Die Nibelungen, Teil 1 - Siegfried

Historický / Dobrodružný / Fantasy

Západní Německo / Jugoslávie, 1966, 91 min

Tak jak je u Reinla obvyklé, příběh je zpracován barvitě, má rytmus, typizaci postav, nádhernou krajinu (točilo se mimo jiné opět v Jugoslávii, ale i ve Španělsku a na Islandu), dobrou hudbu. Tvůrci se nevyžívají v detailech násilí ani v intimnostech, a to se cení. Není bez zajímavosti, že hlavního hrdinu Siegrieda hrál olympijský medailista ve vrhu kladivem Uwe Beyer. Mayovkoví fajnšmekři uvítali především Karin Dorovou, ale objevil se tu také Terence Hill a v druhém díle pak Herbert Lom.(29.3.2008)

Harald Reinl sa podujal sfilmovať stredoveký nemecký epos a so svojim osvedčeným štábom sa mu podarilo vytvoriť prinajmenšom zaujímavé dielo. Prvá časť je poňatá ako historické fantasy, kde je zopár trikov, ktoré príliš nefungujú. Vzhľadom k slabším technickým vymoženostiam som predpokladal sofistikovanejší prístup k trikom, bohužiaľ sa tak nestalo. Taktiež výber hlavnej postavy Siegrieda ( neherec Uwe Beyer ) je problematický. Všetko ostatné však funguje, príbeh je natočený svižne, hudba je majestátne pekná a kamera sa vyžíva v pekných exteriéroch.(18.4.2011)

Nielen mayovkami boli 60. roky v Nemecku živé. Popri wallaceovkách si do srdcí divákov ( a účtovníkov ) našiel cestu aj ich národný epos DIE NIBELUNGEN. Už druhá filmová adaptácia po Langovom niekoľkohodinovom epose ( 1924 ) ponúka podobnú vizuálnu opulentnosť, ako spomínané westerny, s tým rozdielom že ,,rozprávkovosť,, oných diel bola predsa len badateľnejšia. Fantasy, ktorý bol majestátny vo svojej dobe.(26.6.2017)

Jak spravne uvadeji kolegove ve svych vystiznych komentarich...ma to neco pozitivniho z mayovek, ma to spis stylizaci ruskych pohadek nez stredoveke fantasy, neprilis efektni triky a slabe hlavni postavy (Beyer). Trosku to zachranuje krasa dvou ustradnich zen (Marlowe, Dor) a nekolik peknych zaberu na krajinu. Jsem zvedavej na druhej dil... P.S.: jo a hraje tam Terence Hill :)(23.9.2015)

Vcelku skvostné dobrodružné fantasy, za ktoré sa Nemci nemusia vôbec hanbiť. Farbitý výpravný príbeh v skvostných kulisách i exotických exteriéroch dáva zabudnúť na jeho predka z dôb nemej éry. I ked ku cti tvorcom slúži, že jednotlivé postavy (až na kráľa Gunthera) sa veľmi podobajú na originál (naproti tomu najnovší film v tom vysoko zaostáva) a príbeh sa verne drží predlohy. Jednu z menších rolí si tu strihne aj mladučký Terence Hill. Dej rýchlo odsýpa a myslím, že by mu svedčala aj o čosi dlhšia stopáž. Hodnotenie: 75%(15.3.2014)