Havran barvy lila (TV film)

Československo, 1992, 42 min

Otakar Kosek

Pavel Sýkora

Ivo Popek

Komentáře uživatelů k TV filmu (10)

• LiVentura

Hodně nevorvnané a nevýrazné... Cupák skvělý, ale žel jediný..! :-((5.7.2013)

• 5150

Psychologický film odehrávající se v prostředí jedné vesnické hospody těsně po revoluci. Do ní přichází muž, jenž za totality spolupracoval s režimem a ostatní z něho měli strach. Nyní se cítí jako svobodný občan, který může jít kam se mu zachce a mluvit s kým se mu zachce, ale lidi tak snadno nezapomínají a tak snadno neodpouštějí.. a tak atmosféra v hospodě pomalu houstne a schyluje se k neštěstí.(9.2.2013)

• argenson

Téma počátkem devadesátých let téměř povinné, dnes už ale hodně vyčpělé. Na bodech tomu ubírá i laciné zpracování z ostravského televizního studia. Pro mě objevné aspoň v tom, že i Norbert Lichý bejval taky mladej a relativně šlank.(22.3.2016)

• Terva

CITÁT - V kapitalismu nemá právo nikdo se na nic ptát...a lidi, dokud maj za co, ať chlastaj a žerou a basta......... Jenom hospodský kecy.(23.6.2013)

• sator

ČT-OSTRAVA...au...(14.2.2013)

• lubospoti

Jarek Nohavica zpívá, že Ostrava je kraj rázovitý.. A já bych doplnil, že stejně tak je na tom většina produkce ostravského televizního studia. V tomto filmu stojí za zmínku jen výkon Eduarda Cupáka, zbytek je bída s nouzí.(4.9.2014)

Československá televizní inscenace, jež se celá odehrává v nevábné ostravské pivnici. Nově příchozího hosta, v minulém režimu prominentního úředníka, jehož ztvárnil vynikající český herec E. Cupák na sklonku svého života a svým vyzrálým, postupně se rozvíjejícím projevem jednoznačně potvrdil svou velikost. Bývalý vysoký komunistický představitel nese svůj osud po revoluci až příliš hrdě, poukazuje na dřívější služby přítomným návštěvníkům nálevny, jež však nad ním nyní ohrnují nos. S přibývajícím alkoholem v Cupákově krvi se začíná chovat až příliš zběsile a dokonce agresivně a v tomto okamžiku je jeho mimořádné herectví na vrcholu. Závěr dramatu nabízí zbytečně brutální a do snímku se nehodící drastickou scénu, naprosto nesouvisející s celým příběhem o ospravedlňování a posléze urážkách bývalého bolševika. Vedle drtivě dominujícího rodáka z Brna se v inscenaci představí například výčepní O. Navrátil, intelektuál a mizerný herec J. Vyorálek a štamgasti N. Lichý či S. Tříska. Přiznám se, že pan J. Černý, autor Cupákovy biografie, mě na tuto Koskovu inscenaci vysloveně nalákal a po zhlédnutí jsem nucen konstatovat mírné zklamání, nicméně to rozhodně neplatí o exkluzivním výkonu pana Cupáka.(28.4.2015)

• bart-leby

Ve své monografii o Eduardu Cupáku z roku 1998 Jindřich Černý tuto ostravskou inscenaci velmi pochvalně zmiňuje a já se tak těšil na nekompromisní zrcadlo nastavené ranému reálnému kapitalismu. Bohužel to nedopadlo příliš dobře. Jistě, Cupák v roli bývalého vnitráka exceluje, ale ani on nemůže zakrýt bezradnost a jalovou modelovost scénáře, který má daleko k nějaké smysluplné společenské reflexi.(6.7.2013)

S postupující (znormalizovanou) dobou je to inscenace pořád čerstvá.(16.11.2013)

První role Jiřího Vyorálka,skvěle sekunduje výbornému Cupákovi(1.10.2017)