(festivalový název)

Scénografie:

J. Dennis Washington

Kostýmy:

Wendy Chuck

Veľmi príjemná, citlivá komediálna dráma o starobe, otcoch a synoch, vzťahoch v rodine a nedoriešených dávnych záležitostiach, a zároveň malebný miestopis americkej malomestskej krajiny. Krásna čiernobiela forma, skvelí herci, hudba a úplne obyčajný, bežný príbeh zo života. Takéto film mám veľmi rád, a Nebrasku si určite pozriem aspoň ešte raz. Viac v recenzii.(7.3.2014)

Neverím tomu, ale prvýkrát keď je na oscaroch nominovaný Woody, nefandím jemu, ale inému Woodymu. Film zo života ktorý by ste nechceli žiť, s rodinou s ktorou by ste nechceli žiť. Neznesiteľné postavy si nejde než oblúbiť a smiať sa ich smutnému osudu. Nie je to však škodoradosť, ale taký ten smutný, súcitný smiech a sympatie k obyčajným ľuďom, čo sa blížia ku koncu a stále majú silu, nakopávať prdel osudu a všetkým naokolo.. 2013 bol silný rok a toto budú ťažké oscary.(23.2.2014)

Film s tolika oscarovými nominacemi, a přesto u nás zůstal skoro nepovšimnut, což je škoda. Stylová forma, ještě stylovější obsah. Postavy (zvláště hlavní postava Woodyho) jsou sice zpočátku protivné a nesympatické, ale to se po čase zlepší a obrátí. A pak už to je jízda. Je to syrový film kritizující dnešní společnost, jdoucí na dřeň. Průměrné Američany neukazuje zrovna v dobrém světle, má v sobě i tak kapku melancholie, sem tam vykouzlí smích anebo aspoň trpký úsměv. Mi se to líbilo. A herci byli výborní.(25.6.2014)

Alexander Payne se po trochu kýčovitých (ale v mých očích jeho nejlepším snímku) "Děti moje" vrací k žánru road movie v černobílém snímku "Nebraska" o demenci trpícím starším muži, který se se svým synem vydává na cestu, na kterou je přivedl falešný šek na milion dolarů. Herecky výborné, ale zbytečně utahané a pomalé, bez většího náznaku zajímavého příběhu.(12.4.2014)

„He just believes stuff that people tell him“ Nejenže Nebraska otázky života a smrti nezjednodušuje a neservíruje v sentimentálním balení jako Děti moje, v podstatě je antitezí Payneova předchozího filmu. Bez pohledných herců, hřejivých barev a nepatřičného optimismu. Věcná a bez sentimentu. Stejná jako Woody. Nebraska je intimní, melancholickou dvougenerační road-movie. Ne zcela bezvýchodnou a humoru prostou, nicméně prostoupenou pocitem stesku. Stesku za opravdovými hodnotami a upřímnými mezilidskými vztahy. Je otázkou, zda si hledáním ztracené společné řeči (což se projevuje například neporozuměním vtipům toho druhého) otec a syn nekompenzují, že selhali na většině ostatních front (vztahy se ženami, kariéra). David by se rád vyrovnal otci, jenomže není v čem. Pokud tedy nechce stejně jako on přijmout bar za své přirozené prostředí a vlašku whisky za svého nejlepšího kámoše. Oběma je vlastní neambicióznost, která nakonec alespoň Davida, možná pod vlivem zjištění, že je nositelem určitého rodinného odkazu, vyprovokuje k vybočení z cesty věčného loosera. Neuspěchané tempo a strohá forma jsou v dokonalém souladu s neakčními postavami příběhu a s prostředím, v němž se zastavil čas (také díky nemoderní výbavě bytů a prostému oblečení postav nepůsobí film současně). Payne nechává záběry doznít, nikdy prudce nestříhá, používá pomalé prolínačky a statické kompozice, často vtipné tím, jak mnoho je v nich objektů a jak málo pohybu (bratři sledující televizi). Inspirován režiséry klasických westernů (jmenovitě se hlásí k Mannovi), využívá vysoce kontrastní širokoúhlou černobílou kameru k zachycování obrazů jak poetických (panorámata krajiny), tak naturalistických (zašívání hlavy) a ve výsledku se mu daří podat mnohovrstevnatý portrét konkrétní doby i místa. Z amerického středozápadu sám Payne ostatně pochází, díky čemu není jeho líčení povah tamějších lidí jednostranně jízlivé a výsměšné, ale zohledňuje také ekonomické faktory, ač – pravda – ne dost, abychom dostali příležitost stranit některé z vedlejších postav. Film poněkud rozporuplně vyžaduje soucit s dvojicí průměrných Američanů, zatímco chování mnoha jiných průměrných Američanů ironizuje s kousavostí vlastní Payneovým raným filmům. Proč by měli být zrovna Woody a David hrdiny, kteří navzdory místnímu předurčení dokázali převzít režii nad vlastními životy? Inu, třeba proto, že je hrají dva herci, kterým zkrátka věříte. Od úsměvně trpkého začátku až do trpce úsměvného finále. 90%(11.4.2014)

• - V úvodní scéně má Woody (Bruce Dern) na sobě boty, v následující scéně na policejní stanici však boty nemá. (Nathanielmon)

• - Ve scéně na hřbitově jde na náhrobku vidět jméno Payne, odkaz na režiséra filmu. (Nathanielmon)

• - Po filmech Občanka Ruth (1996), Kdo s koho (2001) a O Schmidtovi (2002) je toho čtvrtý snímek Alexandera Payna odehrávající se v jeho domovském státě Nebraska. (Jocker94)