Mrazík

Crystal Star, The

Jack Frost

Rodinný / Pohádka

Sovětský svaz, 1964, 79 min

Vždycky jsem měl rád východoslovanské pohádky ovlivněné byzantskými a tatarsko-mongolskými vlivy a je škoda, že na jejich motivy vzniklo tak málo dobrých filmů. Za Sovětského svazu byly v kurzu spíš budovatelské ptákoviny, dnes na jejich výrobu chybí peníze, osvícení producenti a vlastně i společenská objednávka. Ve své době byl Mrazík něco jako zjevení v sovětské nekonzumovatelné filmové tvorbě, navíc umocněné kvalitním českým dabingem, u kterého se čeští herci Zímou počínaje a Filipovským konče bavili neméně než diváci. Řada z hlášek z pohádky zlidověla, a i když častými reprízami se Mrazík v českém prostředí poněkud opotřeboval, stále ho považuji za víc než přijatelnou a vtipnou filmovou podívanou. Celkový dojem: 90% - s ohledem na trochu té nostalgie.(1.12.2006)

Tak za prvé - je to jenom pohádka. Za druhé - je to ruská pohádka. Za třetí - vrcholný skvost českého dabingu a důkaz toho, že čeští filmoví překladatelé mají blíž k ruštině než k angličtině:) Za čtvrté - kolik filmů si s kamarády dobrovolně sehrajete za dlouhého pochodu a ještě se u toho skvěle pobavíte? Tyhle čtyři body by měly obhájit to co je snad všem předem jasné - Mrazík je klasika všech klasik a jako takový je nedotknutelný jako Berla Mrazilka:)(30.12.2003)

Mrazík je bezesporu pohádka, bez které se Vánoce neobejdou, ale po těch letech a tolika shlédnutích už to tolik nepůsobí......(5.12.2007)

Stokrát omletá podívaná pro mne absolutně ztratila na přitažlivosti a snímek se pro mne stal téměř nesnesitelný. Pár svátků ho teď vynechám a možná, že za nějakých dvacet let se mi bude opět líbit...(23.11.2002)

Kultovní ruská pohádka bez které si nedovedu představit vánoční prázdniny :-)(6.8.2012)

• - Režisér Mrazíka Alexandr Rou vyžadoval, aby byla Marfuša (Inna Čurikova) mnohem ošklivější než Nasťa (Natalja Sedych). Herečka se dokonce rozplakala, když se ve filmu uviděla, byla nešťastná a uvažovala dokonce i o odchodu z natáčení. Pohádku proto údajně viděla jen jednou v životě. (Ficik)

• - Čurikovej odhodlanie nešetriť zuby na kamerových skúškach a hodnoverne ukázať lúskanie lieskových orechov vraj presvedčilo režiséra, aby jej dal úlohu Marfuše a poslal svoju favoritku domov. (gogo76)

• - Ve verzi v Tatarstánu, jedné z republik bývalého Sovětského svazu, byly z filmu odstraněny scény s loupežníky. (Martrix)