Kosti a skalp

• Česko Kostěný tomahawk (festivalový název) (více)

Divoký západ. Městečko Bright Hope, stojící uprostřed ničeho, zatím vytrhávala z jeho ospalosti pouze loupežná přepadení. Tuto „idylu" ovšem velice rázně utnou příslušníci indiánského kmene, kteří unesou půvabnou Samanthu. Nejedná se totiž o kmen tradiční, nýbrž... kanibalský. A také notně vyhládlý. Místní muži dávají dohromady ne právě klasickou záchrannou výpravu v čele s šerifem Franklinem Huntem (Kurt Russell), která musí za každou cenu Samanthu vysvobodit dřív, než si na ní divoši začnou pochutnávat. Krutost jejich protivníků je však mnohem větší, než si kdo dokázal představit, a jejich mise je v čím dál větším ohrožení. (Magic Box)

castor

Drsný šerif, jeho přestárlá pravá ruka, honák, který pajdá o berli, a ostřílený sebevědomý střelec, který má na kontě přes stovku mrtvých indiánů. Společně se vydávají na záchrannou misi unesené ženy a zástupce šerifa. Uprostřed ničeho musejí jednat rychle a chladně, jinak zemřou kulkou zlodějů, nebo hůř, skončí v žaludcích kanibalských indiánů, kteří lidská těla bourají bez skrupulí. Tvůrci na to jdou velmi pozvolna, máme čas se se čtveřicí dostatečně dobře seznámit, občas to mezi nimi zajiskří a zaskřípe, ale pořád jsou to čtyři kovbojové, kteří vědí, kdy přitlačit, i kdy přijít s omluvou. I přesto, že je tempo nesmírně pomalé, na nudu nezbývá čas. Stačí solidní atmosféra nebo jeden dva svištící šípy, a divák hned zbystří. Tenhle trpělivý western napsal a jako svůj debut zrežíroval S. Craig Zahler, získal velmi slušnou hereckou sestavu, která pomáhá tomu, jak soustředěný kus se před námi vypráví. Závěr je úderný, padají skalpy, prsty i hlavy, samoúčelné to nicméně není. Po prvních deseti minutách bych to asi nečekal, ale nakonec moc fajn debut. Navíc za ty prachy.. ()

ClintEastwood

Zajímavé spojení westernu s thrillerem. Hlavně scéna, kdy děsivě vyšňoření členové kanibalského kmene rozpůlí zaživa svou oběť, se vryje do paměti. ()

*CARNIFEX*

Jedného dňa, nečakane z večera do rána, zmizne z budovy šerifa Hunta štvorica ľudí. Okrem jedného z väzňov sa medzi nezvestnými nachádza aj manželka pána Arthura O'Dwyera, ktorá je v malom mestečku Bright Hope jedinou lekárkou. Keď sa daná udalosť objasní, ako únos z radov kmeňa ľudožrútov, neostáva miestnemu mužovi zákona v doprovode O'Dwyera a dvoch spoločníkov nič iné, ako podniknúť záchrannú akciu. Vstúpiť však do teritória týchto bezcitných, ľudských tvorov za účelom splnenia svojej úlohy, bude náročnejšie ako sa pôvodne domnievali. Luxusné herecké obsadenie či vysoká kvalita spracovania snímku sľubuje divákovi zážitok na ktorý len tak ľahko nezabudne. Musím uznať, že sa mu to z časti vďaka jednoduchému príbehu aj darí. Jedinou vítkou sa tak môže stať pomerne dlhočizná stopáž, ktorá sa z môjho pohľadu nevyhla hluchým pasážam. "Bone Tomahawk" mohol byť kľudne o dvadsať minút kratší. Kto dúfa v krvavé jatka, môže zabudnúť. Veľa som si sľuboval od záverečných minút, ktoré v konečnom dôsledku v určitých momentoch vďaka dvom, trom gore záberom (obzvlášť jednému, ktorý sa bude fanúšikom hororu veľmi páčiť) vynahradili mnohé "zameškané", no taktiež musím jedným dychom dodať, že sa tvorcovia nevyhli určitému "kroku", kedy to mierne prepískli, takže celý tento výtvor z konečného hľadiska vidím niekde na úrovni - 65% ()

D.Moore

Kurt Russel se po natočení Osmi hrozných neoholil, naopak se nechal zarůst ještě trochu víc a pustil se do dalšího westernu. Akorát nedozírné sněhové pláně už nechal nedozírnými sněhovými pláněmi a vyměnil je za sluncem rozpálené prašné skály, snad aby si prohřál kosti (a vlastně taky skalp). Přál bych mu to snad i kdyby nevznikl výborný film, jenže on vznikl. Skvěle odvyprávěný film se zajímavými postavami, k nimž opravdu přilnete, který celou dobu jen tak ťuká, naznačuje, záměrně neukazuje vše a spoléhá hlavně na dialogy, aby se v závěru doslova utrhl a chudáka diváka přikovaného k pohovce do ní ještě víc zamáčkl. Odvážně originální snímek. Pokud znáte třeba Plíživý měsíc a líbil se vám, určitě neváhejte a podívejte se. ()

kulyk

O tom, jak Indiáni místo na měděné kabely chodívali sbírat maso. Ve své podstatě dost jednoduchá blbinka, kterou zdvihají podařené nechutnosti. Dokonce musím konstatovat, že jsem se neuzíval ani u cesty, která byla dlouhá, rozvláčná a plná ničeho. ()

Wacoslav1

Takže co to tu máme? Western mixovaný kanibalským hororem? No proč ne řekl jsem si, nápad slušnej, ale zpracování bohužel na prd. Úvod ještě zaujme, ale jak Russell sestaví trestnou výpravu a vydají se hledat ztracené, tak to jde do kytek. Nevědí totiž kdo je unesl, kam a proč, tak se další hodina věnuje nudnému pátrání, kde jde vlastně jen o to dostat se z bodu A přes bod B do bodu C a závěrečná půlhodinka vyplněná pár šťavnatými gore kousky to nevytrhne. Takže námět zajímavej, ale muselo to sakra mít 2 hodiny? Nemluvě o logických chybách. Nejvíc mě dostalo jak na konci SPOILER týpek co má po celej film zlomenou nohu a nemůže se pořádně hejbat je před finále ponechán stranou aby pak zázračně vylezl do horské jeskyně a (skoro) všechny zachránil. A to jako vážně??? No nic. Nudnej sterilní film studenej jak mrtvá ryba. Nebavilo mě to.35% ()

Davies182

Výrazné upozadění hudební složky dělá z tohoto přirozeně mrazivého westernového thrilleru sugestivní adrenalinovou jízdu, na kterou se nezapomíná. Nehostinné scenerie berou dech, herci hrají doslova jako o život, syrová autenticita z toho stříká až do oblak, a komorní režie střídá žánry s takovou elegancí, až přecházejí oči. Jsem nadšen a znechucen zároveň. Film roku. ()

gogo76

"Odpoveď na vašu otázku je 116..." Westernov mnoho nevzniká a tento spadá do kategórie tých menej typických ako z poslednej doby napr. Ztracené alebo The Homesman s T. Lee Jonesom. Bone Tomahawk je pre mňa najlepší western od Tarantinovho Djanga a Kurt Rusell tak dobre obsadený nebol už roky. Príbeh začína pozvoľna, režisér sa neunáhlil a diváka dokáže poriadne navnadiť, pretože o zvláštnom indiánskom kmeni nevedia ani indiáni z iných kmeňov. Prostredná časť filmu sa venuje pátraniu, vzájomnému spoznávaniu a rozboru postáv. Keď konečne v závere tajomní indiáni udrú, má to neskutočné grády a vlastne celý záver je maximálne napínavý i krvavo drsný. K. Russell sa držal fakt statočne. najdrsnejšia scéna filmu je len pre silnejšie povahy a určite si ju nepomýlite so žiadnou inou. I kvôli nej chápem to zaradenie do žánru horor. Postava P. Wilsona je dobre napísaná i zahraná. Odhodlanie nepozná hranice... Teším sa na vydanie blueray a rád si pozriem film v max. kvalite. 90%. ()

pepo

Trošku skrátiť by tomu neuškodilo a tiež mi príliš nevyhovuje, keď musím kvôli brutalite odvracať zrak, ale inak fakt cool. 8/10 ()

Tom_Lachtan

Film, jehož hlavní postavy jsou: namyšlený a indianofobní floutek, stařec, kovboj mrzák a šerif Kurt Russel s licousy, za které by se nemusel stydět kterýkoliv člen CK monarchie, se zálibou pálit obviněným do nohou. A přesně tohle jsou charaktery, se kterými se tahle dvouhodinovka velmi dobře tráví, někdy se sice zdají postavy až přiblble jednorozměrné, ale upřímně, nějaké rozkrývání charakterových vlastností v sálodlouhých debatách o filosofické podstatě pečených fazolí se sýrem by filmu o vendetě na bílou hlinkou pokryté a divošské něco-jako-indiány příliš neseděl. Žánrové zasazení nahoře trochu kecá, tohle rozhodně není horor a o čistkokrevnej western se taky nejedná, akce je tu rychlá, krvavá a neúprosná, žádné dlouhé akční scény, jen pár brutálních výstřelů, nebo švihnutí titulního kostěného tomahavku (a taky pár abnormálně brutálních scén). A přitom na těhle prvcích většíma filmu nestojí, bohatě stačí zajímavé charaktery zahrané dobrými herci. Mimochodem, tohle nemá vpodstatě žádný soundtrack, což pomáhá budovat tísnivou atmosféru. A jo, tohle je jeden z nejlepších režijních debutů, co jsem kdy viděl. ()

Xmilden

Hororový western je přímo vražedná kombinace. Příběh ukázkově graduje, kdy po tom co se něco stane složí záchraná výprava, aby se vše zvrtlo v jednu opravdu hodně těžko zapomenutelnou gore řezničinu. Kurt Russell se vrací se vztyčenou hlavou do první ligy a z toho jsem přímo nadšený. Snímek ani tak nestojí přímo na něm, jako spíše na pevných rozhovorech, trefných hláškách. Režisérovo jméno budu moc rád v budoucnu sledovat. 80% ()

-bad-mad-wolf-

Jako když vás někdo hodinu drbe na bříšku a pak vám o držku rozbije flašku od vína - tak moc hardcore ten všema omílanej závěr je. Ať už se vám z něj kufr zvedne nebo nezvedne, film jako takovej je docela dobrej, za což může především super herecká sestava a minimalistická, nicméně poctivá westernová atmosféra. ()

darkrobyk

Horor proč? Aha, mají to na IMDb... Westerny (až na pár výjimek) nejsou moje káva a tenhle mě nebavil. Všichni se tak nějak snaží, ale je to klasická odyssea zaprášenou a vyprahlou krajinou bez větších zvratů a s minimálním napětím. Občasné průpovídky mají vtip (,,Jsem z vás nejchytřejší, protože jsem se nikdy neoženil!"), ale většina dialogů či monologů je o ničem a ještě zvyšuje ubíjející nudu. Ani můj oblíbený herec K.Russell mě nepřesvědčil k lepšímu hodnocení. Snímek, na který s klidem zapomenu. ()

cheyene

Pro mě dost zklamání. Čekal jsem daleko více z oblasti hororu. Ocenit však mohu některé drsné scény, atmosféru určitých záběrů kamer a Kurta Russella. ()

Fiftis

Skvelý western. Je vidieť že na staré kolená Kurtovi Russellovi westerny svedčia, na väčšinu westernových hororov sa nedá pozerať, ale tento bol veľmi veľmi dobrý. Síce tak trištvrte filmu je to celkom pokojná prehliadka prérie, skoro bez strieľania, potom výlet prírodou až keď dorazíme k horám, ktoré obývajú jaskynní ľudia a začne poriadna krvavá akcia s gore scénou porciovania zástupcu šerifa. Hororový western s hviezdnym obsadením je bleskom z čistého neba. Herecké výkony skvelé, dialógy suché ale trefné, podobne ako niektoré hlášky. Nápad a atmosféra sú vynikajúce. Vo filme je jedna neskutočne brutálna scéna. Na záver ešte pochválim postavu, ktorú hral Matthew Fox. ()

Shakers

Takéto filmy tu nie sú často, o to viac ho oceňujem. Takýto drsný a krvavý film, ktorý doslova dokáže šokovať, to je niečo čo sa len tak nevidí. Hodne potešil Kurt Russell, ktorému úloha šerifa nadmieru sadla, viac menej sa celý casting podaril. Vlastne celý film je dosť dobrý, od hercov po napätie, akcie, prostredie atď. Najviac zamrzí, že to ma strašne pomalé tempo, dať tak dvadsať minút dole, bol by to výborný film. 80% - 4* ()

lamps

Neskutečně intenzivní zážitek i napodruhé, atmosféra odlehlého místa mimo civilizaci a jeho strašlivého tajemství na vás dolehne hned v úvodní sekvenci, přičemž s každou přibývající minutou houstne a nabývá i hutných významů. Jsme v tom s postavami, na něž bychom nejradši zařvali, ať do těch skalisek nelezou v tak malém počtu a povolají kavalerii. Když scénu pročísne charakteristické hrdelní dorozumívání divochů, ježí se chlupy i na pleši, a nárazové šoky při nepředvídatelných a nekompromisně provedených útocích nemohou být díky subjektivitě a timingu intenzivnější. Takhle si představuji špičkově efektivní horor, který nepotřebuje komplikovaný děj a šokující odhalení. Stačí „pouze“ opečované postavy (obsazené božími herci v čele s Russellem a Jenkinsem), komunikatovnost, která vždy vyzradí jen tolik, aby navýšila napětí a současně nemátla, a také podnětná kulisa obracející se k exploatačním tradicím i k historickým (tedy pro Američany symptomatickým) významům. Totální splynutí prostoru civilizace a barbarského divošství doluje hororové zlato z pohledu žánru a také podnětnou sebereflexi z perspektivy bílého rasistického muže, jehož zde skvěle zastupuje morálně ambivalentní Matthew Fox. Plus až nezištné zapuštění hlubokých emocí, které jsou v Zahlerově podání jaksi stylizované a ikonické („pozdravuj manželku a já budu pozdravovat tu tvojí“), ale zároveň fakt přirozené a hmatatelné. Láska a ochota obětovat se za druhé je tím, co nás zásadně povyšuje nad barbarství, přičemž v tomto brutálním nepředvídatelném provedení to nevyznívá ani sentimentálně, ani vyloženě zcestně. Stejně jako následující Blok 99 totální autorský poklad. 95 % ()

Big Bear

No vida! Další povedený western! A jak povedený! Ten závěr člověk fakt nečeká i když v obsahu je toho vyslepičeno až až. Nejprve mne ve filmu zaujal nepřehlédnutelný Sid Haig. Netušil jsem, že se objevuje i v takto civilních filmech (i když to civilních by mělo být spíše v uvozovkách jak jsem později zjistil). Znám jej spíše z filmů Roba Zombie.. .:-) . Pak mé srdce plesalo stále více... starej Russell, Fox, kterého mám rád od LOST a Wilson a samozřejmě Jenkins... S takovouhle sestavou bude radost krávy značkovat či desperáty honit říkal jsem si. Jenže to co přišlo pak mi vzalo všechny mé představy jak vypadá western byť soudobý. Jediné co mně tam trochu štvalo byla ta road movie táhnoucí se středm filmu, kdy mne zejména poskakující Wilson vytáčel k nepříčetnosti... Jýá bych jej prostě zastřelil jako koně aby se netrápil :-) . Závěr filmu stál za to, úplně jsem zase dostal chuť zahrát si Far Cry Primal... Samozřejmě nesmí se u filmu moc přemýšlet, pochybuji, že by v době telegrafu bylo něco podobného možné, byť je prokázáno, že některé indiánské kmeny rituální kanibalismus považovali za věc zcela v pořádku. (zde je nutno podotknout, že když šlo do tuhého jedli lidské maso i první britští osadníci po roce 1600 jak nedávno zjistili vědci). Tady jsme ale přeci jen o pár stioletí dále. Film byl super, konec byl na mne moc rychlý. Dávám za 4 lebky jako znyčky posvátného území. * * * * ()

JohnnyD

Skvelý mysteriózny úvod, priemerný set-up, neskutočne nudná nekonečná vandrovačka polopúšťou a naturalistické až exploatačné finále. Strašne nevyrovnané. 5/10 ()

Yorgos Lanthimos plánuje gotický horor

Yorgos Lanthimos plánuje gotický horor

18.12.2019

Režisér Yorgos Lanthimos (Favoritka, Humr) oznámil svůj další projekt. Bude jím gotický horor The Hawkline Monster podle knihy Richarda Brautigana. Příběh se pak točí kolem dvou pistolníků, které si… (více)

Ridley Scott chystá drsný western

30.12.2015

Star-Lord hledá tátu

Star-Lord hledá tátu

16.12.2015

Z loňských Strážců Galaxie se vyklubal obrovský hit, který se 4. května 2017 dočká pokračování. O čem bude? To režisér James Gunn tají, docela jistě ale víme, že se na plátně objeví otec hlavního… (více)