Divná kočička

(festivalový název)
  • Německo Das merkwürdige Kätzchen (více)

V berlínském bytě se schází rodina v hermeticky uzavřeném absurdním světě: přicházení a odcházení, konverzace, nejrůznější činnosti, každý pohyb vede k dalšímu, za každým slovem následuje jiné. Hyperaktivní děti a zvířata, chytání cizích signálů a zkraty, rachotící domácí spotřebiče, krátké momenty porozumění. Promyšlený a naplněný každodenní život. Minimalistické pozorování a hmatatelné drama. Originální minimalistická filmařina připomíná poetiku Jacquese Tatiho. (Fresh Film Fest)

Traffic

Fantazie. Je nesmírně osvěžující vidět festivalovou artovku, která se neutápí v bezútěšné sociální tematice, ale nabízí hravý realismus s nezaměnitelným absurdním humorem. Srovnání s Tatim je sice na místě (v poslední době jsem neviděl nic, co by se mu duchem blížilo víc), ale Divná kočička si přece jen jde vlastní cestou. Místo řady velkých celků, v nichž neustále probíhá několik více či méně komických situací a gagů v několika plánech najednou (jako třeba v Playtime), si film častěji hraje s detailem, mimozáběrovým zvukem a svěžím způsobem využívá flashbacků. Rozehrává se tu velké množství motivů, které jsou přerušované jinými a následně se k nim snímek navrací, ať už dialogem nebo obrazem. Především proto Divná kočička vyžaduje pozorné sledování, které ale odměňuje vysokou zábavností. Zürcher je talent, který je nutno sledovat, a jeho debut je pro mě osobně jedním z filmů tohoto roku. ()

boogieman

Krásny film zobrazujúci mágiu okamihov keď sa stretne celá veľká rodina. Miesto dramatického oblúku sa uchyľuje k hravosti, zobrazeniu kúzelných detailov každodenného života pomocou skvelého použitia zvuku a priestoru mimo záber. Koniec je absolútne trefný a fantastický. Bravo. Jeden z najlepších filmov roku 2013. ()

WillBlake

Od žáka Bély Tarra očekáváte spíš post-apokylapsu, než vzývání Tatiho poetiky, ale možná se pletu. Hravost tohohle filmu mě fascinuje, stejně jako flashbacky z jiného světa. A v příštích dnech opráším Playtime. ()