poster

Vrahem z povolání - Utrpení soudce Karla Vaše

 • Slovensko

  Vrah z povolania - Utrpenie sudcu Karla Vaša

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2013, 83 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ClimbVibe
  ***

  Skvělé, že dokument o tomto člověku vznikl. Jeho život je jedna velká špína a tak je o příběh postaráno. Dokument samotný, ale dost selhává. Jako kdyby nestačilo téma a mluvené slovo svědků. Přidané hrané scény působily nepatřičně a největší kámen úrazu bylo neustálé komentování "morální autoritou" Davidem Černým. Ačkoliv mi jako člověk a umělec nevadí, tady opravdu neměl co dělat a vysloveně rušil. Dokument je nejsilnější bez příkras. Autentické výpovědi K. Vaše a jeho obětí stojí sami o sobě silněji než jakýkoliv komentář nebo dramatizace.(25.2.2014)

 • B4TM4N
  odpad!

  Rozverný lynč (nejen) z úst soudobého kádrováka Davida Černého, pózujícího zásadně před svými klenoty, prokládaný četnickohumoreskovými přehrávanými (a velmi přehrávanými) pasážemi a smrští místy velmi bulvárně podávanými pravděpodobnými pravdami autorů. Burleska o jednom neoddiskutovatelném lidském monstru tak zároveň divákovi poskytuje především útěchu, že Pravdu! inscenující autoři dnes nemají k dispozici Vašovy nástroje a aparát - i když po tom velmi okatě touží. Naštěstí drží v rukách pouze propagandistické manýry ve střižně i kolovrátkovém narativu vypravěče, které při kritickém čtení zbavuje tento dokument posledních zbytků smyslu a relevance.(23.12.2015)

 • packa
  ***

  Hrané scénky jsou strašlivě nepodařené, nikterak to však nesnižuje výpovědní hodnotu díla. Vaš byl neskutečně odporná zrůda a pokud někdo pochybuje, že ďábel někdy mohl mít lidskou podobu, měl by tento dokument povinně shlédnout. Vaš byl hnusná veš, novodobá inkarnace Bobliga z Edelstadtu, víc k jeho osobě netřeba dodávat.(5.6.2013)

 • Belbo
  ****

  Místy je Vašův medailon velmi silnou výpovědí o člověku, lidech, vztahu schopnosti zlo dělat, rozpoznat, stát se jeho součástí a později vyděděncem... Na plný počet to není z několika důvodů: umělec černý je podobně pokřivený jako zamlada Vaš, nevím co v dokumentu dělá, podle všech dostupných informací byl Vaš souzený za vlastizradu a nikoli za smrt belgického agenta (když tak upravím po nahlédnutí do rozsudku, ale to několik týdnů potrvá), místy účelovost a neobjektivita (jako zdroj relevantních informací Vašovo odvolání a žádost o obnovení procesu? WTF?To je text určený k "zalíbení", ne k psaní monografií).(29.6.2017)

 • Othello
  **

  Strašidelně debilní a klasicky český tendokument, který v rukou drží opravdu zlatý námět, který si o zpracování vyloženě říkal. Leč místo faktografického a v rámci možností objektivního zmonitorování úchylných názorů Karla Vaše tu máme tabloidní mýtus absolutního zla zaobaleného v étosu dredaté středoškolačky, která si je vědoma, že kdyby to bylo všechno na ní, tak jsou všechny problémy světa vyřešeny. Ale na to děvče nemá bohužel čas, protože musí dělat ách u Davida Kollera a óch u Davida Černého. Otřesně trapné ironické komentáře, šíleně stupidní hrané pasáže a démonizace protagonisty smrdí jasným zaměřením na školní výlety. Tedy na to, aby si ty nebohé hlavinky apdejtovaly svoje FB statusy, protože jim někdo řekl, že je něco špatné. Namísto toho, aby se nechaly mluvit strany konfliktu a umožnili tvorbu vlastního názoru. Ovšem nápad posadit každého hosta před knihovnu, byť v ní dominuje kompletní trilogie Eragon je veskrze zábavná a nosná sama o sobě :D(4.8.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace