(festivalový název)

Scénografie:

J. Dennis Washington

Kostýmy:

Wendy Chuck

Dlouho odkládaná perla z režie Alexandra Paynea. Bruce Dern je tady boží, ale jakmile se ke slovu dostane babča June Squibbové, lítá vzduchem jedna ostrá hláška za druhou. Nebraska je bravurně napsaná komedie o stáří, která díky nevybíravému humoru a absenci hrubozrnného sentimentu strká s přehledem do kapsy veškerou žánrově spřízněnou konkurenci.(27.7.2016)

Krásny film, naozaj prenádherný, formou aj obsahom, pričom čiernobiele spracovanie dodáva ešte výraznejšie na clivosti, čo sa tu veľmi hodí. Je to predovšetkým film o starobe a sumarizovaní jedného ľudského života, plný smutných udalostí ako aj premárnených príležitostí, natočený veľmi citlivou nostalgickou formou. Tiež sa tu potvrdilo staré známe pravidlo, že ak sa má rodina na niečom rozhádať, tak sú to jedine peniaze. Však im to nakoniec Woody pekne natrel, má moje veľké sympatie. Na druhú stranu, mať doma takú ženskú, tak buď ujdem už dávno, alebo sa radšej niekde obesím, to sa ani nemôžeme čudovať Woodymu alkoholizmu, málokto by pri nej vydržal triezvy. Pre mňa je tento film aj v niečom osobný. Zhodou okolností som v Billingse v Montane strávil nejaký čas a ešte stále som spoznal hlavnú ulicu. Je to vlastne také jediné najbližšie väčšie mestečko od Yellowstonského národného parku, kde som si privyrábal. Možno som si práve v obchode kde predával syn Woodyho Granta kúpil aj CD prehrávač, neviem naisto. Jednoducho táto nádhera sa musí vidieť, škoda ďalších slov.(23.10.2015)

Trochu o stárnutí, trochu o smutnění, trochu o rodině. A vzhledem k houpavému indie duchu vlastně tak trochu o ničem. Herecky je sice Nebraska zvládnutá na jedničku, ale režisérský rukopis Alexandera Payneho se projevuje tím samým, co mě kdysi nepříjemně zaskočilo u Bokovky a dvě oscarové sezóny zpátky zklamalo o Dětí mých. Chvíli se totiž vypráví ničím nepřibarvená story ze života obyčejných lidí, aby se následně začalo klimbat v nadnesené náladě lásek, tužeb či nostalgie. A několikrát dokola. Takové snění a střízlivění asi dokáže leckoho uspokojit, což vlastně docela dobře chápu. Já se ale stejně jako u dvou výše zmíněných případů cítím poněkud ošizený.(21.2.2014)

Ze začátku jsem se s cítěním filmu vůbec nemohl sžít a dokonce mě snad poprvé v životě napadlo, že by snad bylo lepší, kdyby místo té černobílé byla barva. V polovině jsem si ale najednou uvědomil, že mě Nebraska opravdu baví, a že celý příběh, který se pohybuje někde mezi fraškou a dramatem, prožívám, a že se ta černobílá krásně vyjímá (ostatně jako u každého černobílého filmu). A že je Nebraska takový zvláštně krásný film. 8/10(5.3.2014)

"Starý človek - hotový kokot..." Túto pamätnú hlášku môjho bývalého podstatne staršieho nadriadeného citujem rád. Život s hlavou a mozgom, ktorý prestáva slúžiť nie je jednoduchý hlavne pre rodinu a blízkych príbuzných. Čiernobiela road movie, ktorá sa ako trefne poznamenal Malarkey možno zbytočne hrá na umenie, ponúka príbeh, ktorý nie je drámou ani komédiou, ale vyberá si niečo z každého z týchto žánrov a vo výsledku je film takmer bezchybnou sondou do života jednej rodiny, ktorá má po dlhšom čase príležitosť si veci vydebatovať. Ten nesilený humor ma vážne bavil. Dvojica podarených bratrancov mi sadla najviac. Kto by ich nechcel mať v rodine, že? Od úvodu je jasné, ako zbytočná cesta to je, ale ako to vo väčšine road movie býva, je samotná cesta dôležitejšia ako cieľ. Ak vám to trochu pripomenulo Príbeh Alvina Straighta , tak nie ste sami. Naoko "obyčajný" film bez trikov, streľby a výbuchov si svoju oscarovú nomináciu zaslúžil. A dá se to i bez peňez. (takmer.) 90%.(9.3.2014)

• - Když David (Will Forte) sleduje zpravodajské vysílání svého bratra, čas na displeji DVD přehrávače se pohybuje, což znamená, že sledujeme DVD kopii vysílání, nikoliv skutečné vysílání. (Nathanielmon)

• - Bryan Cranston se ucházel o roli Davida, ale režisér Alexander Payne měl pocit, že není ten pravý. Uvažovalo se také o Matthew Modinovi, Paulu Ruddovi a Caseym Affleckovi. (Jocker94)

• - První zkušenost Alexandera Payna s digitální kamerou, anamorfními čočkami a černobílým filmem. (Cheeker)