Znovuzrozeni

• Francie Les Revenants (více)
Mysteriózní / Horor / Thriller
Francie, (2012–2015), 14 h 26 min (Minutáž: 50–60 min)

Hudba:

Mogwai, Jeff Russo

Frédéric Pierrot, Samir Guesmi, Guillaume Gouix, Anne Consigny, Clotilde Hesme, Céline Sallette, Pierre Perrier, Ana Girardot, Jérôme Kircher (více)

Série(2) / Epizody(16)

Recenze uživatele maddy k tomuto seriálu (1)

Znovuzrozeni (2012)

Mestečko Twin Peaks po francúzsky. Maximum otázok, minimum odpovedí. Mysteriózny príbeh o „navrátilcoch“ zo sveta mŕtvych je značne originálny, podaný decentnou formou a jeho hlavnou devízou je inteligentný scenár a vynikajúco napísané postavy, kde sa výrazne do popredia nedostáva ani jedna zo značného množstva, ale všetky majú rovnomerne rozdelené úlohy, či je to príbeh dospievajúcej dcéry, príbeh malého chlapca, príbeh (ex-)manžela alebo príbeh vraha. Diane doprevádza poriadne dusná a ťaživá atmosféra, ktorú navyše podkresľuje vynikajúca melancholická hudba. Kamera je plynulá, neraz vytvára zdĺhavé zábery a znepokojacejšie výjavy zobrazuje len v náznakoch, občasné CGI efekty sú na vynikajúcej úrovni a celkové spracovanie neraz prevýši aj svetovú (resp. americkú) seriálovú tvorbu. Navyše pre mňa absolútne neznámi herci predviedli doslovne špičkové herecké výkony. Je vidieť, že (talentovaní) tvorcovia mali danú látku pevne v rukách. Jediným problémom, ktorý mi bráni v udelení plného počtu, o ktorom som pôvodne uvažoval, je ten, že seriál sa počas 8 epizód čoraz viac zamotáva do záhad, na niektoré v priebehu deja rezignuje a viac sa k nim nevracia a na tie závažnejšie neponúka takmer žiadne odpovede a samotný záver (nehovoriac o jeho otvorenosti) napriek napätiu vygradovanému na absolútny vrchol neprináša satisfakciu a diváka necháva tápať rovnako ako v prípade počiatku príbehu. Síce oceňujem, že necháva pracovať divákovu fantáziu a neposkytuje odpovede „ako na tanieri“, ale v tomto prípade by sa zišiel aspoň náznak riešenia, akékoľvek vodítko. Tento drobný záverečný nedostatok dúfam vyváži druhá séria (plánovaná na február 2014, netrpezlivo očakávam)! CELKOVO: Season 1 = 4,5* (9/10) / Season 2 = 3* (6/10) PS: snáď nikoho nenapadne americký remake! (edit 2015: no jo, tak nakoniec predsa len napadol a dopadlo to neslávne, v žiadnom prípade nebrať!) ()