Tong mou

• Hongkong 同謀 (více)

Cedr

Ve třetím díle Aaron Kwok z Thajska nově zavítá i do Guangzhou a zejména do Kuala Lumpur. V praxi se to ale skoro neprojeví neboť města samotná bohužel v této filmové sérii příliš velkou roli nehrají. V Malajsii se ke Kwokovi aspoň přidá Nick Cheung, který pro tuto filmovou trilogii zachránil z nepříliš přesvědčivého (nad)průměru. Zatímco druhý díl byl krok vpřed a dva kroky zpět, Conspirators jsou oproti jedničce díky Cheungovi dva vpřed a zpátky jen jeden. Kwokův starý kamarád policista nebyl vůbec špatný, naopak místy i zastínil Kwoka svou přirozeností. Postava Cheunga však do filmu vnesla více akce a všechno tak výrazně osvěžila. Scénář je tradičně naprosto průměrný, ale třetímu dílu to vadí nejméně. Ačkoliv pátrání bylo vždy zajímavé, tak ve trojce má konečně trochu i šťávu. Proložení poměrně trefným humorem není nic nového ale v Conspirators Pang šetřil asi nejméně a filmu to prospělo. Zatímco Detective 1 i 2 za sebou nechávaly pocit zbytečné nedotaženosti a promarněného potenciálu, Conspirators jako takový sice neoslní, ale konečně působí jako po všech směrech vyrovnaná žánrovka. ()

sniper18

Je to mierne nadpriemerný kriminálny thriller. Má dosť dobrý príbeh o súkromnom detektívovi, ktorý prichádza do Malajzie, aby tu vyšetril vraždu svojich rodičov odohranej pred tridsiatimi rokmi, ktorá by mala mať niečo spoločné s drogovým kartelom, pričom ho stopy priviedli práve sem. Tu spojí svoje sily s miestnym detektívom a čím ďalej viac sa približujú k svojmu cieľu, ale zároveň viacerí nechcú, aby pravda vyšla na povrch a tak sa obaja dostávajú do mnohých problémov. Spracovanie nie je zlé, ale aj tak je rozhodne sklamaním. Zápletka mi v rámci žánru plne vyhovuje, nájde sa tu viacero prvkov, ktoré mi sedia, ako napríklad spolupráca dvoch odlišných detektívov, pričom ešte k tomu jeden z nich je v cudzom prostredí a navyše sa tu stále niečo deje, takže nuda tu nemá šancu. Ale zároveň kriminálna línia mi príde až moc obyčajná, takže o nejakých plnohodnotných zvratoch, alebo aspoň nejakých prekvapeniach tu nemôže byť ani reči, vôbec ma to nedokázalo vtiahnuť, keďže tu úplne chýba ten správny náboj a celé mi to prišlo také nevýrazné, až mdlé, čo sa nezmenilo až do konca, pri ktorom som teda rozhodne nemal pocit uspokojenia, čo by som pritom od vyšetrovania vraždy rodičov hlavnej postavy určite očakával. Takže výraznejšie nad priemer sa to ani na okamih nedostane. Akcie je tu priemerné množstvo, ale je na tom rovnako, ako aj spracovanie, takže tiež sa neubránim pocitu sklamania. Jednotlivé akčné scény sú síce po obsahovej stránke bez problémov, či už súboje, alebo rôzne naháňačky, ale nielen, že vizuálna stránka je už o niečo horšia, no hlavne opäť pôsobia tak nevýrazne, že ma ani moc nebavili. Herecké obsadenie je na tom dobre, ale horšie sú na tom ich postavy. Hlavné duo Aaron Kwok a Nick Cheung na mňa na prvý pohľad pôsobí výborne, ale nielen, že spolu im to moc nefunguje, no ani samostatne ma nikto z nich výraznejšie nebavil. A z vedľajších postáv poteší hlavne najvýraznejšia ženská postava. Réžia a technická stránka sú rozhodne sklamaním, ešte v tých nedôležitých častiach mi prídu bez väčších problémov, ale tým klady aj končia, inak tu vôbec nefunguje napätie alebo emócie, rovnako sa mi nepáčil prístup k akcii, postavám a vlastne aj k celému deju. Síce sa jedná o tretí diel série, ktorej predchádzajúce diely som nevidel, ale nemám pocit, že po ich pozretí by bolo moje hodnotenie iné. Kvôli obsadeniu som očakával kvalitnú kriminálku, veď hlavne Nick Cheung hráva v poslednej dobe v jednom kvalitnom filme za druhom, ale tentoraz to nevyšlo. Úplne štandardná žánrovka, ktorá mi hlavne scenáristicky miestami prišla, ako z televíznej produkcie, ale zase nemôžem byť ani úplne kritický, nejaké klady sa tu nájdu a nenudil som sa, takže na ten priemer mi to stačí. 57% ()