Epizoda ze života sběrače železa

• Epizoda v zivljenju zbiralca zeleza

• francouzský

La Femme du ferrailleur

• Bosna a Hercegovina

Epizoda u životu berača željeza

• slovenský

Epizóda zo života zberača železa

An Episode in the Life of an Iron Picker

Bosna a Hercegovina / Francie / Slovinsko / Itálie, 2013, 74 min

Danis Tanović

Danis Tanović

Erol Zubcevic

Amra Baksic Camo

Nejlepší sociální dramata se letos odehrávají na skládkách. Nekompromisní verismus, u něhož mi zpočátku trochu vadila tematizovaná přítomnost kamery (v kontrastu s pasážemi, které naopak pracují s čistě filmovými postupy), ale nakonec mě uhranul kombinací naléhavosti a letargie. Další z filmů, který otevírá možnost hned několika postojů, žádný nepodsouvá a nabízí to nejpodstatnější - syrový výsek skutečnosti, který si divák musí "odžít" a sám zpracovat. Tanović určitě není tak zručný zprostředkovatel "sociální tísně" jako třeba Fliegauf, ale tohle se mu povedlo trefit přesně. [80%](24.10.2013)

Hraná dramatizace skutečné události s jejími pravými aktéry v hlavních rolích nám říká, že něco je ve společnosti špatně. Když se nad tím trochu zamyslíme, můžeme snadno dojít k závěru, že to není o Romech, že totéž se může stát libovolnému chudému člověku. A co teď s tím?(27.11.2016)

• Dadel

Myslím, že podobné filmy dělají medvědí službu jak klubové distribuci, tak romskému etniku.(25.10.2013)

Docela silná životní epizoda. Můžeme vést polemiku o tom, nakolik si svou netečností zavinili hrdinové svoji situaci sami, ale způsob, jakým Danis Tanovič vykresluje bezvýchodnost jejich situace, skrze zdánlivé banality všedního života, až z zoufalým krokům, které jsou lidé ochotni udělat pro záchranu svých blízkých, prostě zabírá. Ne snad, že bych se zásadně dojmul, na to film ani nehraje, ale k přemýšlení určitě donutí.(1.7.2013)

Veľmi ťažká sociálna dráma na strávenie. Hrozí ukrutna depka!(24.10.2015)

• - Celý film bol natočený na digitálnu zrkadlovku (fotoaparát) Canon EOS 5D Mark II. (ash99)

• - Režisér Danis Tanović nečakal, že by sa snímka mohla dostať na veľký festival. „Berlinale je odvážne, že nás pozvalo do súťaže. Náš kameraman sa síce zhrozil, pretože povedal, že by na ľahkú ručnú kameru ani nesiahol, keby vedel, že film bude posudzovať Kar Wai Wong," vyjadril sa. (Zdroj: ASFK)

• - Hlavný mužský protagonista Nazif Mujic ani rok po nakrúcaní nemal prácu. Aby uživil rodinu, stále zbieral železo na skládkach. (Zdroj: ASFK)