Reportér se stává terčem nelítostné očerňující kampaně, která ho dožene k sebevraždě. Stane se tak poté, co odhalil roli CIA ve vyzbrojování rebelů v Nikaraguji a pašování kokainu do Kalifornie. Snímek je založen na skutečném příběhu Garyho Webba. (Filmbox)

verbal

Mohu naprosto potvrdit autenticitu příběhu! Když jsem totiž před léty pracoval jako investigaytivní reportér pro prestižní kosmopolitní periodikum Osoblažský čmuchal, stalo se mi něco némlich stejného, a navíc ještě daleko, daleko záživnějšího! Odhalil jsem strašlivé spiknutí, jehož kořeny sahaly do nejvyšších kruhů obecního úřadu Osoblaha a dokonce až na radnici v Bruntále! Při svém investigayování jsem totiž jednou zcela náhodou narazil na to, že někdo pašuje do Osoblahy kontumované kočky z Wielkiej Grudni, po dekapitaci a stažení z kůže je prodává v místním konzumu jako králíky a za utržené peníze financuje Kontras trhovce ve válce o burzu v Bielsko Białej! No, jako správný reportér jsem po tom šel jako pedofil po třeťačce a záhy jsem dospěl k hrůzným zjištěním, že jsou do celé aféry zapleteny i nejdrsnější tajné služby v okrese jako například SDH (Sbor Dobrovolných Hasičů), IMO (Incestní Matky Osoblažska) a dokonce i národní SIA (Sekret Inteligentních Anorektiků)! Já vím, teď si říkáte, že jsem asi nesvéprávný kokot, protože jsem od té špíny hned nedal péro pryč, ale znáte to, po všech těch letech akčních nekrologů z místního starobince konečně pořádný sólokapr, nehledě na to, že k tolik prestižní Pulírovací ceně přidává Bohušovský svaz investigaytivních pissálku poslední roky jako bonus prasečí hlavu a Sodexky za šedesát na celý měsíc! A tak jsem nelenil, vyzpovídal účastníky posledních výročních králičích hodů a získal řadu místopřísežných prohlášení, že to maso bylo pěkně tuhé, chutnalo zvláštně a ty packy, které si pak všichni pro štěstí věší celoročně na krk, mnohým nepěkně podrápaly hrudníky. Článek byl na světě a byla to bomba snad větší, než když tehdy praskla ta divoká trojka starosty z Třemešné se dvěma nezletilými prasaty. Ale pak začalo jít do tuhého! Nejprve se objevily pikantní inkriminující fotografie toho, jak jsem byl té své krávě kdysi nevěrný s ovcí na žurnalistickém sympóziu ve Slezských Rudolticích, což mi kompletně zničilo manželství a Milka se odstěhovala k mamince do Slušovic, poté mi agenti SDH tajně v noci rozštelovali traktor, a když jsem jako obvykle ráno hustě řezal zatáčky do kanclu, skončil jsem ve škarpě a Zetor totálně na sračky, no a nakonec spáchal můj asistent (ne, to naštěstí neprasklo) sebevraždu, a to tak fádně a obyčejně, že o tom i byla škoda psát. Zaměřil se z kostelní věže snajprpuškou a pak se tak z kiláku odbouchl na výpadovce do Pomorzowic. Kdyby se, debil, třeba uškrtil vlastníma rukama nebo tak, to by bylo aspoň na sloupek na straně 8 hned pod Děvku měsíce! Ale takhle… Nicméně jsem pochopil, že jsem ho zase strčil, kam jsem neměl, a tak jsem se stáhl do ústraní, od té doby působím jen anonymně na internetách a neustále se paranoidně ohlížím přes rameno, protože Incestní Matky Osoblažska prý nikdy nezapomínají! Docela nuda, že? Nicméně to určitě i tak jednou někdo natočí pod názvem „Zabijte osla“, a já moc doufám, že mě bude hrát Endželína Džolí. *** Těšil jsem se na další Tři dny kondora, ale dostal jsem místo toho Tři dny s kondomem. Permanentně nasazeným! () (méně) (více)

Fr

„TEĎ ZNÁTE PRAVDU A ČEKÁ VÁS HLAVNÍ ROZHODNUTÍ VAŠEHO ŽIVOTA. PODĚLÍTE SE O TEN PŘÍBĚH S VEŘEJNOSTÍ?“ /// Reportér na stopě drogových čachru americký vlády, která zaplavila ulice kokainem, aby měla prachy pro Contras (že nevíš? Tak se na to vyser a pusť si animák…). Jestlipak se ty chlapče nepochybuješ na tenkým ledě … si asi řeknete. No co vám budu povídat – některý příběhy jsou až moc pravdivý na to, aby šli zveřejnit! Zajímavý (jakože zajímavý – autentický místa, jména jako Danilo Blandon …) vyprávění, který bohužel nemá takovou pointu, která by všechny informace vygradovala do hvězdnejch výšin. A taky (přiznejme si to!) – koho dneska zajímá, co CIA dělala v osumdesátejch letech ve Střední Americe. Možná jen, když se to tak sere na tom Blízkým východě… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „Dark Alliance: The CIA, the Contras, and the Crack Cocaine Explosion“, kterou v roce 1998 napsal Gary Webb, číst nemíním. 2.) Jedu jen kusy podle skutečnejch událostí. 3.) Zjistím, co dělá vyspělá země, když se bojí komunismu. 3.) Thx za titule „TomStrom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Jara.Cimrman.jr

"Některé příběhy jsou až moc pravdivé, než aby je šlo zveřejnit." Být investigativním novinářem, tak nemám rodiče, ženu, děti ani psa a určitě neparkuju na veřejném prostranství. Gary Webb tohle trošku podcenil, investigativně šplápnul CIA do nevinného úsměvu a pak si raději dvakrát prostřelil hlavu. Taková je demokracie a svoboda slova po americku, když se začnou užívat slova CIA a drogy v jedné větě. Mně se tedy Webbovo vyprávění hodně líbilo a vlastně mě ani nepřekvapilo, že ještě dva roky po premiéře film nemá český dabing. Tohle totiž není ta správná oficiální pravda, kterou je divák pravidelně masírován z televizních zpráv a neschválenými názory by zkrátka neměl být maten. Takže opakujte po mně, ovečky: USA jsou hodné, Rusko je zlé a imigranti jsou potřební pro rozvoj ekonomiky. ()

Morien

Film je takový... nekonzistentní a nestíhá držet tempo s absolutní depresí, o níž pojednává. (Z Mary Elizabeth Winstead mám opět dojem, jako by se styděla projevit před kamerou a proto nedělá nic, takže moje pátrání po nějakém jejím hereckém výkonu i nadále pokračuje.) ()

Sarkastic

„Je to pravdivý příběh.“ – „Příteli, některé příběhy jsou až moc pravdivé, než aby je šlo zveřejnit.“ A po závěrečném vyjádření zbyla jen hořkost a zmar. Aneb jak lze pomocí zdiskreditování člověka srazit víc, než kdyby ho fyzicky mučili. Ten hněv, bezmoc ale na druhou stranu i odhodlání hlavního hrdiny jsem cítil s ním, a přestože mi bylo ve zdejším obsahu řečeno, jak dopadne (zas spoiler jak Brno), nebránilo mně to fandit mu maximálně po celou dobu. Navíc mě potěšilo obsazení některých herců do vedlejších rolí. Bohužel, snaha o podání Webbova příběhu co nejvíce realisticky, tedy bez akčních honiček, přestřelek a já nevím čeho ještě, přijde pravděpodobně v očích širokého diváctva v niveč. Ne však u mě, já slušné 4* filmu rozhodně neupřu. ()

3DD!3

Mdlá režie trochu kalí zajímavý příběh, Cuesta jako by točil jen další díl Homelandu, ale POSLÍČEK má rozhodně co říct. O propíraný problém lehce zavadila i moje bakalářka, Webb v podstatě upozornil CIA na nebezpečí internetu, jakožto prostředku pro šíření nesympatických informací, ale kdo o tom neví bude valit bulvy. Nebo usne. Nikaragua byla pěkné svinstvo a teroristé s hvězdy a pruhy jsou něco na co už si svět zvykl. Skvělý film a výborný Renner. ()

castor

Když naštvete vládu a CIA, nevěstí to nic dobrého. Novinář Gary Webb, držitel Pulitzerovy ceny, v roce 1996 publikoval investigativní článek o zapletení CIA do pašování drog z Nikaraguy do Kalifornie s tím, že vláda o všem věděla. Urval si zatraceně velké sousto a zažil brutální mediální masáž. Po letech měl spáchat sebevraždu (dvě střelné rány do hlavy logicky nedávají smysl), podle všeho ovšem jeho zjištění byla pravdivá. Jeremy Renner velmi slušný, na zamyšlení dobré, celkově nevýrazné a chybělo víc opravdu silných scén. A emocí. ()

Wacoslav1

Kill the director and the Actors. Mohla z toho být zajímavá špionážní záležitost s politickým pozadím, ale vyklubala se z toho nakonec celkem koncentrovaná téměř dvouhodinová nuda. Na víc to bohužel nedalo. Takže k většímu hodnocení, nemůže být důvod.30% ()

S.Quentin QUALE

Kvalitní investigativní thriller o spojení CIA a drog. Herecké obsazení příjemné, akce, krev a násilí nikoliv, poutavý, zajímavý a napínavý příběh psaný životem zcela jistě ano. Jeremy Renner jako Gary Webb. Tohle me baví. 75% ()

eLeR

Gary Webb vytiahol na svetlo sveta príbeh, ktorý mal zostať v tme ... a to sa nerobí ... za to sa pyká. Komornejšie spracovanie sa mi páčilo a Jeremy Renner ma dokázal baviť celý film. ()

Chrustyn

Další ze zbytečných příběhů přenesených na filmové plátno. Hlavně absolutně nezáživné vyprávění v nijak zajímavé režii. ()

Marze

Jeremy Renner je v tomto politickém thrilleru vynikající jako reportér , kterého ničí jeho největší reportáž. Kdyby tak byl příběh stejně dobrý jako on. Film postrádá vzrušení a je takový jednodimenzionální. Vidíme dvě oblasti, které nefungují dohromady. Politiky, kteří přísahají, že dělají všechno pro blaho lidí a novináři, kteří mají závazek informovat nás o podstatných věcech ve společnosti v níž žijeme. Tento příběh se odehrává uprostřed devadesátých let. ()

Yardak

"Někdy je lepší o pravdě nepsat..." Pravdou ale zůstává, že ten film je opravdu hodně dobrý (zejména díky výkonu Jeremyho Rennera a scénáři podle skutečné události)! ()

Nettrass

Většina normálních lidí se při sebevraždě zastřelí jen jednou. Gary Webb to zvládl 2x.... Hmmm, musel být na sebe hodně naštvaný... ()

honajz

Tak nějak film o všem a o ničem. Na to, jak velké téma zpracovává, je pojat nesmírně nudně. Když to srovnám třeba se Všichni prezidentovi muži, kde se vnitřní napětí postupně graduje, a kde postavy jednají logicky s postupně odkrytými důkazy, tady mi přijde, že se hlavní postava - na to, že je investigativní novinář - chová neuvěřitelně naivně a hloupě, vůbec nepřemýšlí dopředu, a ještě se diví, že když šlápne vládě na kuří oko, že si to vypije. Slušná výprava, ale to je tak všechno. ()

Morholt

O zapojení amerických tajných služeb do obchodu s drogami si dnes cvrlikají vrabci na střeše. Ať už se jedná o heroin z Afghánistánu, kokain z Nikaragui či drogový kartelový stát v Kosovu pod dohledem KFOR, vždy v tom měla či má CIA a její spojenci prsty. Tím nechci tvrdit, že ostatní státy a jejich tajné služby jsou v tomto ohledu čistí jak lilie, ale Amerika má těch zájmů nejvíc a zároveň patří mezi demokratické státy a tudíž toho na ní také nejvíc praskne. Gary Webb byl prvním novinářem, který se totuto problematikou hlouběji zabýval a tehdy jeho odhalení zasáhlo jak americkou společnost, tak především CIA. Že se agentura všemožně snažila sabotovat jeho práci a komplikovat osobní život je víc než jasné. A o tom všem je Cuestův film. Není to o konspiračních bytech, přestřelkách, honičkách či napínavé atmosféře, ale o mravenčí práci jednoho zarytého novináře, který krůček po krůčku odhaluje pozadí působení CIA podporovaných Contras, jejichž činnost úzce souvisela s americkým kokainovým boomem. A nutno říct, že Webb v podání Rennera působí uvěřitelně a důvěryhodnost je vlastně devízou celého filmu, stejně jako obsazení s celou řadou známých jmen v relativně malých, ale důležitých, rolích. K dokonalosti sice něco chybělo, ale i tak u mě panuje naprostá spokojenost. 85% ()

luka4615

Kill the Messenger je filmem, který má náběh a potenciál stát se jedním z nejpozoruhodnějších špionážních dramat roku 2014. Bohužel, k absolutní dokonalosti mu chybí nějaký hlubší podtón či moment, který by hlouběji definoval Webbovi pohnutky a celkovou frustraci nad vládním systémem. Přičtěte si k tomu přepálenou stopáž a mnohdy zkratkovité scény a dostanete látku, ze které šlo ve finále vykřesat mnohem více, nicméně režisér Michael Cuesta tuto příležitost trestuhodně nevyužil. Na závěr snad jenom dodám, že Jeremy Renner se v hlavní roli vážně snaží hrát a troufám si dokonce tvrdit, že se jedná o jeho zatím nejlepší herecký výkon. „American kids did die and are still dying, just not the ones you care about apparently.“ ()

Lacike

Mohla to byt komplexná špionážna záležitost s politickým pozadím, ale je to zamerane iba na pohlad hlavneho aktera v odhaleni tohto celeho svinstva. Takze vysledok je komorny pribeh o tom ako mu to zmenilo zivot. Ja som sa rozhodne nenudil. Jeremy Renner tu podava kvalitny vykon. Kopa dalsich skvelych hercov sa tu mihne v malych vystupoch. Ale predsa len som si prial zistit viac o celej tejto kauze. Asi je este prilis skoro a budeme si musiet pockat dalsich par rokov, kym sa CIA sama ku vsetkemu neprizna. 6/10. ()

6thSun

Na úplném konci při zobrazení skutečných záznamů a aktérů opravdu mrazí. Je to ale pohříchu jediný místo s podobně emotivním nábojem. ()