Operace: Bílá bouře (festivalový název)

• Hong Kong

Requiem: The Last Bullet

Krimi / Thriller

Hong Kong / Čína, 2013, 134 min

• Ouwen

Hovadina. SPOILERY: Technická stránka je špičková, i když mi přišlo že občas efekty drhnou. Herci jsou dobrý. Ale zbytek katastrofa. Nelogické, nesmyslné, absurdní. Akční scény postrádaj logiku - né, určitě nerozstřílím vrtulník pistolkou, tohle není GTAčko. Určitě přiletí dva vrtulníky, jakmile obchod jde do kytek, bez nějakého signálu, prostě měli o celé situaci přehled na kilometry daleko. Při honičce v autech v pralesu nebo kde, se objevují a mizí auta tak, jak se to scénáristům hodí. A to nejlepší na konec? Policistu střelí do srdce, ten spadne z obří vejšky do vody a rozežere ho mnoho krokodajlů. Následně ho vidim živého, zdravého bez nějakej následků. Nasrat, asi chci hodně, když požaduju určitou logiku v akčním filmu, co?(14.10.2016)

Žánr hrdinského krveprolití je stále naživu ! White Storm mě velmi mile překvapil, jelikož je film extrémně zábavný od začátku do konce. Je to Áčkový, Erkový film, takže fanoušci akčních filmů se můžou těšit na strhující a krvavou Akci, při které jsem nedýchal a oči mi bleskly radostí. Příběh obsahuje spousta zajímavých zvratů, některé scény jsou tak perfektně vygradované, že jsem napětím začal šilhat a při jedné scéně alá Sofíína volba mi ukápla i slza. Hodně Over the Top, hodně přitažené za vlasy, ale kdo má tyhle nereálné akční jízdy v oblibě jako já, tak pod 4* nepůjde. Nářez!(30.1.2014)

Sedím u psaní komentu s celým xichtem ubrečeným a přemýšlím, co vyplodit o zřejmě nejlepším akčím Hongkongském filmu roku ... Když železnou rukou a bouchačkama vládl Johny Woo a Yun-Fat Chow, a svými příběhy o přátelství, zradě a stovkách postřílených záporáků diktoval Světu jak má vypadat akční žánr, zdálo se, že jejich ohromné nadšení a asijskou hloubku pro "spravedlnost" nikdy nikdo nezopakuje ... Benny Chan to dokázal ... Ohromná, velkolepá, vymazlená a hlavně (!!!!!!) emocionálně totálně vygradovaná akční nálož je po mnoha letech zde !!! Něco takového jsem nezažil od dob práce zmíněných mistrů před více jak 20ti lety a naprosto mě to zaskočilo. Nejen, že akce, pokud se rozjede může v pohodě konkurovat Západnímu aktuálnímu "mistru akce" Sylvestrovy S., nejen, že vizual a barvy, kamera a střihy hravě konkurují těm nejlepším a nejvymakanějším Korejským peckám, vše naprosto dokonale ...a zde pojem "dokonalost" dostává ten opravdový význam ... podtrhuje emocionální jízdou a příběhem tří kamarádů od dětství, kteří se stali policajty a v dobrém i zlém si šli každý za osobní pomstou. To, co do třetiny vypadá jako tuctová akční kriminálka, se později rozjede nečekaným směrem v naprosto úžasně podaném dramatickém příběhu každého z nich, ... a když divák očekává, co jistě očekávat má, film mu uštědří v ději takový zvrat, že z toho padne klapačka na zem, a vyhrnou se slzy z očí (alespoň mě ...). Poslední třetina je pak to nejlepší akční grandiozní peklo o stovce mrtvých v dokonalé přestřelce a osobích soubojích. Dokonalá pocta a oslava Woo-ovských klasik, kdy divák vzpomíná melancholicky na podobné příběhy kamarádů v akci a přitom vše je zde nové, neokoukané a nic nevykrádá. Tento film mi připomněl moje mládí a přitom přinesl do světa akčního filmu mnohem víc, jeden z nejlepších akčních filmů, jaké jsem v životě viděl ... SKVOST!!!(4.2.2014)

Meno Johna Woo sa pri sledovani tohto filmu musi vybavit kazdemu. Po dlhej dobe sme sa dockali dalsieho zastupcu z podzanru heroic bloodshed. Ja som si naviac niekolkokrat spomenul na film Bullet in the Head vdaka ustrednej teme o troch kamaratoch a dokonca aj vdaka niektorym akcnym scenam. Tym padom som s celkom spokojny, ale s niektorymi jednotlivostami som mal problem. Dockame sa niekolkych solidnych krvavych prestreliek, ale nie su ani zdaleka tak stylovo natocene ako vo filmoch Johna Woo. Chybali mi spomalovacky a naviac ich kazia zbytocne hnusne CGI triky. Zaujal ma len nekompromisny utok vrtulniku a zaverecna prestrelka. Zvysok mi pripadal tuctovy. Stopaz je prehnana a tak film obsahuje aj hluche miesta. Skratenie o 20 minut by filmu vyrazne prospelo. Zvrat ktoreho sa dockame v polovici filmu mi pripadal dost prehnany. Spôsob akym jedna postava prezije je proste prilis absurdny. Nakoniec som ho akceptoval lebo to zapletke dodalo grady, ale mohli to previest uveritelnejsie. Hlavnou devizou filmu je vztah ustrednej trojice postav, ktory nastastie funguje na jednotku a scena ked navstivia matku v nemocnici jedneho z nich je dokonala a plna emocii. Konecne som behom noveho HK filmu nemal neprijemny pocit, ze sa snazi zavdacit cinskym cenzorom. Takze vysledkom je film, ktory zdaleka nie je dokonaly, ale vzhladom na to, ze sa jedna o prirastok v zanri v ktorom dlho novy film nevznikol, tak ma tento film potesil. Nebuduce si snad odpustia aj tie chyby a bude to pecka. 7/10.(24.11.2015)

Je to vydarená akčná krimi dráma od Bennyho Chana. Má veľmi dobrý príbeh o trojici policajtov z protidrogového, ktorí sú síce dosť odlišní, ale aj tak sú najlepšími priateľmi už od detstva, čo pre nich veľa znamená, aj keď práve kvôli práci v utajení jedného z nich musí ich priateľstvo často čeliť veľkému tlaku. Práve majú možnosť zapojiť sa do rozsiahlej medzinárodnej operácie v Thajsku, v ktorej ide o najvlyvnejšieho drogového kráľa v celej oblasti, lenže tu sa situácia skomplikuje a výrazne to ovplyvní životy ich všetkých. Ale po rokoch sa vyskytne možnosť pre nápravu, čo sa rozhodnú využiť. Spracovanie sa mi páči, ale neubránim sa čiastočne rozporuplným pocitom. A môže za to celková nevyrovnanosť filmu. Vtiahlo ma to už od úplného začiatku, perfektné hlavné trio, ktorým som to priateľstvo skutočne veril, osobná línia policajta v utajení a samozrejme samotná dlhotrvajúca policajná akcia, pričom práve ten prvok práce v utajení je skvelo využitý, čo vyvrcholí počas práce v Thajsku, kde nie je núdza o viacero napínavých a vynikajúco gradovaných sekvencií a zároveň tu nechýbajú ani emócie. Takže z prvej polovice som bol mimoriadne nadšený, keďže mi prišla prakticky dokonalá. Ale potom to už upadne, síce samo o sebe je aj táto časť stále nadpriemerná a výborné tempo bez hluchých miest si film drží stále, ale v porovnaní s predchádzajúcou polovicou je to výrazný rozdiel, ten zvrat to dosť pokazil a už takmer nič nefunguje na takej úrovni ako predtým, čo potvrdí aj finále. Akcie je tu dosť a je skvelá. Tvoria ju hlavne rôzne veľkolepejšie akcie, ktoré sú perfektne natočené, nadmieru dynamické, odohrávajú sa v skvelo zvolenom prostredí, poteší slušný počet zabitých a navyše väčšinu času pôsobia aj pomerne realisticky a surovo. Najviac sa mi páči akcia s vrtuľníkom, ale až na finále, kde zaujme iba séria krátkych súbojov, inak je v štýle Johnnieho To, čo sa tu vôbec nehodí a navyše ani nedosahuje jeho kvalít je všetka akcia prvotriedna. Herecké obsadenie je skvelé, hlavné trio v zložení Louis Koo, Nick Cheung a Lau Ching-Wan už takmer ani nemohlo byť lepšie a k tomu plno výborných vedľajších postáv. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, prvá polovica je bezpochyby to najkvalitnejšie, čo Benny Chan doteraz vytvoril, prvotriedna vizuálna stránka, akcia, napätie, emócie a práca s postavami, to už ani nemohlo byť lepšie, len škoda, že v druhej polovici už naplno funguje len ten vizuál. Škoda, po prvej polovici som si bol istý plným hodnotením, tá sa mimoriadne vydarila, potom to už upadne, ale aj tak White storm určite stojí za pozornosť, veľmi kvalitný akčný blockbuster. 80%(9.2.2014)