyrana, bez puncu zrůdy a jakýkoli zodpovědnosti za opovrženíhodný činy popírající veškerý možný nebo představitelný lidství. On neni postavou encyklopedie nebo černobílejch fotek z dob dávno neaktuálních, on až do 21. století byl nemilosrdně aktuální pro každýho z nás tim, že tady s náma žil a pokojně existoval. Zrůdy choděj mezi náma, a někdy na to nemusej vypadat - a co hůř: Nejděsivější a nejmrazivější zjištění a uvědomění v týhle kauze je pro mě jednoznačně to, že Vaš nejspíš skutečně měl "čistý svědomí", jak sám řikal. Nejspíš opravdu věřil tomu, že "byl vždycky na straně lidského pokroku, humánního, humanistického pokroku" a že "neudělal žádnou lumpárnu". Jak málo potom lidský svědomí znamená? Jak málo je potom určující, že z něčeho nemám blbej pocit, že mi to nepřijde jako zas takovej problém... A jak moc je potřeba se celej život regulovat a hlídat - podle něčeho většího, co přesahuje jen můj lidskej úsudek, kterej očividně dokáže žalostně selhat (ať už z těch nebo oněch důvodů); pro začátek budou bohatě stačit třeba tisíciletíma prověřený zásady desatera "miluj lidi jako sám sebe", demokratická ústava nebo demokratický a politickou ideologií neznásilněný zákony. Zas tak složitý to neni. Dokument jako takovej v mym pohledu trochu sráží podivná role "moderátora" Černýho, jehož existenci v dokumentu jsem vůbec nepochopil (vč. tý jeho WTF vsuvky s vypípanejma termínama stran Vašovejch kvaziodbornjech publikací), do WTF moments ale jinak (snad ještě kromě Eragonský trilogie v knihovničce trestnoprávníka Fremra nebo psacího stroje píšícího krví) patřej "obyčejný" a neupravovaný Vašovy názory: "Vcelku mám čisté ruce a čisté svědomí, že jsem žádnou lumpárnu, nečestné věci nedělal." / "Sestra byla holka, kterou zajímaly takové ty idiotské věci - vařit, hrát na klavír, co je móda a takové ty věci, no." / "Ty chycené špiony a ty chycené věci. Tedy lidi. (sic!) No co s nima?" / "Dělaly se excesy, prosím, to je normálka, no." / Nebo reakce na to, že se po osvobození Československa sám měl dopustit znásilňění: "U vojska se otázka znásilňování vyskytovala, to bylo v každé armádě." // Jo a jako úplnej moula se tady teda projevil soudce Rychetský.(24.9.2018)

Dokument o človeku, ktorý bol presvedčený o svojich zločinnostiach ako o konaní v prospech spoločnosti. Film je veľmi natiahnutý a pritom to nie je životopis, lebo to je len nahromadenie všetkých jeho významných zlých skutkov. Má mnohé veci, detaily, ktorými je doplnený, no pri niečom takomto sa mali snažiť pokúsiť odsúdiť to zlé a naposledy mu do očí povedať pravdu a pokúsiť sa ho zmeniť. Ja totiž neodsudzujem nikoho a ako kresťan ani nezdieľam tie nenávistné snahy zabiť niekoho takého, pretože ak ste niekoho ochotný zabiť, aj keď vám zabil napríklad príbuzného, deti, nájde sa spôsob kde by ste boli ochotný to urobiť aj pri inej veci, o vojne ani nehovorím a potom to postupnými krokmi vedie k rovnakému charakteru ako mal za života Vaš. Od toho sa máme líšiť. V dokumente mi vadili zbytočné nahromadené fotky Havla a ľudí s ktorými sa stretol, to tam nepasovalo k tomu, čo hovorili, naviac Havel pre mňa nie je žiaden hrdina, keďže som informovaný o mnohých jeho činoch. Vadilo mi tam aj viac nevýrazných momentov, taktiež ak sa hovorí o Sovietskom zväze je hlúpe ukazovať budovu s ruskou vlajkou a podobne, proste bol to dokument po ktorom si poviete, že čo to bolo za človeka, nuž takých bolo a je viac, ale môžete si povedať aj to, že dnešný režim sa nechce vyrovnať s minulosťou, no to je aj tým, že mnohí prezliekli kabáty. Dnes napríklad niektorí podobne fanaticky obhajujú kapitalizmus, v USA kedysi tiež robili podobné monsterprocesy s komunistami, proste takýchto ľudí bolo a je veľmi veľa, sú to šialení karieristi. Trocha mi tam vadili tie reči o židoch, veď aj on ním bol, navyše komunisti sú vraj ich výtvorom a navyše pomáhali vytvoriť štát Izrael, ich postoj k nim sa nedá úplne zrovnávať s nacistami, no to už vnímam ako dnešné malé nepresnosti a manipulácie vo vyjadrovaní sa. Čo sa týka teda obsahu áno som pohoršený tými skutkami tohto človeka, čo sa týka formy mám dosť výhrad a zo spracovania tiež, ale myslím že to treba vidieť.(9.3.2013)