Dělníci

(festivalový název)

Rafael celý život pracoval jako uklízeč v továrně na žárovky. Teď by rád odešel do důchodu, což je komplikováno tím, že jeho pobyt v Tijuaně není úplně legální. Lidia se stará o Julianu, zámožnou postarší dámu na vozíku. Juliana po smrti odkazuje celý svůj majetek milované fence s dovětkem, že po její přizozené smrti se jmění rozdělí mezi služebnictvo. Lidia začíná přemýšlet nad tím, jestli by to celé nešlo urychlit. Kromě rutinní práce oba protagonisty spojuje dávná tragédie. Celovečerní debut zkušeného scenáristy, režiséra a střihače Valleho získal 6 ocenění na festivalech od Mexika přes Francii až po Chorvatsko. (Febiofest)

Eddard

Jediný film, který jsem stihl na letošním Fabiofestu a rozhodně jsem odcházel spokojený a v dobré náladě. Debutující José Luis Valle divákům dává zábavnou lekci na téma předsudků. Dvě hlavní postavy - Rafael i Lidia - jsou nám první půlku filmu líčeny jako mdlé, servilní bačkory bez špetky životní jiskry, aby se v pravý moment vybarvily a ponuré neorealistické drama o hořkém údělu "dělníků" plynule přejde v lidovou černou komedii, za kterou by se nemusel stydět Miloš Forman. Milý, nenápadný film, plný nenápadného optimismu. 70% ()