Volný pád

• Německo

Freier Fall

Free Fall

Německo, 2013, 101 min

"Za každou chvíli s tebou..." Nepřipraven. Láva citů zasutých tam někde v přihrádce lidské intimity. Vřava emocí, které vyvěrají z mlčenlivých hlasů sebe sama. Svou káru nitra obdarovaného citem novým, potlačovaným, si v sobě táhne dál a dál. Útěky nepozorovatelné, útěky z nalinkovaného řádu žití, z odpovědnosti vztahové morálky. Srdce roztaje, zaplesá, neubrání se tomu pocitu vychýlení z reality. Příležitost pro políbení chvějivé, být spolu v touze přesladké, vzplanutí "májové" za humny vrásek z lásek. Staronová láska chátrá. Cizoložství nepřijatelné. Klesali spolu volným pádem, stavem beztíže citů nečekaných, opětovaných. Páni kluci a jejich mužská romantika ve svobodných pelíšcích svěžího víru navzdory společenské košér suverenitě. Život není peříčko. Osvobozující východisko dilematu "dobra" v nedohlednu. Vrať čas lásce za závěsy, která přichází na pozvání tohoto jedinečného okamžiku. Slib lásce city blaha, touhu růží bez trnů.(13.9.2014)

Takové standardní teplé drama s decentní atmosférou a gradací. Nic, co bychom už dávno neviděli - ani konec nebyl nikterak překvapivý, možná spíš naopak. Je to celé takové uhlazené a celkem sympatické, ale v rámci žánru byly už natočeny lepší filmy, a nemám na mysli zrovna zprofanovanou Zkrocenou horu.(18.10.2014)

Stejně tak jako ve Zkrocené hoře dostalo spojení "jít na ryby" zcela nový význam, ve Freier Fall to platí pro "jít si zaběhat":) Max Riemelt a Hanno Koffler se do toho opřeli obdivuhodným způsobem a já před nimi smekám. Zejména u Maxe jde vidět ta dlouhá cesta, kterou dokázal ujít. Od role v teenagerovské pitomosti Holky to chtěj taky, se dokázal vypracovat až na výborného herce charakterních a seriózních rolí. K tomu ta jeho pohledná tvář, krásné oči a rty:) Hanno Kofflera si pamatuji pouze z letní romance Sommersturm, a už tehdy na mě dokázala jeho jediná role, v níž jsem ho až do tohoto snímku viděla, zapůsobit. Pánové nám tu předvádějí tak neuvěřitelnou chemii, která mezi nimi jiskří již od prvního setkání, že by tou výbušnou směsí dokázali vyhazovat věci do vzduchu, podpalovat baráky a zakládat požáry:) Každá jejich společná scéna překypuje erotickým napětím a živočišností. Marc a Kay se tak téměř okamžitě stali mou další oblíbenou dvojkou chlapců, kteří to mezi sebou umí pořádně rozžhavit. Ano, příběh je sice možná až tuctový a neoriginální, scénář na nějaké obsáhlé rozhovory či hluboké myšlenky také není nikterak bohatý, ale když jsem viděla, co spolu Max a Hanno dokážou, bylo mi to docela jedno. Stačí se na ně jen dívat. A když k tomu přidám ještě krásnou skladbu ♫Who are you od Miss Kenichi♫, není už o čem...:)(6.7.2015)

Tohle není poetická Zkrocená hora, tady se jde tvrdě na věc. Jeden z mála filmů, ve kterém není homosexuál utlačovaným a ubližovaným jedincem. Naopak je zde predátorem a později i vyděračem. Ze sexuálních scén, kterých je tu dost, mi běhal po zádech nepříjemný mráz. Za odvahu nazývat věci pravými jmény si film zaslouží více hvězd, ale kvůli opravdu nepříjemným pocitům, je nedám.(17.10.2014)

Stejně mě to nepřinutí si častěji pouštět jakékoli německé filmy. Překvapení se konalo asi nejvíce proto, že jako nenáročné drama (jestli něco takového vůbec existuje) to stálo za to. Ten průběh naznačuje to, co se je zpracovává často, když jeden v tom je až po uši a druhý si ne a ne říct (plus možná malý twist (který tu taky už sice byl) v podobě rodiny s dítětem.) Taky to přesně tohle bylo. Ale stejně se mi zdá, že všechno v tom filmu do sebe zapadalo tak dobře, že v podstatě na tuhle vztahovku nelze nic velkého vytknout. Navíc při scéně v nemocnici, kdy došlo na ten okamžik "radši už jdi, don´t touch me, ale co, nikdo tu není, boom a on byl" bylo vážně vidět, jak jim to spolu hezky hraje. Na to se taky potom hned líp kouká.(27.12.2014)

• - Film má pár věcí společného s filmem také z německé produkce a točí se kolem homosexuality, Letní bouře (2004). Tento film začíná běžící dvojicí kluků, což je scéna, která se v tomto filmu mnohokrát opakuje a i v onom filmu si homosexuála zahrál Hanno Koffler. (vyfuk)

• - Film byl poprvé uveden 8. února 2013 na Mezinárodním filmovém festivale v Berlíně, na kterém byl mimojiné režisér nominován na cenu za nejlepší debut. (..Lucas..)