(festivalový název)

Mark Orton

Albert Berger, Ron Yerxa

Kevin Tent

Scénografie:

J. Dennis Washington, Beauchamp Fontaine (set dekoratér)

Kostýmy:

Wendy Chuck

Každý rok se najde nějaký film, který je nominován na "prestižní" cenu hollywoodských velikánů Oscar, jehož nominace je mi čirou záhadou. Měl jsem za to, že takovou cenu získávají jen filmy opravdu výjimečné. Nebraska je sice v mnoha ohledech výborný film, který řeší tolik oscarových momentů, ale v tomhle podání je to opravdu nuda. A těch několik úsměvných momentů tomu nepomůže.(15.2.2014)

• Marek1991

Ak vyobrazíte film o demencii reálne, tak to bude s najväčšou pravdepodobnosťou nuda, no a tá tu aj bola. Upadnutá časť USA, skrachovanci a dôchodci, film ničím nevýnimočný, no nominovaný na Oscara, tak to už vážne neviem, čo je potom umenie. Ak si ale neviete vybaviť realitu, nejakú jej predpoveď ako to asi vyzerá a zrejme dokiaľ sa niečo významné nestane, tak bude vyzerať na mnohých miestach, či dlho ste nevideli film, kde by hlavná postava nepozerala televíziu, tak si pozrite toto.(4.4.2014)

Neverím tomu, ale prvýkrát keď je na oscaroch nominovaný Woody, nefandím jemu, ale inému Woodymu. Film zo života ktorý by ste nechceli žiť, s rodinou s ktorou by ste nechceli žiť. Neznesiteľné postavy si nejde než oblúbiť a smiať sa ich smutnému osudu. Nie je to však škodoradosť, ale taký ten smutný, súcitný smiech a sympatie k obyčajným ľuďom, čo sa blížia ku koncu a stále majú silu, nakopávať prdel osudu a všetkým naokolo.. 2013 bol silný rok a toto budú ťažké oscary.(23.2.2014)

Od čias Návratu domov z roku 1978 som nevidel Brucea Derna v takej plnokrvnej hereckej úlohe. Jeho stárnucí Woody, unavený životom a alkoholom, si chce vyzdvihnúť milión dolárov, lebo tak to stálo v liste, ktorý mu poslala "šmejďácka" firma. Neustále preto uteká z domu, až sa napokon mladší syn David ( prekvapivo dobrý Will Forte ) podujme a otca vezme na zbytočnú cestu do Nebrasky pre výhru. Lenže zbytočná cesta to nie je, zastávka v otcovom rodnom mestečku otvorí všetky cesty do duše a z road movie sa stáva nádherný príbeh o rodine, citoch a spolupatričnosti. Čiernobiely formát dodáva snímku starobylý nádych, bola to výnikajúca voľba. Taktiež to platí aj o inteligentnom humore, ktorý je neuveriteľne zábavný a poľudšťuje celý film ešte viac. Skvelú prácu urobil aj skladateľ Orton, jeho hudba je doslova krásna. Nebraska je príjemný film rozprávajúci o vážnych veciach a až oscarová noc tresne lopatou po hlave nejakému nášmu distributorovi a dá film aj do kín.(23.2.2014)

Emocionálně o dvě třídy nad ´Descendants´. V Nebrasce se toho příliš nevysloví, hraje se obrazem a film má tendenci vámi prorůst a komunikovat tak trochu jiným způsobem. Nebraska působí velmi ´klasicky´, člověk si vzpomene i na Bogdanoviche a jeho první filmy. Payne vsadil na super-obyčejné lidi, což je v poslední době osvěžující prvek většiny ´těch méně závislejších´ filmů. Uvidíme, jak si s Nebraskou pohraje čas; podle mě se Paynovi povedla nadčasová věc. (PS - jestlipak poznáte Buzze ze Sám doma!!!)(25.3.2014)