• slovenský

Scénografie:

J. Dennis Washington

Kostýmy:

Wendy Chuck

Já být Woodym a měl bych za manželku Kate, tak se odstěhuji kamkoliv jinam a ještě daleko dřív než by začala rodina uvažovat, že mě někam umístí. Nebraska má duši a hloubku, která na vás tryská s každým momentem a situací, kterých se na této zvláštní road movie vyskytuje hezká řádka. Celá plejáda lidských charakterů, které vás budou v jednu chvíli iritovat, aby vzápětí zase jiní vyvolali na vaší tváři úsměv. Je to drama o stáří a to o velmi nepříjemném stáří a jestli chcete nebo ne, tak každý se tam jednou ocitneme tak jako Woody, který si s takovou zarputilostí toužil vyzvednout milionovou výhru. A proč? To je alfou a omegou celého filmu a v patřičném momentě se to dozvíte a věřte mně, myslím, že by jste reagovali stejně jako jeho syn David. Černobílé pojetí s vybroušeným vizuálem ještě víc zintenzivnil můj silný zážitek z celého filmu a jsem vděčná i za fakt neokoukaných herců, kteří hráli maximálně skvěle a výběr Bruce Derna pro roli Woodyho byla přímo trefou do černého. A ještě k tomu ten brilantní závěr.....to prostě nejde nedat pětihvězdu. Dýchla na mě komedie s podtónem smutku a nebo naopak ?(20.2.2014)

Krásny film, naozaj prenádherný, formou aj obsahom, pričom čiernobiele spracovanie dodáva ešte výraznejšie na clivosti, čo sa tu veľmi hodí. Je to predovšetkým film o starobe a sumarizovaní jedného ľudského života, plný smutných udalostí ako aj premárnených príležitostí, natočený veľmi citlivou nostalgickou formou. Tiež sa tu potvrdilo staré známe pravidlo, že ak sa má rodina na niečom rozhádať, tak sú to jedine peniaze. Však im to nakoniec Woody pekne natrel, má moje veľké sympatie. Na druhú stranu, mať doma takú ženskú, tak buď ujdem už dávno, alebo sa radšej niekde obesím, to sa ani nemôžeme čudovať Woodymu alkoholizmu, málokto by pri nej vydržal triezvy. Pre mňa je tento film aj v niečom osobný. Zhodou okolností som v Billingse v Montane strávil nejaký čas a ešte stále som spoznal hlavnú ulicu. Je to vlastne také jediné najbližšie väčšie mestečko od Yellowstonského národného parku, kde som si privyrábal. Možno som si práve v obchode kde predával syn Woodyho Granta kúpil aj CD prehrávač, neviem naisto. Jednoducho táto nádhera sa musí vidieť, škoda ďalších slov.(23.10.2015)

Alexander Payne se po trochu kýčovitých (ale v mých očích jeho nejlepším snímku) "Děti moje" vrací k žánru road movie v černobílém snímku "Nebraska" o demenci trpícím starším muži, který se se svým synem vydává na cestu, na kterou je přivedl falešný šek na milion dolarů. Herecky výborné, ale zbytečně utahané a pomalé, bez většího náznaku zajímavého příběhu.(12.4.2014)

Trochu o stárnutí, trochu o smutnění, trochu o rodině. A vzhledem k houpavému indie duchu vlastně tak trochu o ničem. Herecky je sice Nebraska zvládnutá na jedničku, ale režisérský rukopis á la Alexandera Payne se projevuje tím samým, co mě kdysi nepříjemně zaskočilo u Bokovky a dvě oscarové sezóny zpátky zklamalo o Dětí mojích. Chvíli se totiž vypráví ničím nepřibarvená story ze života obyčejných lidí, aby se následně začalo klimbat v nadnesené náladě lásek, tužeb či nostalgie. A několikrát dokola. Takové snění a střízlivění asi dokáže leckoho uspokojit, což vlastně docela dobře chápu. Já se ale stejně jako u dvou výše zmíněných případů cítím poněkud ošizený.(21.2.2014)

Slibný úvod predikoval možnost udělení toliko uspokojujícího hodnocení odpad!. Naneštěstí se film začal transformovat v něco víc, než pouze bezduché putování senilního dědy do Lincolnu. Z dědkovo cesty se stala rodinná událost - událost, jež se začala utvářet výkřikem do tmy "vyhrál jsem milión!". A náhle chce tamten vrátit peníze vložené do kompresoru, tamten za projevenou starost a tamti chtějí pít na účet senilního staříka. Ten německej dědek produkuje solidní desiluzi, jež je navíc podpořena chtíče po novém kompresoru a trucku od Henryho Forda. Rodinná odysea končí ve městě volaném po tom úchvatném prezidentovi s kozí bradkou, konkrétně ve výherní kanceláři - vyberete si kšiltovku nebo podsedák?! 79% Celosvětový výdělek k 3. 3. 2014: $17,133,000, což je 1,43 násobek budgetu(3.3.2014)