Into the Mind

(festivalový název)

Dokumentární / Sportovní

Kanada, 2013, 83 min

Jacob Yoffee

Samozřejmě, vizuálně tomu nelze absolutně nic vytknout. Práce s kamerou a slow motion záběry jsou excelentní, horské masivy nádherné, soundtrack výborný, ale! Těšil jsem se, že dokument bude hlavně o extrémním lyžování, tedy o té skutečné akci, která zde samozřejmě také je, jen dostává poměrně málo prostoru. Více prostoru je zde věnováno pocitům jezdců, možným nebezpečím a dalším, což bych i kvitoval, kdyby to nebylo až příliš zdlouhavé. Navíc je to natočeno až moc poeticky, což já teda moc nemusím plus mi kolikrát připadalo, že i přesto, že je dílo rozděleno do poměrně dost kapitol, často tam tvůrci pletou páté přes deváté a některé scény i přes krátkou stopáž byly vyloženě zbytečné. Takže pro mě zklamání.(17.11.2013)

Filmový workshop pro pokročilé, který odsouvá extrémní sporty až na druhou kolej. Kamera se vznáší, létá, uhání s lavinou o závod, slow motion potkává časosběr a po horských úbočích se divoce přelévají digitální roční období. Bonusem jsou nešikovně trikově dodaná zvířata a sjezdaři v surrealističtějších pasážích. Zajímavý pokus o zprostředkování pocitů a myšlenek, který mě ale zdlouhavými úvody důkladně znudil.(24.11.2013)

Artová oslava odvahy, rychlosti, pohybu člověka na sněhu - něco, co zdaleka přesahuje obvyklou trikovou sypačku z 'extrémně sportovních' videí. Neříkám, že jsem občas nebyl unešen, ale těch meditativních záběrů přírody a horských šamanů na mě příliš... Rozhodně ale zajímavá podívaná, plus ta jízda přes noční město - krása.(2.1.2014)

Dobrá, když pominu svou lásku k horám a v tomto případě byla má dušička doopravdy uspokojena, musím se zaměřit i na ostatní aspekty tohoto snímku, který si určitě nezaslouží označení dokumentární. Až bych se skoro nebál, označovat podobné počiny spíše jako hudební, jelikož se jedná o jeden velký klip, u které je práce se stahováním titulků naprosto zbytečnou záležitostí. Záběry jsou úchvatné, místy dech beroucí. Ovšem sám si nedokáži moc představit, na kolik může být snímek zábavný pro někoho, kdo tolik netíhne k horám, nebo k extrémnímu lyžování. Pro něj se toto představení asi omezí jen na "hory... dědek točící koulí na šňůrce... hory... dlouhý pohled na zvrásněnou tvář dědka, jež točí koulí... hory... dědek točící koulí... hory... dědek máchající zapáleným kadidlem... hory..."(4.9.2014)

Naprostý orgasmus pro nadšence extrémních sportů. Krásné přírodní scenérie točené z nejrůznějších možných i nemožných úhlů. Úžasný nevšední a místy hodně kreativní střih perfektně sedící k hudbě (resp. jejím tónům a beatům). NESKUTEČNÁ PASTVA PRO OČI! Nejde ani tak o těžké triky, jako spíše o užití si jízdy, volné přírody a metrů a metrů prašanu, na kterém před vámi ještě nikdo nebyl. Myslel jsem si, že Art of Flight už těžko něco překoná, ale po shlédnutí Into the Mind budu muset svůj názor přehodnotit. Můžete vidět záběry/šílence/umělce především z oblasti freeski a snb, ale mihnou si tam i záběry surfu a kajaku.(22.11.2013)

• - Ve filmu hrají jedni z nejlepších lyžařů, snowboardistů a horolezců sponzorovaní společností TNF, konkrétně například Xavier de Le Rue, Tom Wallisch, DCP, Angel Collinson, Benji Farrow, Ian Mcintosh, Ingrid Backtrom, Renan Öztürk, Jimmy Chin, Conrad Anker nebo Kris Erikson. (FFilipCZ)

• - Tvorcovia filmu sa o ňom vyjadrili slovami: „Rozostrenie hranice medzi snom a realitou, ako vnímame svet prostredníctvom mysle mnohých ľudí. Into the Mind predstavuje porovnanie odovzdaných skúsenosti medzi mentormi a ich žiakmi, ktoré vytvárajú filozofický portrét nového ľudského druhu. Čo nás poháňa k prekonaniu výziev?" (toscho)

• - Hlavní aktéri filmu spoločne s filmovým štábom navštívili okrem Kanady, kde prebiehala väčšina časť natáčania, aj exotické krajiny ako Bolívia, Kostarika, Nepál, India, Hong Kong, Švajčiarsko či severoamerická Aljaška. (MikaelSVK)