Reklama

Reklama

Fiktivní snímek Špinavý trik, který je založen na reáliích jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách Spojených států, vypráví příběh špičkového podvodníka Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), který je společně se svou obdobně vychytralou britskou partnerkou a milenkou Sydney Prosserovou (Amy Adams) přinucen ke spolupráci s agentem FBI Richiem DiMasem (Bradley Cooper), který se zcela vymkl kontrole. DiMaso je s sebou strhává do světa jerseyských politických machinátorů a mafiánů, který je nebezpečný i lákavý současně. Jeremy Renner představuje Carmena Polita, zaníceného, ale prchlivého politika, který se ocitl v pasti mezi podvodníky a FBI. Irvingova nevypočitatelná manželka Rosalyn (Jennifer Lawrence) by se přitom mohla stát onou příslovečnou poslední kapkou, která způsobí, že se mocné hráze intrik a podvodů definitivně protrhnou. Stejně jako předchozí filmy Davida O. Russella je i film Špinavý trik snímkem, který nelze jednoduše přiřadit k žádnému konkrétnímu žánru a který staví na syrových emocích a situacích, ve kterých se rozhoduje mezi životem a smrtí. (Falcon)

(více)

Videa (9)

Trailer 1

Recenze (744)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

No tak to mě poser na holý záda. Film, co má režiséra jak víno a herců, že by je kvalitou mohl vytesat na zeď slávy a přesto ten film dopadne úplně strašně. Nepamatuju si, kdy jsem naposled zažil tak strašný zklamání. Jasný, viděl jsem tady to zdejší hodnocení, ale pořád jsem si říkal, že se těm lidem na tom filmu asi jenom něco nezalíbilo. Nečekal jsem, že to něco bude celej film, se vším všudy. Tady je totiž špatně fakt úplně všechno. Když začnu úplně od začátku. Scénář je úplně příšernej. Tohle musel psát nějakej blázen, co si zaplatil svůj scénář, aby ho zfilmovali áčkoví herci nebo si to nedokážu pochopit. Změť nudy, šedě, nezájmu...naprostý příšernosti, která nedokáže bavit ani na konci. Nehledě na to, že od toho všeho se odvíjejí i jednotlivé postavy, prostředí, neexistující humor. Všechno. Doslova. Dvě hvězdy jsou vlastně ještě vcelku dobré hodnocení na to, že tohle je spíš nepovedený vtip, než špinavý trik. V porovnání s jinými filmy podobného ražení je tohle totiž fakt šílenej podprůměr. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Irving je "malým" podvodníčkom z New Yorku. Jedného dňa spozná ambicióznu Edith, s ktorou rozbehne kšeft s úvermi, krytými anglickou bankou. Princíp je jednoduchý. Založíš 5 000$, obratom dostaneš na účet 50 000$. Samozrejme, len fiktívne. Zlaté časy končia potom ako sú obaja podvodníci pristihnutý pri čine agentom FBI, DiMasom. Ak chcú ostať na slobode, musia "prásknuť" štyroch kšeftárov so svojej "branže". Spočiatku jednoduchá cesta za slobodou sa komplikuje akciou - "politik". Agent DiMaso si berie na mušku jedného z najuznávanejších, najobľúbenejších mužov ameriky, Carmina Polita. Podarí sa Irvingovi spoločne s partnerkou dostať z tejto "šlamastiky"? Ani sa nečudujem, že má tento film 62%. Až na záverečné rozuzlenie, NESKUTOČNÁ NERVY DRÁSAJÚCA NUDA, obohatená o tak nelogické kroky a udalosti, že čumím. Tak opatrný človek, ako bol Carmin, ktorý pociťuje pochybnosti, sa dá ukecať osobou, len preto, že bola z Bronxu? Nikto nikoho nepreveruje s kým obchoduje, každí si vzájomne verí ( veď podozrievavosť je gangsterom a podvodníkom predsa "vrodená", snáď nemusím spomínať KRSTNÉHO OTCA ), alebo mám veriť tomu, že boli všetci tak tupí? Vrátane DiMasa, ktorého by som nenechal riadiť ani detskú križovatku. Ešte aj taliansky vraždiaci mafián ( De Niro ), len tak kývne rukou, a čo tam potom, že tu niečo nehrá, hlavne že mám 10 000 000 - Neverím tomuto filmu ani "Ň". V kombinácii "faktov" a "fikcie" rejžovy buď niečo ušlo, alebo je tak neschopný, že nevie pracovať ani s jedným, ani s druhým. Nie je nič žalostnejšie, ako keď si niekto zoberie na "paškál" udalosť, ktorú "napísal" sám život, a takto to domrví. Ani vtipné, ani zábavné. Chvála za záver a herecké obsadenie. Pa slušnej dráme "Fighter" a výbornej romantickej komédii "Silver Linings Playbook" ma Russel veľmi sklamal. ()

Reklama

Madsbender 

všechny recenze uživatele

David O. Russell nemá zmysel pre mieru. Už pri jeho predchádzajúcom Silver Linings Playbook mnou zmietala neistota a pocit umelého kalkulu, skrývajúceho sa pod lákavým povrchom. American Hustle sa to už ani nesnaží skrývať. Vyladená divácka šou, ktorú predstavuje funkčná (a efektne zostrihaná) videoklipová naratívna štruktúra, mnohopočetnosť žánrov, postáv, narátorov a história, komicky prekrútená do sebaironickej a sebaparodujúcej frašky plnej známych tvárí na pôdoryse vážnej témy a aféry gargantuovských rozmerov láka na krajne mainstreamový, ale tak trochu nevšedný zážitok. Jedným z dôkazov Russellovho zmyslu pre humor je obsadenie - v skutočnosti boli všetci aktéri aféry v danej dobe v priemere o 20 rokov starší. Taktiež zámerne hyperbolizovaná štylizácia charakterov a atmosféry neskorých 70. rokov by výdatne podporili Russellov zámer ukryť pod pozlátkom rafinovaný trik, ktorý by dokázal vytasiť na diváka. Miesto neho však nemá nič v rukáve, len 138 minút materiálu, ktorý sa dá prirovnať k sofistikovanej prostitútke - je na pohľad krásna a hrá sa na nedotknuteľnú, ale vo výsledku si to nakoniec rozdá s každým. A pod tým všetkým sa skrýva absolútne banálny a zbytočný hoax, ktorý v skutočnosti cieli len na jediné, a to je akademická trofej, po ktorej Russell tak túži. Samotný príbeh je vitrínou scenáristického balastu, klišé a lacných barličiek, na ktorých stojí jeho chabá sieť imaginárnej rafinovanosti. Rozkročenosť medzi žánrovými škatuľkami pri nevyrovnanosti filmu nemožno vnímať ako úspešné nevyhranené, univerzálne umelecké solitérstvo, ako skôr nerozhodnosť a neschopnosť ustrážiť si vypustených králikov. Skrátka, niekto by tu chcel príliš, ale všetko mu to padá na hlavu ako domček z kariet. Zvoľnil by som z mierne prehnaného hodnotenia, ale s ohľadom na (opäť zámerne, ale zúfalo priehľadne) rozprávkový záver a "veľké odhalenie" nemôžem ísť vyššie, najmä keď som nedávno videl podobne ironickú, nestriedmu a fraškoidnú, ale premyslenú a zábavnú nepovrchnú esej Orsona Wellesa na tému podvodov F for Fake. Mimo toho nevidím jedinú vec (okrem zábavného hairstylingu a kostýmov), kvôli ktorej by si American Hustle zasluhoval moju pozornosť a považujem ho len za stratený čas. 15% ()

TeeAge 

všechny recenze uživatele

|| Scenár: Eric Warren Singer, David O. Russell | Hudba: Danny Elfman | Produkcia: Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Atlas Entertainment, Annapurna Pictures | Rozpočet: 40 miliónov $ | Tržby: 173,887,372 $ || Zázrak sa nekoná, no keď už nomináciám kralujú filmy o morálnych žumpách, tak American Hustle je to menšie zlo, jak príbehovo, tak obrazovo. Herecky je to oproti Wolf of Wall Street nesmierne vyrovnané, ale kým vo vlkovi to DiCaprio ťahá celkom sám, v triku je to celá garda skvelých hereckých výkonov. Ku koncu filmu sa predsalen objavý štipka morálnej korektnosti, a tak som mal z American Hustle celkom príjemný zážitok. Lawrence mohla trošku menej kvákať, a mohlo to byť za 5. 80% | Videno v CineStar Černý Most, 21.1.2014 | ()

castor 

všechny recenze uživatele

Dvacet minut pryč. Čtyřicet minut pryč. Hodina a něco fuč a pořád nic. Tenhle kousek se vleče, žvaní v něm sice vynikající herci (bavilo mě spíš ženské duo Amy Adams – Jennifer Lawrence), ale ani to ještě jaro nedělá. David O. Russell strašně chce a tím si podkopává nohy. Jeho předchozí Terapie láskou byla emočně velmi nestálá, dramaticky povrchní, komediálně průměrná. Herecky ale bravurní. Stejně jako tady. Ale tím to tak trochu končí. Sofistikovaná síť podvodů a intrik mileneckého páru narazí na ambiciózního poldu, který se chce prodrat nahoru. To už se ale pohybujeme ve světě velké politiky a samozřejmě i vyšších cílů tvůrců. Zápletka se rozvíjí velmi pozvolna, tu a tam jí komentují důležití aktéři. Postavy se hromadí, minuty přibývají a tahle gangsterka se pomalu a nepěkně zajídá. To „haló“ kolem si tenhle kousek nezaslouží.. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (38)

  • Christian Bale se nechal slyšet, že většinu filmu improvizoval. Během natáčení řekl Bale režiséru Davidu O. Russelovi "Uvědomuješ si, že to změní děj?" na což režisér odpověděl: "Christiane, nesnáším děje. Zajímají mě hlavně charaktery postav, to je vše." (wohna)
  • Původní verze scénáře od Erica Warrena Singera byla v roce 2010 na osmém místě žebříčku nejlepších nezfilmovaných scénářů. Natáčení se nakonec ujal David O. Russel, který jej přepracoval. Konečná verze se liší především ve stylizaci postav, záměrem bylo karikovat skutečné účastníky aféry. (KlonyIlony)

Související novinky

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

08.03.2015

Denis Villeneuve teď patří mezi nejvyhledávanější režiséry v Hollywoodu. Rodák z kanadského Quebecu začal točit ještě v minulém století, americkou pozornost ale upoutal až předloňským dramatem… (více)

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky

03.03.2014

Výsledky 86. udílení cen Akademie filmového umění a věd vesměs potěšily a v něčem i překvapily. Špinavý trik, snímek s deseti pro nás nepochopitelnými nominacemi, neproměnil ani jednu. Naopak… (více)

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Zima dlouhá, léto krátké, Vánoce bez sněhu a v sedmi stupních. Ale uznejme, že na výborné filmy byl rok 2013 štědrý. Rivalové, Gravitace, Star Trek: Do temnoty, V zajetí démonů, Zmizení, druzí Thor a… (více)

Reklama

Reklama