poster

Úžasný Ázerbájdžán! (festivalový název)

 • Velká Británie

  Amazing Azerbaijan!

 • Slovensko

  Úžasný Azerbajdžan!

  (festivalový název)

Dokumentární

Velká Británie, 2012, 60 min

Režie:

Liz Mermin

Komentáře uživatelů k filmu (7)

 • Marze
  ****

  Hezká přehledová naučná necestopisná studie o Ázerbajdžánu. Ukázalo se že arabové demokracii mít nemohou. Těžko říci jestli to platí o Ázerbajdžánu, kde panuje osvícený diktátor.(13.2.2018)

 • Aljak
  *****

  Azerbajdžan sa zvykne chváliť, že je prvá transparentná a demokratická moslimská krajina na svete. No tu vidíme ako tá ich "demokracia" dokonalo funguje a ako dokáže korupcia dokonale manipulovať všetko, ale úplne všetko. Tak skvelo spracovaný politický dokument som už veru dlho nevidel, pretože úplne vystihli a poukázali na všetky problémy, ktoré sa skrývajú pod tým pozlátkom obrovskej prosperity a bohatstva. No ako inak, to bohatstvo sa sústreďuje najmä v rukách jednotlivcov, ktorí si zo svojej krajiny spravili výstavnú skriňu "dokonalosti". No a ako odznelo aj v dokumente "Európa im to zobe z ruky". Inými slovami - pokiaľ je krajina strategickým dodávateľom ropy a zemného plynu, nejaké porušovanie ľudských práv svetové mocnosti vôbec netrápi. Ale aká je to vlastne demokracia, v ktorej vládne už celé roky jedna rodina? Alijevovci sa stávajú pomaly ale isto kultom, akákoľvek námietka voči ich politike sa trestá vykonštruovanou kauzou, vydieraním alebo smrťou. Vynikajúci dokument, tlieskam!(22.3.2014)

 • BoXBe
  *****

  Úžasný Ázerbájdžán za relativně krátkou dobu shrne vše podstatné a každopádně upozorní na zemi, která je nenápadná, ale v minulosti byla původem pro jednu z nejmocnějších postav Sovětského svazu, otce současného prezidenta, o kterém je na chvíli taky řeč. Otázek vyvstane mnoho - jak se dá zneužívat soutěží třetí kategorie typu Eurovize pro popularizaci města, jehož sláva staví budoucnost především pro současné investory, kterými nejsou nikdo jiný, než vládnoucí rodina. Nebo o tom, jak totalitní praktiky a potlačování svobody slova podléhá klišé, čili jen omezenosti těch, kteří represe provádějí a nic jiného, než provokace, násilí a strach produkovat neumí. Předpokládám, že jsou pak na své techniky náležitě pyšní, aniž by kdy v životě udělali cokolic užitečného. Otázkou samozřejmě je, jak dlouho můžou být takové praktiky tolerovány v zemi, která je tak blízko Íránu, Rusku a má tak bohaté naleziště ropy. Jak dlouho, komu to prospívá? A jak hezky diverzifikovat portfolio investic? Opět odpoví prezidentská rodina, která kupuje domy a firmy i v Česku. No, mrkněte na to, je to klasický film na festivalu Jeden svět a připomíná, že nejen, že se máme v porovnání s některými zeměmi dnes skvěle, ale taky, že tento stav nemusí trvat věčně...(24.3.2013)

 • P.b.
  ****

  Zajímavý dokument o zemi, která se rétoricky hlásí k Evropě, jinak by se dala popsat stereotypem "post-sovětská". Dokument ukazuje, jak si z celého státu udělala rodina prezidenta Alijeva výnosný podnik, který je výhodný zejména pro EU (energetika) a trochu i pro USA (muslimský spojenec v boji proti "terorismu"), a který Rusko nechá žít (na rozdíl třeba od Gruzie). To vše je ukázáno příbězích několika příslušníků opozice (novináři, rappeři, intelektuálové). Tito lidé, žijící převážně v hlavním městě Baku nebo v nucené emigraci, bojují s autoritářským režimem, násilím ze strany policie, bezdůvodným vězněním. Celým dokumentem se táhne tragikomická linka soutěže Eurovize, která jen podtrhuje rozpory v Ázerbájdžánské společnosti.(20.3.2013)

 • Yokolobuna
  *****

  Ok, neviděl jsem celý dokument, protože jsem ho jednoduše nesehnal. Ale těch 12 minut dostupných na Youtube bohatě stačilo. Lidské pokrytectví v krystalické podobě, aneb jak vás učení ke zkoušce může zavést k něčemu tak zajímavému a smutnému zároveň. Jo, a navíc je to dobře natočený dokument.(6.1.2015)

 • EIa
  ****

  Dobře natočený dokument o Ázerbajdžánu, který je volně ke stažení v rámci projektu Promítej i ty. O Ázerbajdžán jsem se začala zajímat v době, kdy se tam stavěla katedra bohemistiky (doteď mi není jasné, k čemu jim tam je, ale ok), a zároveň kdy jsem slyšela cestopisnou přednášku o poznávání Ázerbajdžánu s tajnou policií v zádech. Ten rozpor je dobře ukázaný i v tomhle dokumentu - na jednu stranu snaha o rozvoj země, aby vypadala dostatečně evropsky, a na druhou stranu s diktaturou plnou represí vůči všem, kdo nesouhlasí s panujícím režimem. Důraz je daný na novináře, blogery a vládnoucí rodinu - těmto třem skupinám je daný prostor na osvětlení svých stanovisk, a obzvlášť na konci je skvěle sestříhané opoziční dění s komentářem prezidenta.(17.6.2018)

 • wylda
  ****

  Projekce v rámci festivalu Jeden svět. Po niž nasledovala diskuse s Petruskou Sustrovou. Tu však narusovali azerbajdzansti studenti kolaborujici s rezimem.(21.11.2013)