8 1/2 ženy

• Německo

8½ Frauen

Komedie

Velká Británie / Nizozemsko / Lucembursko / Německo, 1999, 118 min

Další nezkalená Greenawayova výprava do Asie. Po básnivé Knize snů trochu více povolnosti a psychoanalytického sexu. Ač skoro 9 žen kombinuje dřívější témata a postupy stále si myslím, že jde o nekonvenční, doslova komorní drama s velmi neobvyklými dialogy a podmanivou, vzršující atmosférou Mondrianových čar. Nechybí stylizovaná mluva a skvostné vizuální zpracování. Jen je věru lehce narušeno jasně jedoucím merzedesem. Načež, že bych to přímo žánrově řadil jako komedii... To potom byl v Japonsku kde kdo...(11.1.2011)

Rozdiel medzi Felliniho 8 a pol a Geenawayovým 8 a pol ženy je v tom, že Guido bol sympaťák a v jeho panoptiku žien sa ocitli aj ženy ako Claudia Cardinalle, zato dvojica Ementál st. a Ementál ml. a ich ženy žiadne sympatie v divákovi vyvolávať nebudú. Ale keďže sa jedná nesporne o zámer, tak myslím, že režisérovi tento krok vyšiel a zvláštnym spôsobom to funguje. Nič pozitívne sa o mužoch a ženách nedozvedáme a najhoršie z toho vyjdu nakoniec Rakúšania. Film ponúka niekoľko vtipných a svojim spôsobom pravdivých bonmotov, ale samozrejme Greenaway opäť zaujme najmä formou. Každý (druhý) záber je krásne naaranžovaný, snáď len cez tie konvenčné detaily tvárí nespoznávame režisérov rukopis.(9.5.2017)

• Kaferano

Otec a syn se rozhodnou splnit své eroticko-sexuální sny. V krásném domě si ubytují ženy ruzných typů a vytvoří zvláštní rodinnou komunitu. Jen tak mimochodem si to ale rozdají i spolu, otec a syn, także se zdá, že všechny možnosti jsou vyčerpány. Vyčerpalo se zde i moje nadšení pro režisérovy nekonvenční snímky a celá tato Greenawayovská snaha vyšla naprázdno.. Vizuální stránka je opět dobrá, tak můžu aspoň dát dvě**(9.12.2012)

• DarkDemon

Nehorázná slátanina, komedie bez špetky humoru, samoúčelné rádoby dekadentní dílko určené zádumčivým manžestrovým zoufalcům hrajícím si na intelektuály. Oni a zvrhlý stařík rozbouří své hormony a ukojí zvrhlé fantazie při bezduchém a banálním tlachání o sexu. Pokud pan řežisér v mládí obdivoval Bergmana na stará kolena se zřejmě zvrhnul ve fanouška perverzního soudruha Pasoliniho. ...... Skvělý komentář napsal gudaulin(1.2.2010)

Mé první setkání s Greenawayem a nedopadlo vůbec špatně. Je to přesně ten případ, kdy si koupíte nějaké DVD v Levných knihách, protože vás zaujme obal s tím, že když to bude kravina, přece jen to nestálo moc peněz. A ono vás to nakonec překvapí. Celý ten film je vlastně o sexu a šukání, ale sex ani šukání v něm nezahlédnete, jen tu a tam (a to v míře tak malé, že ji předčí kdejaký sedmdesátkový horror nebo současná teenkomedie) nahou ženu (a chlapa taky). Ale i tak to stojí za to, Toni Collette mě velmi překvapila (ani jsem nevěděl, že tam hraje) a pohled na ke kameře zády sedící nahou Polly Walker je unikátní odměna za sledování ryze konverzačního filmu. Když mi došlo, že prostě na sex před kamerou v tom filmu nedojde, uvědomil jsem si nádheru a umění Greenawaye pojmout to skvěle jen slovy (některé dialogy a proslovy jsou hodně povedené, trefné a humorné). A povedlo se mu to. S jednou jedinou vadou na kráse. Nevím čím to je, ale poslední dobou mi připadá, že koukám na filmy, které jsou zbytečně a ke své škodě delší, než by měly být. Určitě se k tomu filmu ještě někdy vrátím a poohlédnu se po další Grenawayově tvorbě.(8.3.2013)