Reklama

Reklama

Úžasný Ázerbájdžán!

(festivalový název)
  • Velká Británie Amazing Azerbaijan! (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Velká Británie, 2012, 60 min

Režie:

Liz Mermin

Obsahy(1)

Ázerbájdžán je jako dravý orel, který přirozeně spojuje kultury Západu a Východu. Tak se snaží před mezinárodní veřejností prezentovat stát i místní představitelé. V zemi bohaté na ropu vyrůstají mrakodrapy, Ázerbájdžán se dostal do Bezpečnostní rady OSN, prezident Alijev si potřásá rukou s nejvýznamnějšími státníky světa. Když ázerbájdžánský pěvecký duet vyhrál apolitickou hudební soutěž Eurovision, vyhlásil prezident vítězství národním úspěchem. Film Amazing Azerbajian je příběhem země dvou tváří. Pod nablýskanou fasádou se podle mezinárodních pozorovatelů skrývá represivní a zkorumpovaný režim, který tvrdě potlačuje svobodu slova. S odpůrci nemá stát slitování. Nepohodlné novináře zatýká na základě smyšlených obvinění, nebo je rovnou nechává likvidovat a jakékoliv projevy nesouhlasu potlačuje násilím. (Jeden svět)

(více)

Recenze (8)

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Bez žiadnych pochýb - manipulatívny dokument. Akonáhle dostáva priestor len jedna strana, nemôžeme hovoriť o objektivite. Druhou stranou veci však je, že toto celé pripomína všetko ostatné, len nie demokraciu. Veľmi ma “pobavil” ten “teploš” čo vyhral Eurovíziu za AZERB., ktorý na otázku, či počul, čo sa deje s obyčajnými ľudmi, ako sú potláčané ľudské práva a podobne, odpovedal: “No, niečo sa mi dostalo, ale to viete, veď Ja som hlavne spevák a hudba predsa spája”. No ty kokot, tak to je solídne pokrytecké, alibistické, pričom presne kvôli takýmto ľuďom, ide celý svet do sračiek. Hlavne že má tu cenu doma na ktorej sa môže penetrovať. P.S.: A nie, Eurovízia vôbec, ale že vôbec nie je spolitizovaná pričom Ukrajina vyhrala absolútne zaslúžene, no hlavne objektívne 🤦‍♂️ ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Hezká přehledová naučná necestopisná studie o Ázerbajdžánu. Ukázalo se že arabové demokracii mít nemohou. Těžko říci jestli to platí o Ázerbajdžánu, kde panuje osvícený diktátor. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Azerbajdžan sa zvykne chváliť, že je prvá transparentná a demokratická moslimská krajina na svete. No tu vidíme ako tá ich "demokracia" dokonalo funguje a ako dokáže korupcia dokonale manipulovať všetko, ale úplne všetko. Tak skvelo spracovaný politický dokument som už veru dlho nevidel, pretože úplne vystihli a poukázali na všetky problémy, ktoré sa skrývajú pod tým pozlátkom obrovskej prosperity a bohatstva. No ako inak, to bohatstvo sa sústreďuje najmä v rukách jednotlivcov, ktorí si zo svojej krajiny spravili výstavnú skriňu "dokonalosti". No a ako odznelo aj v dokumente "Európa im to zobe z ruky". Inými slovami - pokiaľ je krajina strategickým dodávateľom ropy a zemného plynu, nejaké porušovanie ľudských práv svetové mocnosti vôbec netrápi. Ale aká je to vlastne demokracia, v ktorej vládne už celé roky jedna rodina? Alijevovci sa stávajú pomaly ale isto kultom, akákoľvek námietka voči ich politike sa trestá vykonštruovanou kauzou, vydieraním alebo smrťou. Vynikajúci dokument, tlieskam! ()

BoXBe 

všechny recenze uživatele

Úžasný Ázerbájdžán za relativně krátkou dobu shrne vše podstatné a každopádně upozorní na zemi, která je nenápadná, ale v minulosti byla původem pro jednu z nejmocnějších postav Sovětského svazu, otce současného prezidenta, o kterém je na chvíli taky řeč. Otázek vyvstane mnoho - jak se dá zneužívat soutěží třetí kategorie typu Eurovize pro popularizaci města, jehož sláva staví budoucnost především pro současné investory, kterými nejsou nikdo jiný, než vládnoucí rodina. Nebo o tom, jak totalitní praktiky a potlačování svobody slova podléhá klišé, čili jen omezenosti těch, kteří represe provádějí a nic jiného, než provokace, násilí a strach produkovat neumí. Předpokládám, že jsou pak na své techniky náležitě pyšní, aniž by kdy v životě udělali cokolic užitečného. Otázkou samozřejmě je, jak dlouho můžou být takové praktiky tolerovány v zemi, která je tak blízko Íránu, Rusku a má tak bohaté naleziště ropy. Jak dlouho, komu to prospívá? A jak hezky diverzifikovat portfolio investic? Opět odpoví prezidentská rodina, která kupuje domy a firmy i v Česku. No, mrkněte na to, je to klasický film na festivalu Jeden svět a připomíná, že nejen, že se máme v porovnání s některými zeměmi dnes skvěle, ale taky, že tento stav nemusí trvat věčně... ()

P.b. 

všechny recenze uživatele

Zajímavý dokument o zemi, která se rétoricky hlásí k Evropě, jinak by se dala popsat stereotypem "post-sovětská". Dokument ukazuje, jak si z celého státu udělala rodina prezidenta Alijeva výnosný podnik, který je výhodný zejména pro EU (energetika) a trochu i pro USA (muslimský spojenec v boji proti "terorismu"), a který Rusko nechá žít (na rozdíl třeba od Gruzie). To vše je ukázáno příbězích několika příslušníků opozice (novináři, rappeři, intelektuálové). Tito lidé, žijící převážně v hlavním městě Baku nebo v nucené emigraci, bojují s autoritářským režimem, násilím ze strany policie, bezdůvodným vězněním. Celým dokumentem se táhne tragikomická linka soutěže Eurovize, která jen podtrhuje rozpory v Ázerbájdžánské společnosti. ()

Yokolobuna 

všechny recenze uživatele

Ok, neviděl jsem celý dokument, protože jsem ho jednoduše nesehnal. Ale těch 12 minut dostupných na Youtube bohatě stačilo. Lidské pokrytectví v krystalické podobě, aneb jak vás učení ke zkoušce může zavést k něčemu tak zajímavému a smutnému zároveň. Jo, a navíc je to dobře natočený dokument. ()

EIa 

všechny recenze uživatele

Dobře natočený dokument o Ázerbajdžánu, který je volně ke stažení v rámci projektu Promítej i ty. O Ázerbajdžán jsem se začala zajímat v době, kdy se tam stavěla katedra bohemistiky (doteď mi není jasné, k čemu jim tam je, ale ok), a zároveň kdy jsem slyšela cestopisnou přednášku o poznávání Ázerbajdžánu s tajnou policií v zádech. Ten rozpor je dobře ukázaný i v tomhle dokumentu - na jednu stranu snaha o rozvoj země, aby vypadala dostatečně evropsky, a na druhou stranu s diktaturou plnou represí vůči všem, kdo nesouhlasí s panujícím režimem. Důraz je daný na novináře, blogery a vládnoucí rodinu - těmto třem skupinám je daný prostor na osvětlení svých stanovisk, a obzvlášť na konci je skvěle sestříhané opoziční dění s komentářem prezidenta. ()

wylda 

všechny recenze uživatele

Projekce v rámci festivalu Jeden svět. Po niž nasledovala diskuse s Petruskou Sustrovou. Tu však narusovali azerbajdzansti studenti kolaborujici s rezimem. ()

Reklama

Reklama