Malá Oděsa

Scénografie:

Kevin Thompson

Kostýmy:

Michael Clancy

Americké srdce, Malá Odessa a Kult hákového kríža. Čo majú tieto tri filmy spoločné? Napríklad špecifického antihrdinu, vyvrheľa zo samotného okraja spoločnosti. A tiež mladého Edwarda Furlonga v roli doposiaľ nevinného chlapca, ktorý je protipólom antihrdinu a viaže ho k nemu rodinné puto. Debutový film Jamesa Graya s nimi zdieľa ešte jeden znak - je štúdiou nenapraviteľne rozvrátenej americkej rodiny. Gay však tento raz nepíše pre diváka a príbeh rozvíja takým smerom a spôsobom, aký chce on sám, pričom nehľadí na to, či je nám pomalé tempo príjemné. Mimo rodinných pasáží, v ktorých vyplávajú na povrch staré spory a rokmi pochovaná nenávisť a láska, skúma stret dvoch svetov - komunity miestnych prisťahovalcov a ruskej mafie, ktorá sa okolo nich utvorila. V centre pozornosti sú preto nielen vzťahy a konflikty v rámci rodiny, ale aj problematika organizovaného zločinu. Joshua Shapira v priebehu filmu osobne zavraždí asi štyroch ľudí (dohromady ich však zomrie asi dva krát toľko). Akt zabitia je vždy prevedený profesionálne a čisto, vyvolávajúc dojem takmer dokonalého zločinu. Ak máme hovoriť o dokonalom zločine, núka sa paralela a porovnanie s tvorbou Jean-Pierre Melvilla, v ktorej sa k nemu pristupuje podobne a predsa diametrálne odlišným spôsobom - miesto dlhých a pomalých scén, odohrávajúcich sa v tichosti bez jediného rušivého elementu spočíva Grayov prístup v rýchlosti a jednoduchosti jeho vykonania tak, aby evokoval dojem rutinného a banálneho činu, ktorý je pre vykonávateľa druhou prirodzenosťou. Joshuov mladší brat Reuben, ktorého hrá Furlong, sa zákonite zaplieta do udalostí, stáva sa svedkom popravy a dostáva sa na plochu, z ktorej už niet cesty späť. Typické rodinné a morálne hodnoty sú tu silne spochybňované, dehonestované a Joshua Shapira, skvele stvárnený Timom Rothom, sa im svojim konaním ostro vysmieva. Film nestojí na hercoch, ale postavách a scenári čo je fakt, ktorý vždy poteší. Lepší úvod do kariéry, ako túto tvrdú realistickú kriminálnu drámu ozvláštnenú o vzťahy medzi otcom, matkou a ich dvoma synmi, z ktorých jeden je nájomným zabijakom, si Gray vybrať asi nemohol. Jediným problémom teda zostáva len to, či ste schopný sa do filmu aj napriek odmeranému chladnému deju dostať. Odmenou vám bude atypická antigangsterka, aké točí len pár osobitých režisérov. 80%(11.6.2014)

Dost nudny film od Jamesa Graya, ktory nema dohromady cim zaujat. Jedine, preco som sa o tomto dozvedel a preco som na to kukal, bol pribeh /napokon ma nudil/ a Edward Furlong /Terminator 2 : Judgment Day/. Ako rezisersky debut je to matne, nevyrazne a hrozne priemerne. 60 %(15.11.2014)

Výborná atmosféra Brooklynu 90.let. Na první pohled mafia-krimi film, který se ovšem silně tématikou rodiny, rodinných vztahů a vazeb (židovských/ruskojazyčných) přistěhovalců.(24.5.2013)

Rozpočet $2,3miliónaTržby USA $1,095,885Tržby Celosvetovo $1,400,000(28.10.2009)

Nájemný vrah, pracující pro ruskou mafii, Joshua Shapira (Tim Roth) se po letech vrací "pracovně" do Brooklynu, kde se setkává se svým mladším bratrem Reubenem (Edward Furlong). Jeho otec (Maximillian Schell), který Joshuu už dříve zapřel, není z návratu svého staršího syna dvakrát nadšený. Brání mu, aby naposledy viděl svou smrtelně nemocnou matku (Vanessa Redgrave)... Tim Roth hraje tvrďáka, jak se patří. Když to porovnám s rolí pikolíka Teda z filmu Čtyři pokoje... :o) Je vidět, že Tim Roth je opravdu dobrý herec, 80 %(14.4.2006)