Vrahem z povolání - Utrpení soudce Karla Vaše

Vrah z povolania - Utrpenie sudcu Karla Vaša

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2013, 83 min

Nechci nijak shazovat snahu tvůrců při přípravě dokumentu, jeho informační hodnotu, kterou v mnoha pasážích bezesporu má a ani to, jakým zlým a zvráceným člověkem Karel Vaš zcela jistě byl. Nicméně s tak silným tématem se má zacházet jinak. Bohužel často až amatérské zpracování (celkově se mi grafika a titulky vůbec nelíbily, informační titulky u jednotlivých osob používány zcela nahodile - jednou měla funkci daná osoba tu, podruhé zas jinou), někdy urputná snaha tvůrců udělat z Vaše padoucha a fanatika za každou cenu - tím určitě neříkám, že nebyl, ale s množstvím zdrojů a následně faktů se mohlo pracovat ještě mnohem důsledněji, 60. a 70. léta mi přišla úplně zbytečně marginalizována a bagatelizována. Co mi ale vadilo ze všeho nejvíc, byl výrazně zkrácený sestřih promluv Vaše, který spíše dění glosoval a jeho slova do konceptu až nápadně přesně a okatě zapadala. Jestli Vaš v dokumentu celkem mluví deset minut, tak je to moc. Tohle mělo být přesně obráceně nebo alespoň měli tvůrci dát ve výsledné formě dokumentu Vašovi více prostoru se "obhájit" (čti shodit/zesměšnit atp., protože pán, ač 96-ti letý, to měl v hlavě velmi dobře "srovnáno" i po letech), zvlášť když se v zajímavostech k tomuto filmu dočteme, že rozhovor trval přes osm hodin. Suma sumárum - téma za silné 4*, zpracování za 2*, celkem 3*.(26.11.2013)

Kdo nezná postavy Karla Vaše, Urválka nebo například Brožové-Polednové musí nevěřícně kroutit hlavou. Komunistická zla v ČSR si většina lidí představí maximálně v podobě Gottwalda, Zápotockého a další komunistických prezidentů tehdejších Československa padesátých let. Jenomže to ZLO, se kterým se političtí vězni setkávali tváří v tvář byli právě výše tři jmenovaní. Jak řekl Rychetský v dokumentu, je trestuhodné, že došlo k promlčení a Vaš unikl spravedlnosti. Vidět takovou lidskou zrůdu za mřížemi, alespoň na pár let by bylo pro českou a slovenskou společnost mimořádně osvobozující. Jenže škoda, že česká spravedlnost je nejen slepá, ale navíc i dost pomalá.(1.9.2013)

• B4TM4N

Rozverný lynč (nejen) z úst soudobého kádrováka Davida Černého, pózujícího zásadně před svými klenoty, prokládaný četnickohumoreskovými přehrávanými (a velmi přehrávanými) pasážemi a smrští místy velmi bulvárně podávanými pravděpodobnými pravdami autorů. Burleska o jednom neoddiskutovatelném lidském monstru tak zároveň divákovi poskytuje především útěchu, že Pravdu! inscenující autoři dnes nemají k dispozici Vašovy nástroje a aparát - i když po tom velmi okatě touží. Naštěstí drží v rukách pouze propagandistické manýry ve střižně i kolovrátkovém narativu vypravěče, které při kritickém čtení zbavuje tento dokument posledních zbytků smyslu a relevance.(23.12.2015)

Dokument o človeku, ktorý bol presvedčený o svojich zločinnostiach ako o konaní v prospech spoločnosti. Film je veľmi natiahnutý a pritom to nie je životopis, lebo to je len nahromadenie všetkých jeho významných zlých skutkov. Má mnohé veci, detaily, ktorými je doplnený, no pri niečom takomto sa mali snažiť pokúsiť odsúdiť to zlé a naposledy mu do očí povedať pravdu a pokúsiť sa ho zmeniť. Ja totiž neodsudzujem nikoho a ako kresťan ani nezdieľam tie nenávistné snahy zabiť niekoho takého, pretože ak ste niekoho ochotný zabiť, aj keď vám zabil napríklad príbuzného, deti, nájde sa spôsob kde by ste boli ochotný to urobiť aj pri inej veci, o vojne ani nehovorím a potom to postupnými krokmi vedie k rovnakému charakteru ako mal za života Vaš. Od toho sa máme líšiť. V dokumente mi vadili zbytočné nahromadené fotky Havla a ľudí s ktorými sa stretol, to tam nepasovalo k tomu, čo hovorili, naviac Havel pre mňa nie je žiaden hrdina, keďže som informovaný o mnohých jeho činoch. Vadilo mi tam aj viac nevýrazných momentov, taktiež ak sa hovorí o Sovietskom zväze je hlúpe ukazovať budovu s ruskou vlajkou a podobne, proste bol to dokument po ktorom si poviete, že čo to bolo za človeka, nuž takých bolo a je viac, ale môžete si povedať aj to, že dnešný režim sa nechce vyrovnať s minulosťou, no to je aj tým, že mnohí prezliekli kabáty. Dnes napríklad niektorí podobne fanaticky obhajujú kapitalizmus, v USA kedysi tiež robili podobné monsterprocesy s komunistami, proste takýchto ľudí bolo a je veľmi veľa, sú to šialení karieristi. Trocha mi tam vadili tie reči o židoch, veď aj on ním bol, navyše komunisti sú vraj ich výtvorom a navyše pomáhali vytvoriť štát Izrael, ich postoj k nim sa nedá úplne zrovnávať s nacistami, no to už vnímam ako dnešné malé nepresnosti a manipulácie vo vyjadrovaní sa. Čo sa týka teda obsahu áno som pohoršený tými skutkami tohto človeka, čo sa týka formy mám dosť výhrad a zo spracovania tiež, ale myslím že to treba vidieť.(9.3.2013)

Silný dokument o faktu, že specificky česká cesta k potrestání zločinů komunismu nejen že cíleně končí v slepé uličce, kde zajistila beztrestnost pro všechny komunistické zločince (s čestnou výjimkou Miroslava Štěpána), ale ještě navíc jim dala možnost pokračovat v jejich profesních kariérách! Největší zločin po revoluci v roce 1989 byla evidentně kontinuita právního řádu, která nejen že umožnila pokračování sovětizací zdegenerovaného socialistického právního řádu, ale především umožnila zůstat v justici všem soudcům a prokurátorům působícím v justici totalitního socialistického Československa - u Vrchního soudu v Praze pak, jak zazní v tomto dokumentu, Vaše osvobodili bývalí komunističtí vojenští prokurátoři, kteří nejen že nebyli vyhozeni z práce a po zásluze potrestáni a odsouzeni k dlouhým nepodmíněným trestům, ale po roce 1989 udělali ještě v ,,demokratické" justici kariéru a dostali se až do pozice soudců vrchního soudu! To je zmar, čirý zmar... Tohle je výsměch všem politickým vězňům, co ale čekat ve státě, kde byla a je celá ekipa vrcholných politiků předlistopadovými členy KSČ, premiér Babiš soudně potvrzený agent StB, člen KSČ a syn z komunistické nomenklaturní rodiny a dva poslední prezidenti Klaus a Zeman bývalí zaměstnanci Prognostického ústavu (tzv. Jakešovy věštírny), který v Praze v roce 1984 osobně zakládal Jurij Andropov, tehdejší šéf KGB... Na Karla Vaše (stejně jako třeba komunistického prokurátora Josefa Urválka nebo další komunistické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové) je naše světská cíleně naprosto impotentní a nefunkční ,,demokratická" spravedlnost evidentně krátká, ale nepochybuju o tom, že se bude smažit v pekle, i když na něj osobně nevěřím...je to komunistická zrůda...(3.7.2019)