Panenky

Trailer

Na dnes již žánrovou klasiku Re-Animátora navázal v roce 1987 uznávaný hororový režisér Stuart Gordon snímkem, po jehož zhlédnutí se navždy budete všem hračkářstvím vyhýbat velkým obloukem a šklebivá Chuckie vám přijde jako ten nejnevinnější tvor na světě.  Hlavní hrdinkou hrůzných Panenek je mladá dívka Judy, která musí trávit prázdniny se svým tupým a vulgárním otcem Davidem a nesnášenlivou nevlastní matkou Rosemary. A právě tato nesourodá trojice je během temné a bouřlivé noci nucena zastavit na odlehlé silnici, opustit porouchané auto a hledat místo, kde by bylo možné přespat a zavolat si pro pomoc. V jejich hledáčku nakonec spočine stará vila, obývaná postaršími přívětivými manželi Hartwickeovými, kteří neváhají nabídnout záchrannou ruku. Jenže to, že je v domě výrobce panenek a jeho choti útulno, zdaleka neznamená, že je tu také bezpečno. Obyvatelstvo rezidence je totiž mnohem početnější, než by se mohlo zdát. A rozhodně má daleko k přátelskosti. Již brzy hračky oživnou a budou chtít jediné. Zabíjet. (oficiální text distributora)

Trailer

PetrPan

Laskavý horor, trochu oxymóron, ale na Panenky to přes veškerou hrůzostrašnost sedí. Vzhledem k roztomilosti hlavní dětské hrdinky by bylo překvapením, kdyby byla odepsána podobně jako všichni ti zmetci, kteří si to tu patřičně vyžerou. Atmosféra je tu však díky prostředí starobylého domu i "strange" panenkáři a jeho ženě, od nichž jsem stále čekal výbuch šílenství, mnohem hororovější než třeba ve srovnatelném Mistru loutkáři a je nutno říct, že hračky tu tentokrát jsou opravdu děsivé a svým obětem se věnují s velkým zaujetím. S kultovním Chuckym bych ale osobně nesrovnával. Čtyři mrknutí plastových víček. ()

Ištván87

Tak mám obrovské dilema. Jestli hodnotit podle množství nudy nebo podle množství zábavy... Je pravda že začátek byl pro mě poněkud nudný, když pominu scénu s vyrostlým plyšovým medvídkem, tak mě ty fantazie malé holčičky dost nudily, stejně jako všechno ostatní. Ovšem když došlo na samotné vraždy, tak jsem se začal poměrně dost zvrhlým způsobem bavit.. Panenky jsou tady poměrně pěkný svině, ovšem to vlastně skoro všechny postavy tohoto filmu. Osobně mi byla nejsympatičtější druhá punkerka, a to od momentu kdy upálila kovboje. Už jen za to jakým způsobem to kolem sebe začala čistit, jsem jí ohromně fandil. Jinak moc mile překvapila hlavní hrdinka, ta holka nejen že byla poměrně roztomilá a scénář jí místy vkládal do úst slušné hlášky, ale kromě pár úsměvů ve scénách kdy měla být vystrašená, i dobře hrála, takže jsem jí (na rozdíl od jiných takových holčiček ve filmech)neměl chuť zaškrtit... Každopádně, protože takové horory se již dnes netočí, což považuji za smutné, tak dám nakonec ty čtyři... ()

Omnibus

"Cupy dupy nocí temnou, zapal svíčku a pojď se mnou." Je to takové starosvětsky... hravé. Já vím, tohle slovo děsně nadužívám, ale tady sedí, jak panenčina prdýlka na nočníčku. Potěšila i inovativní a dosud neznámá úchylka, mnou pojmenovaná sadollismus, neboli mučení hraček. Nebojte, žádné pálení Annabelle dole pod sukýnkou (tahle zvrhlost prý bude až ve dvojce :-)). Ve vile U dvou staroušků, v zatuchlém sídle protkaném sítí chodeb, se ozývá noc co noc tichý cupot mnoha tlapiček... a nejsou to myšky nebo číhající kočka, to jsou na lovu marionety, cínoví vojáčci, šašci i jiní dravci. Kdo a proč vlastně všechny ty paňáry se zlobou svraštělými ksichtíky stvořil? A mají duši? Samozřejmě, že mají a jakou černou! Vysvětlení mě potěšilo a vedlo k udělení čtvrté oční bulvy. Varování! Kdo bude zlobit, krást mi hračky, hrát si v komoře s mou nejmilejší princezničkou na doktora a šlapat mi po bábovičkách tím, že Dolls udělí méně jak tři hvězdy, z toho za trest udělám tu nejošklivější panenku na světě! A postavím ho do kouta! ()

JASON_X

Kdyby mi bylo deset, nebo kdybych ujížděl na laskavých a hřejivých (fujtajxl) horrorových komediích, tenhle film bych miloval. Moc hezky udělaný je, skvělá výprava, hudba i typově bezvadní herci, mordýřské panenky jsou fajn a vražedné scény s macechou nebo zrzavou flundrou mě dost pobavily. Samozřejmě doba vzniku je znát na mizérii některých triků, ale to se dá velkoryse přehlédnout. Nicméně oproti filmům o Chuckym jde o poněkud chudého příbuzného, ačkoliv od prvního dílu (Child's Play) ho dělí pouhý jeden rok. ()

obitus

Gordonův výlet do takřka výsadního hájemství Bandovic klanu nedopadl vůbec špatně. Krátkou stopáží i atmosférou působí Dolls jako kvalitní díl Tales, v rámci povídkového filmu by jim to určitě slušelo nejvíc. Kvalit Yuzno/Gordonovských "velkých" filmů Dolls sice nedosahují, ale zaručuju, že se budete bavit královsky. Loutky a panenky prostě zklamou málokdy. ()

• Stuart Gordon mal veľký záujem režírovať pokračovanie. Dej mal pokračovať tak, že Judy (Carrie Lorraine) a Ralph (Stephen Lee) by sa spolu vrátili do Bostonu, kde by si Ralph zobral Judyinu mamu a bola by z nich rodina. Jedného dňa mala potom Judy dostať krabicu z Anglicka, kde by boli bábiky Gabriela (Guy Rolfe) a Hilary (Hilary Mason). (FromHell)
  • Film bol propagovaný plagátom, na ktorom si bábika drží v rukách svoje očné buľvy. Kým producent Charles Band nechal scenáristovi Ed Nahovi úplnú slobodu, druhý producent Brian Yuzna naňho naliehal, že plagát musí súvisieť so scénou z filmu. (beso74)
  • Šepot bábik nahrali priatelia Stuarta Gordona spolu s jeho rodinou, vrátane jeho detí a manželky Carolyn Purdy-Gordon. (FromHell)