rivah

Oslava rurálního života na francouzském venkově. Dvojice osamělých starých lidí a jejich rutinní život na farmě, on jako kovář v dílničce, ona se stará o domácnost. Pomalý klasický dokument takřka beze slov. (70%) ()

Real Tom Hardy

Nemám poňatia, komu je tento produkt určený a netuším, prečo ho kritici na festivaloch v 70. rokoch častovali ako majstrovský kúsok. Portrét života dvoch starcov na francúzskom vidieku zložený z dlhých záberov na krajinu a na mdlé rutinné činnosti každodenného života, od ranného vstávania cez prácu vo vyhni a na dome, obednú pauzu s nie príliš vábivým obedom (ešte aj ten zasraný chlieb vyzeral, že má 40 rokov...) až po popoludňajšiu kávu, prácu s dobytkom a drevom, večerné holenie, prípravu polievky na ďalší deň a trpkastý záver. Priznávam síce, že som si Le cousin Jules užíval aj opakovane, najmä teda preto, že ho vnímam ako (vizuálnu) predĺženú ruku množstva kníh, ktoré mám o architektúre a interiérovom dizajne francúzskeho vidieka (aj FR ako takého), no stále platí v úvode spomenuté – fakt neviem, na koho bol tento "dokument" cielený. Fanúšikov žánru slow cinema? (2x13.2.2023) (29.8.2023) ()

• Dokument po úvodných premietaniach na filmových festivaloch nebolo možné vidieť niekoľko dekád. Reštaurovaný a opäť k videniu bol až od roku 2012. (Real Tom Hardy)
  • Dokument bol v produkcii takmer 5 rokov. Natáčal sa od apríla 1968 do marca 1973 v dedinke Torpes vo francúzskom regióne Burgundsko. (Real Tom Hardy)
  • Dokument bol v čase vydania považovaný kritikmi za "masterpiece" (majstrovský kúsok). (Real Tom Hardy)