Úžasný Ázerbájdžán! (festivalový název)

Amazing Azerbaijan!

Úžasný Azerbajdžan!

(festivalový název)

Dokumentární

Velká Británie, 2012, 60 min

Liz Mermin

Hezká přehledová naučná necestopisná studie o Ázerbajdžánu. Ukázalo se že arabové demokracii mít nemohou. Těžko říci jestli to platí o Ázerbajdžánu, kde panuje osvícený diktátor.(13.2.2018)

Azerbajdžan sa zvykne chváliť, že je prvá transparentná a demokratická moslimská krajina na svete. No tu vidíme ako tá ich "demokracia" dokonalo funguje a ako dokáže korupcia dokonale manipulovať všetko, ale úplne všetko. Tak skvelo spracovaný politický dokument som už veru dlho nevidel, pretože úplne vystihli a poukázali na všetky problémy, ktoré sa skrývajú pod tým pozlátkom obrovskej prosperity a bohatstva. No ako inak, to bohatstvo sa sústreďuje najmä v rukách jednotlivcov, ktorí si zo svojej krajiny spravili výstavnú skriňu "dokonalosti". No a ako odznelo aj v dokumente "Európa im to zobe z ruky". Inými slovami - pokiaľ je krajina strategickým dodávateľom ropy a zemného plynu, nejaké porušovanie ľudských práv svetové mocnosti vôbec netrápi. Ale aká je to vlastne demokracia, v ktorej vládne už celé roky jedna rodina? Alijevovci sa stávajú pomaly ale isto kultom, akákoľvek námietka voči ich politike sa trestá vykonštruovanou kauzou, vydieraním alebo smrťou. Vynikajúci dokument, tlieskam!(22.3.2014)

Úžasný Ázerbájdžán za relativně krátkou dobu shrne vše podstatné a každopádně upozorní na zemi, která je nenápadná, ale v minulosti byla původem pro jednu z nejmocnějších postav Sovětského svazu, otce současného prezidenta, o kterém je na chvíli taky řeč. Otázek vyvstane mnoho - jak se dá zneužívat soutěží třetí kategorie typu Eurovize pro popularizaci města, jehož sláva staví budoucnost především pro současné investory, kterými nejsou nikdo jiný, než vládnoucí rodina. Nebo o tom, jak totalitní praktiky a potlačování svobody slova podléhá klišé, čili jen omezenosti těch, kteří represe provádějí a nic jiného, než provokace, násilí a strach produkovat neumí. Předpokládám, že jsou pak na své techniky náležitě pyšní, aniž by kdy v životě udělali cokolic užitečného. Otázkou samozřejmě je, jak dlouho můžou být takové praktiky tolerovány v zemi, která je tak blízko Íránu, Rusku a má tak bohaté naleziště ropy. Jak dlouho, komu to prospívá? A jak hezky diverzifikovat portfolio investic? Opět odpoví prezidentská rodina, která kupuje domy a firmy i v Česku. No, mrkněte na to, je to klasický film na festivalu Jeden svět a připomíná, že nejen, že se máme v porovnání s některými zeměmi dnes skvěle, ale taky, že tento stav nemusí trvat věčně...(24.3.2013)

Zajímavý dokument o zemi, která se rétoricky hlásí k Evropě, jinak by se dala popsat stereotypem "post-sovětská". Dokument ukazuje, jak si z celého státu udělala rodina prezidenta Alijeva výnosný podnik, který je výhodný zejména pro EU (energetika) a trochu i pro USA (muslimský spojenec v boji proti "terorismu"), a který Rusko nechá žít (na rozdíl třeba od Gruzie). To vše je ukázáno příbězích několika příslušníků opozice (novináři, rappeři, intelektuálové). Tito lidé, žijící převážně v hlavním městě Baku nebo v nucené emigraci, bojují s autoritářským režimem, násilím ze strany policie, bezdůvodným vězněním. Celým dokumentem se táhne tragikomická linka soutěže Eurovize, která jen podtrhuje rozpory v Ázerbájdžánské společnosti.(20.3.2013)

Ok, neviděl jsem celý dokument, protože jsem ho jednoduše nesehnal. Ale těch 12 minut dostupných na Youtube bohatě stačilo. Lidské pokrytectví v krystalické podobě, aneb jak vás učení ke zkoušce může zavést k něčemu tak zajímavému a smutnému zároveň. Jo, a navíc je to dobře natočený dokument.(6.1.2015)

Dobře natočený dokument o Ázerbajdžánu, který je volně ke stažení v rámci projektu Promítej i ty. O Ázerbajdžán jsem se začala zajímat v době, kdy se tam stavěla katedra bohemistiky (doteď mi není jasné, k čemu jim tam je, ale ok), a zároveň kdy jsem slyšela cestopisnou přednášku o poznávání Ázerbajdžánu s tajnou policií v zádech. Ten rozpor je dobře ukázaný i v tomhle dokumentu - na jednu stranu snaha o rozvoj země, aby vypadala dostatečně evropsky, a na druhou stranu s diktaturou plnou represí vůči všem, kdo nesouhlasí s panujícím režimem. Důraz je daný na novináře, blogery a vládnoucí rodinu - těmto třem skupinám je daný prostor na osvětlení svých stanovisk, a obzvlášť na konci je skvěle sestříhané opoziční dění s komentářem prezidenta.(17.6.2018)

Projekce v rámci festivalu Jeden svět. Po niž nasledovala diskuse s Petruskou Sustrovou. Tu však narusovali azerbajdzansti studenti kolaborujici s rezimem.(21.11.2013)