poster

Lidský rozměr

 • Česko

  Lidský rozměr v pěti kapitolách

 • USA

  The Human Scale

 • Slovensko

  Ľudský rozmer

 • Austrálie

  The Human Scale

Dokumentární

Dánsko / Bangladéš / Čína / Nový Zéland / USA, 2012, 83 min (Alternativní: 56 min)

Scénář:

Andreas Dalsgaard

Kamera:

Heikki Färm

Hrají:

Jan Gehl

Střih:

Søren B. Ebbe
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (17)

 • blondboss
  ***

  Zaujímavý námet tohto dokumento o urbanizácii svetových miest "podkopalo" až moc odborne poňaté vykreslenie témy a problémov s tým súvisiacich. Pre laika to môže byť dosť metúci snímok, čo je škoda, lebo dalo sa to natočiť aj trošku záživnejšie a viac pre širšie publikum. V rámci dokumentaristiky priemerný snímok. 50 %(13.4.2015)

 • Marigold
  ****

  Vrátit města lidem, udělat z nich znovu prostor pospolité existence... i když je pětice kapitol tak trochu nevyrovnaných (hlavně ta bangladéšská je trochu zmatenou kolekcí roztomilého žvatlání), je tu celá řada přínosných úvah, příkladů a ideí. Pátá kapitola skvostná, už ani nevím, kdy jsem byl k smrti dojat dokumentem. Lidský rozměr dává prostor pro optimistické snění o lepšími světě, aniž by nutně mluvil o politické revoluci a zvrhlém systému. Prostě propaguje perspektivu chodce. A navíc velmi esteticky vypadá. U Dánů nepřekvapí.(11.9.2013)

 • DaviD3141
  ***

  [Febiofest 2014, Bratislava – 65%](24.3.2014)

 • rt12
  ****

  Nádherný dokument. Nemá smysl něco vymýšlet. Jen se na něj prostě podívejte.(24.9.2013)

 • easaque
  *****

  -5* velmi poučný dokument o prolínání architektury a sociologie. Dobré příklady táhnou, tak se snad projeví nějaké aspekty i v našich městech ... i když to bych byl moc velký utopista. Provedení téměř na jedničku, navíc zajímavý natolik, že trošku nadhodnotím a dám svých 5 hvězd, abych na film nalákal víc diváků. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ](4.9.2017)

 • Autogram
  ***

  Ako budovať mestá nie pre autá, ale pre ľudí. Málokde to už pochopili, ale nájdu sa také prípady, napríklad v Kodani. Dokument skáče po rôznych mestách a krajinách, vidíme náhodné ukážky, a hlavne veľa rečí občas súvisiacich s témou, občas nie. Dáva námety na zamyslenie, ale to je všetko.(17.12.2017)

 • Mona-Lisa
  *****

  Od dokumentu očekávám rozdmýcháni mých mozkových závitů o pár obrátek navíc, pokud možno objektivní a smysluplné názory a v rámci možností ne moc uspávací pojetí. Zde všechny body uspěly na jedničku a navíc jsem zahlédla i navýsost sympatické lidi mluvící se zaujetím a jiskrou v oku o svém oboru a spolu s protínajícími záběry na města a hlavně lidí v nich mě i donutili zamyslet se nad mým cupitáním v uličkách a zhodnotit, jak je mé okolí uzpůsobeno pro socializaci a do jaké míry řídí růst a následnou tvář města korporace a ne lidi, co v nich opravdu živoří. Příjemná délka, vkusné zpracování, názory od odborníků, co nesedí na zadku u přednášek na univerzitě, ale chodí v ulicích se sešitkama v ruce, kde dělají čárečky o projíždějících rikšách a stojí si za délkou chodníků - prostě sympaťáci s větami hodných ne učebnice, jako spíše sbírky citátů o životě.(14.8.2014)

 • Biopler
  *

  Klasická kecálkovina, ktorá neprináša riešenia, len suché konštatovania o tom ako natlačiť ľudí do miest. Pekné zábery miest mi ako jediné uktvú v pamäti.(29.7.2015)

 • Darth Vader
  ***

  Průměrné hodnocení volím převážně proto, že dokument je určený pro odbornější společnost. Téma k zamyšlení pro studenty architektury a architekty, kteří přihlíží zájmům klienta a ignorují pro vlastní prospěch důsledky na celek. Jan Gehl, je jeden z nejlepších urbanistů na světě a skutečně navrací města lidem. Místo aut - kola. Místo fast foodů - místní bistra... | 60%(12.11.2017)

 • bohemia_regent
  ****

  V titulcích filmu uvedeno: originální název The Human Scale In 5 Chapters; režie Andreas M. Dalsgaard.(14.4.2017)

 • Narciska
  *****

  Architektura i pro laika. Tedy v krásném, čistém a jednoduchém podání, na konkrétních případech a projektech, s velkým sociálním přínosem pro obyvatele měst. Tak nějak si představuji alternativní uvažování, jež vybuduje solidní základy 21. století..(16.10.2017)

 • Forty-
  ***

  Modernistický mestský design v spojených štátoch a západnej európe sa stal de facto štandardnou šablónou ktorú opakujú krajiny po celom svete. Human Scale pojednáva o zaujímavych trendoch a faktoch, napríklad ako sa momentálne modernistický design uplatňuje v Ázijských krajinách, ktoré však narážajú na doposiaľ nevídané probémy (hlavne škála problému je dramaticky odlišná vzhľadom na výrazne väčšiu populáciu v Ázií). Naopak na západe môžeme (konečne) pozorovať pozitívne trendy ako prioritizovanie chodcov pred automobilmi, premiešavanie mestských a business častí (modernistický design historicky prísne oddeľoval rezidenčné časti, industriálne časti, downtown atp.) a podobne. Dokument to hrá dosť na city a dojmy (možno trošku zbytočne) a niektoré scény sú podľa mňa zbytočne umelo vynaťahované. Mám také zmiešané dojmy - ani ryba ani rak. Na dokument je to zbytočne ukecané a rozcitlivené, na film zasa málo hrané a dramatizované. 60%(14.12.2014)

 • Sticks
  ***

  Veľmi nadhodnotený dokument s výpovednou hodnotou maximálne na 30 minút. Prišlo mi to skôr ako reklama na Jana Gehla. Ako pedagogická pomôcka fajn, alebo vybojujme si späť chodníky, lebo mesto z nás sformuje auto! Zaujal ma predovšetkým robotický hlas rozprávača.(22.3.2014)

 • Blazis34
  ****

  Zajímavý dokument o městké struktuře. Líbily se mi některé úvahy, příklady a myšlenky, které zazněly od těch povolaných. Chválím také už zrealizované města či jen centra a náměstí, které jsme mohli díky porovnáním dvou pohledů poznat. Všeobecně mám rád dokumenty o našem světě, o člověku, přírodě a Lidský rozměr mi nabídl další oblast, která je určitě zajímavá a ani si ji moc neuvědomujeme. Human Scale dávám 75% - slabší čtyři hvězdy, ale prostě čtyři.(2.11.2014)

 • Wolffram
  *****

  Co se dívám na hodnocení, je to pravděpodobně ojedinělý názor, přesto se ho nedokážu zbavit. Tenhle snímek má všechno, co mít má - nejen dobré téma, ale i dobré zpracování, má dobré záběry, argumenty, klade otázky a pokouší se dávat odpovědi, má přesahy a taky návrhy, co s tím. Přitom v drtivé většině není "radikálně aktivistický" a ten idealismus tam také není (až na výjimky) v takové míře, jak by se mohlo zdát. Téma citizen-friendly měst je v dnešní době hodně důležité - a ono, není divu, že ho za takové považujete, když pocházíte z Liberce. My Češi sice nikdy nebudeme trávit tolik času na ulici a na venkovním posezení jako Italové nebo Francouzi, to ale neznamená, že bychom ven nechodili vůbec. I pro nás je důležité, jak naše města vypadají, jak se v nich cítíme a jestli pohyb v nich nepřipomíná spíš hraní Assassin's Creed. Je pěkné vidět v něčem dobře natočeném, že to alespoň trochu zlepšit jde...(14.3.2013)

 • Peršanka
  *

  Naprosto zbytečná věc, která hodnotí přemnožení lidí na planetě asi tak od poloviny 20. století. Vůbec nezmiňuje zákonitosti růstu, stagnace a pádu každé lidské civilizace v minulosti. Mohenjo-daro například...(3.4.2017)

 • majli
  ****

  Zajímavý dokument, který se snaží o pohled na města, jako místa pro lidi. Jak vrátit život do velkoměst? Dokument nabízí různé příklady řešení. Některé jsou protichůdné s tím, co jsme považovali za nutné dosud. Vede mě to k zamyšlení a pokoře: To co považuji za nejlepší řešení, může být i nejhorší.(16.11.2013)