Zlato (festivalový název)

Thomas Arslan

Patrick Orth

Dylan Carlson
  • Traffic

Hrozně jalový western, který dost otrocky naplňuje schéma strastiplné pouti, během níž postupně odpadávají členové družiny. Všechno se brzy zvrhává v hádání, jakým "vynalézavým" způsobem pojde někdo další, případně kdo to bude. Při troše představivosti by se na Gold dalo nahlížet jako na western s prvky slasheru, kde "vrahem" je děsivě neznámé teritorium, ale i tak by tu těžiště celého ozvláštnění spočívalo v dost primitivním znechucování obecenstva (scéna s řezáním končetiny atd.) Na Ninu Hoss se sice nedá vynadívat, ale to je prostě málo.(21.2.2013)

Jako duševního nomáda mě oslovuje každý film o cestě, jež už ze svého principu přináší každým dnem nové překvapení, každý den znovu a znovu neúprosně odhaluje, co v sobě člověk skutečně má. Na cestě člověk nemůže lhát a předstírat, je to otázka přežití a také důvod jedné z kulturních odlišnosti sedentarizovaných zemědělců a předešlých nomádských kultur. Tento film však podává i něco navíc: sílu skrytého, postupné odkrývání a kontroverzi vlastního rozhodnutí tváří v tvář nevyhnutelnosti osudu. Každá z postav je perfektně propracovaná, navzdory prostému vyjádření verbálnímu i dějovému, jehož skrovnost naopak zvyšuje účinek vjemu z cesty, vztahů, vzniklých problémů a způsobů, jakými se s nimi jednotlivé povahy vypořádávají. Příběhem se odpočátku line skrytá nit tajemství, nevyslovený osud, k němuž vše nevyhnutelně směřuje… Jaký bude závěr, je brzy zjevné, ale všední odvíjení příběhu pohlcuje natolik, že jej přesto zvědavě očekáváte.(9.1.2016)

"To je neskutočná smola. Stúpiť do medvedej pasce v tak obrovskej krajine..." Nebudem tajiť, že som film chcel vidieť hlavne kvôli Nine Hoss. I tento film som vyhľadal cez jej filmografiu a tak som zistil, že Nina hrala v nejakom westerne s názvom Gold. Westerny mám veľmi rád, Nina Hoss je úžasná herečka preto nebolo čo riešiť. Kto čaká čistokrvný, typický western bude sklamaný. Celý film je skôr road-movie, kde sa celý film iba presúvame. O postavách sa toho veľa nedozvieme, čo je škoda. Nemci si v žiadnom prípade hanbu neurobili, exteriéry sú nádherné, dá sa povedať, že hlavnú úlohu tu hrá príroda. Príbeh je realistický, len to chcelo niečím oživiť. Stačilo len v niektorých momentoch zvýšiť dôraz, či už herecky alebo nejakou akčnejšou scénou. Hudba je atmosferická a pripomína film Mrtvý muž s J. Deppom. To len tak mimochodom, aby ste vedeli čo máte očakávať. Veľmi zaujímavé, ale iba priemerné. Film 60%. Nina Hoss 100%.(29.12.2016)

Western v podání jednoho z tvůrců Berlínské školy Thomase Arslana. Když jsem se na LFŠ 2015 dodíval na snímek zlato, přišlo mi označení za anti-western zbytečně příkré. Především v sémantické rovině (ale částečně i v syntaktické) mi přišlo, že má s celou řadou westernů spoustu společných znaků - prostředí hranice konce civilizace s divočinou, osamělé drsné hrdiny, koně, pušky, telegraf, období konce 19. století, motivaci v podobě zlaté horečky atd... ___ Ovšem tyto prvky mají v divákovi především vyvolat pocit žánrových očekávání, která jsou poté naplněna jen částečně nebo dokonce vůbec či opačně. Dobře je to například vidět na lince s pomstou, která na první pohled působí až nadbytečně. Pronásledovatele vidíme před závěrem filmu prakticky jen jednou a režisér ji tak vůbec nevyužívá k budování napětí, jak je tomu u "klasických westernů". Klasická očekávání však bourá například i obyčejná němčina znějící filmem místo "klasické" angličtiny.___ Berlinská škola se na snímku ukazuje především v odtažitém sledování postav. To jde až do té míry, že v tragických chvílích nevíte, zda máte postavy litovat či se jim smát. (Funguje to tedy velmi podobně jako černý humor u skandinávských filmů. A zároveň často v obou případech pomáhá k reálnějšímu vnímání snímku.)(6.9.2015)

Příběh nesourodé (ač etnicky jednotné) skupiny lidí, kteří mají velké sny a plány, ale nikdo z nich přesně neví, do čeho se vlastně pouští. Cesta do vysněného Dawsonu je totiž mnohem strastiplnější, než si kdokoliv z nich představoval... Příběh je natočen naprosto realisticky a bez patosu. Akce je tu pomálu a mstitelská linka je přidaná asi hlavně proto, aby se učinilo zadost pravidlům žánru. To ale ani moc nevadí - kamera snímající opravdu překrásné kanadské exteriéry je výborná a hudba za ní i při svém minimalismu příliš nezaostává. Herecké výkony jsou přirozené a jednání postav uvěřitelné. Při zdejším hodnocení jsem čekal mnohem slabší snímek. Za mne jsou to silné 3* a čas který jsem strávil sledováním "Zlata" rozhodně nepovažuji za promarněný.(17.5.2014)

• - Počas natáčania filmu, ktoré prebiehalo na mnohých miestach v kanadskej provincii Britská Kolumbia, filmári nepoužili ani raz umelé osvetlenie a vystačili si len s prirodzeným denným svetlom. (MikaelSVK)