Znovuzrozeni (TV seriál)

Rebound

The Returned

The Returned

Mysteriózní / Horor / Thriller

Francie, 2012–2015, 14 h 26 min (Minutáž: 50–60 min)

Mogwai, Jeff Russo

Frédéric Pierrot, Samir Guesmi, Guillaume Gouix, Anne Consigny, Clotilde Hesme, Céline Sallette, Pierre Perrier, Ana Girardot, Jérôme Kircher, Pierre Rochefort, Jenna Thiam, Carole Franck, Alain Blazquez, Victor Chambon, Claude Lévèque, Franck Adrien, Yara Pilartz, Melanie Baxter Jones, Bertrand Constant, Jean-Pierre Laurent, Alix Poisson, Lucie Rébéré, Pascal Decolland, Jean-François Sivadier, Swann Nambotin, Grégory Gadebois, Simon Ehrlacher, Constance Dollé, Matila Malliarakis, Vincent Trouilleux, Laurent Vercelletto, Brune Martin, Laetitia de Fombelle, Guillaume Marquet, Monique Roussel, Alice Butaud, Martin De Myttenaere, Laurent Lucas, Michaël Abiteboul, Laurent Capelluto, Armande Boulanger, Ernst Umhauer, Nicolas Wanczycki, Pierre Nisse, Julien Gauthier, Pauline Parigot, Thomas Doret, Aurélien Recoing, Grégoire Monsaingeon, Fabrice Abraham, Isabelle Sadoyan, Jacopo Menicagli, Béatrice de la Boulaye, Mauricette Laurence, Mélodie Richard, Guillaume Toucas, Francine Lorin-Blazquez, Julien Bourdel, Jean-Emmanuel Pagni, Aksel Üstün, Pascal Bianco-Levrin de Bouzid, Maxime Pambet

Myslím, že tendence přirovnávat každý opravdu mysteriozní seriál ke kultovnímu Twin Peaks jsou sice pochopitelné, ale v případě Les Revenants to není příliš fér. Génius Lynch na vrcholu své tvůrčí imaginace stvořil malý televizní zázrak, umělecké dílo, ke kterému budou v obdivu nejspíš vzhlížet další generace. Les Revenants je "pouze" skvělý seriál, který místo bizarních postaviček sází spíše na reálné, propracované charaktery, tak typické pro evropskou tvorbu. Odlišná, přesto podmanivá atmosféra i hudba, úchvatné prostředí francouzského horského městečka a v neposlední řadě i originální námět, to jsou hlavní klady této zatím osmidílné série, u které si divák nevyhnutelně položí otázku, jaké by to asi bylo, kdyby se vrátil některý z jeho zemřelých blízkých? Jak by asi reagoval v první chvíli a jak by se to posléze odrazilo v běžném životě, v začlenění onoho člověka zpět do rodiny? V seriálu se nehraje (většinou) na živé proti mrtvým, příběhy obou skupin se prolínají, na povrch vyplouvají polozapomenuté osudy a postupně v pečlivě odměřených dávkách přibývá odkrývání záhad, závěrečné odhalení přesto zůstává sympaticky otevřené, takže pokud vás uspokojí jen seriál s zodpovězenými otázkami a rychlým spádem, tento se vám nejspíš líbit nebude. Mě osobně okouzlil a nebude to jen tou nádhernou úvodní znělkou. Těším se na druhou sérii.(22.6.2013)

Konec trochu přitažený za vlasy, nicméně velmi dobře udělaný mysteriózní seriál. A to přesto, že chovám averzi vůči francouzským seriálům a filmům obecně. Městečko Twin Peaks jsem zatím celé neviděla (kill me now), takže nemám s čím srovnávat. A to je možná dobře. V neposlední řadě seriál skvěle doplňuje hudba Mogwai <3 Více takových seriálů a méně sraček z Ameriky, pretty please(3.11.2013)

Od začátku mě chytla atmosféra a to tajemno, které je ještě umocněné nádhernou a fascinující muzikou. Začal jsem soucítit s postavami a jak jsem si nějaké oblíbil, tak jsem jiné začal nesnášet. Od začátku mě srala Camille, která mi byla nesympatická a celá divná, ale to nemění nic na tom, že její postava byla napsaná úžasně a k ní se pomalu ale jistě přidal i ten dementní policajt, kterej dělal pořád jen problémy. Na druhou stranu jsem tam měl své oblíbence, kteří byli i největší záhadou a jejich příběhy mě vtáhly hned do sebe a já jen čekal co dalšího se o nich dozvím. Největším překvapením byl určitě Victor ( Swann Nambotin ) kterej hraje malýho divnýho kluka, který nemluví a vlastně skoro do konce nevíte co je zač a kde se tam vůbec vzal. Dalším oblíbencem byl Simon ( Pierre Perrier ), který měl nejzajímavější příběh a jeho smrt byla taky záhadou. Na začátku seriálu mě sralo, že jsem netušil vlastně vůbec nic a vždy ten pocit ještě umocnila scéna před začátkem titulků, která se odehrává před několika lety, vždy podle smrti osoby o které díl je, ale potom jsem se do toho dostal a celé to začalo pasovat. Od začátku do konce naprosto úžasný, tajemný thriller (rozhodně né horor, to tam přidal zase nějakej vocas), který mě vtáhl od začátku do děje a nepustil mě až do konečných titulků. Doufám, že bude co nejdříve další série a vůbec se nedivím, že byl seriál nominovaný na několik cen a dokonce vyhrál Emmy.(6.1.2014)

Popsat to jako francouzské "zombie" Twin Peaks je sice laciná obezlička, která je dost daleko od pravdy, ale na druhou stranu se to prostě chtě nechtě samo nabízí... Osm epizod o městečku v podhůří, kde je poklidné soužití narušeno vracejícími se (ne)mrtvými členy domácností, kteří nezemřeli přirozenou smrtí a jimž tak nějak někdo opomněl sdělit, že jsou dávno mrtví. Jak lacině to možná zní, tak to díky kromobyčejné charakterizaci postav (i jejich logickému chování) a velmi vhodně zvolené komorní stylizaci funguje naprosto skvěle a jeden by až věřil, že pokud by někdy něco takového opravdu nastalo, tak to proběhne právě takto. A i přes občasnou dějovou poklidnost to udržuje v neustálém napětí právě díky tomu, že ty postavy vám nebudou jedno a především pak díky hutné znepokojivé atmosféře (silně evokující Trierovu Melancholii) mohutně dopované hudebním podkresem od Mogwai. Jedině snad upozornění pro ty, kteří vyžadují zodpovězení všech otázek; i v tomto ohledu je to podobné Twin Peaks. Tady se na jednoznačné odpovědi nehraje. Což je dobře, akorát by to ztratilo kouzlo. Jen mi není jasné, jak si s použitým závěrem v zádech (mimochodem brilantním) chtějí i pro druhou sérii udržet tu civilnost, na které to celé stojí.(2.5.2013)

Mestečko Twin Peaks po francúzsky. Maximum otázok, minimum odpovedí. Mysteriózny príbeh o „navrátilcoch“ zo sveta mŕtvych je značne originálny, podaný decentnou formou a jeho hlavnou devízou je inteligentný scenár a vynikajúco napísané postavy, kde sa výrazne do popredia nedostáva ani jedna zo značného množstva, ale všetky majú rovnomerne rozdelené úlohy, či je to príbeh dospievajúcej dcéry, príbeh malého chlapca, príbeh (ex-)manžela alebo príbeh vraha. Diane doprevádza poriadne dusná a ťaživá atmosféra, ktorú navyše podkresľuje vynikajúca melancholická hudba. Kamera je plynulá, neraz vytvára zdĺhavé zábery a znepokojacejšie výjavy zobrazuje len v náznakoch, občasné CGI efekty sú na vynikajúcej úrovni a celkové spracovanie neraz prevýši aj svetovú (resp. americkú) seriálovú tvorbu. Navyše pre mňa absolútne neznámi herci predviedli doslovne špičkové herecké výkony. Je vidieť, že (talentovaní) tvorcovia mali danú látku pevne v rukách. Jediným problémom, ktorý mi bráni v udelení plného počtu, o ktorom som pôvodne uvažoval, je ten, že seriál sa počas 8 epizód čoraz viac zamotáva do záhad, na niektoré v priebehu deja rezignuje a viac sa k nim nevracia a na tie závažnejšie neponúka takmer žiadne odpovede a samotný záver (nehovoriac o jeho otvorenosti) napriek napätiu vygradovanému na absolútny vrchol neprináša satisfakciu a diváka necháva tápať rovnako ako v prípade počiatku príbehu. Síce oceňujem, že necháva pracovať divákovu fantáziu a neposkytuje odpovede „ako na tanieri“, ale v tomto prípade by sa zišiel aspoň náznak riešenia, akékoľvek vodítko. Tento drobný záverečný nedostatok dúfam vyváži druhá séria (plánovaná na február 2014, netrpezlivo očakávam)! CELKOVO: Season 1 = 4,5* (9/10) / Season 2 = 3* (6/10) PS: snáď nikoho nenapadne americký remake! (edit 2015: no jo, tak nakoniec predsa len napadol a dopadlo to neslávne, v žiadnom prípade nebrať!)(19.3.2013)