Ze záhrobí

Scénografie:

Giovanni Natalucci

Kostýmy:

Angee Beckett

Všetko, čo mám rád na 80-ties béčkových hororoch tu je v plnej miere a vrcholovej kvalite! Krásna Barbara Crampton, ktorá ukáže cicky a navlečie sa do sado-maso oblečku tu má skoro všetky možné polohy: nevinná kráska v nočnej košeli versus zvodná chlípna dračica v latexe, okuliarnatá ambiciózna vedkyňa versus psychopatická narušená pacientka... Vrcholom sú však ako to už v takýchto prípadoch býva geniálne masky a efekty, ktoré sú tu vskutku pôsobivé a megalomanské a dokonca oveľa lepšie, ako o tri roky neskôr producent Yuzna so Screaming Mad Georgeom urobili v Society (aj keď tam to nabralo status kultovosti kvôli kontestu a úchylnosti). Skrátka, táto na pohľad komorná a nenápadná "Lovecraftovko-gordonovko-Yuznovka" ma prekvapila a plnohodnotne potešila.(27.9.2013)

Tvůrci slavného Re-animátora se rok poté opět společně setkali, aby natočili další výborný horor přesně v jejich sleazy stylu. Krví tu tentokrát trošku šetří, ale bohatě to vynahrazují množstvím roztodivných monster, které před očima diváků neustále mění svou podobu a překvapují tak maskérskou kreativitou. Scénář si vystačí s několika málo postavami, obraz se hemží pestrými barvami a především díky pěkné Bandovo hudbě se daří vytvořit napjatou atmosféru s lehkým erotickým nábojem. Snímek ráda vysílala v pátečních večerech i tv nova. To bylo ale v době, kdy ještě za něco stála.(12.10.2011)

Úžasná béčková podívaná z pera H. P. Lovecrafta a dílny Stuarta Gordona. Příběh je zajímavý, perverzní a nechutný, což je výborná kombinace. Jeffrey Combs už sice nepředvádí tak skvělý výkon, jako v Re-Animatorovi, ale stále hraje velmi dobře. Pak je tu můj oblíbenec, Ken Foree. Ovšem hvězdou filmu je zde Barbara Crampton, která má co ukázat. Ve finále tu máme slizkého Teda Sorela, který se předvedl ve všech možných monstrózních variacích. Za to přenádherné nechutné gore a scénu s červem ve sklepě jsem nadšen! Škoda toho finálního zpomalení, jinak by to bylo pět hvězd.(28.7.2011)

Jasný případ, který si víc jak tři hvězdy nezaslouží. Překvapivě teď ale udělám vyjímku! Ze záhrobí je horor na motivy knihy kultovního tvůrce H.P. Lovecrafta a přináší nesmírně zajímavý příběh s abstraktním tématem a působivou atmosférou. Jsou tu dva vědci, kterým se podaří zprovoznit přístroj působící na epifýzu (nebo-li šišinku mozkovou), a to jim umožní vnímat/vidět věci, které člověka obklopují a nemá šanci je jinak spatřit. O šišince se jinak v různých kulturách traduje, že je naším "třetím okem" a sídlem našeho "ducha". Takže se nám všechno zamotává, dojde ke katastrofě a jednomu z vědců něco ukousne hlavu a ten druhý je považován za blázna. Rozjezd má snímek Ze záhrobí naprosto parádní, ale později opravdu bohužel spadne do nehorázného béčka, přitom v něm dřímalo tolik potenciálu, aby se z něho stala mega pecka. To je asi tak jeho obrovské mínus, jinak vnímám povětšinou klady. Dále nesmím opomenout ty špičkové mňamkózní efekty plné krve, slizu, znetvoření a různých potvor z jiným dimenzí, protože ty jsou na tom nejvíce uhrančivé a díky nim stojí za to se na toto béčko podívat. Vůbec jsem se nenudil a mít to dotažený příběh, tak si z toho sednu totálně na zadek. Fakt! Co mi ovšem nedalo spát byla ta neskutečně erotická scéna Barbary Crampton, která se z uťáplé doktorky přeměnila na sexuchtivou dračici! To už z hlavy natotata nevyženu!(16.2.2015)

Na Barbaru Crampton v sado maso oblečku se prostě nedá zapomenout. Místy roztomilé (potvůrky from beyond, změněný dr. Pretorius), místy očekávaně nechutné (střeva, vysávání očí, ukusování hlav), přesně takové, aby to splnilo svůj účel. Tomuhle týmu (Yuzna, Gordin, Combs) prostě horory jdou, možná nevystraší a nevyděsí, ale i přesto je to dobře odvedená práce.(18.1.2009)

• - Charakter Dr. Pretoria je pojmenován po Dr. Septimus Pretoriovi, bývalém učiteli Henryho Frankensteina, který svedl Henryho na "temnou stranu". (PußyMagnet)

• - Tričko Miskatonické univerzity, ve kterém spí Dr. Crawford (JeffreyCombs), odkazuje na tvorbu Howarda Phillipse Lovecrafta. Na Miskatonické univerzitě v Arkhamu má být totiž uložen legendární Necronomicon. (m.xFuck)

• - Dům má číslo popisné 666. (PußyMagnet)