Mrazík

The Crystal Star

Jack Frost

Rodinný / Pohádka

Sovětský svaz, 1964, 79 min

Fakt úžasná pohádka, prostě klasika. Možná to brali tenkrát rusové vážně, jen já (a asi i víc dalších) to v poslední době považuju za komedii. Prostě mi to už tak přijde, chvástavý Ivánek, vždycky správná Nastěnka, perfektně hustá babuška Jaguška ve své rozkošné chaloupce a totálně sklerotický Mrazík. Ale i tak je mám všechny ráda a budu se na ně stejně každý silvestr dívat :-).(25.2.2005)

Výchovná pohádka ze Sovětského svazu. Ale proč ne? Píše se rok 1964, 4 roky než sověti obsadí naši milovanou republiku a jistý režisér Alexandr Rou se rozhodne natočit pohádku. A ta se stává nejen slavnou, ale přímo legendární. Ha, Ivan, Nastěnku chci za ženu..hahaha. Ty zmije jedovatá. Dědečku hříbečku, cos mi to provedl!!! Prostě klasika a nejlepší ruská pohádka. 8/10(26.9.2009)

Vynikající Georgij Milljar v roli Baby Jagy a skvělá hudba, nicméně myslím, že bez jednoho z nejlepších československých dabingů (který navíc dialogy převedl do veršů) by dnes po Mrazíkovi ani Ťapka neštěkl. Rusové se nám diví, co na Mrazíkovi vidíme. Zajímalo by mě, jestli tuší, že jsme ho opravdu koukatelným udělali až my.(29.12.2014)

Klasika ruské kinematografie a především českého dabingu, která je krystalicky čistým kultem, se vším co k tomu patří. Zábavná pohodovka nacpaná od úvodních po záverečné titulky hláškami, kouzelně bizarními situacemi i nezapomenutelnými figurkami. Legenda, kterou mnozí známe zpaměti a nestydíme se za to.(1.6.2011)

Vysoké hodnocení téhle pohádky je zřejmě vytvořeno kultem, který kolem téhle pohádky v českých zemích vznikl a podléhám mu patrně i já - kdybych měl totiž na tomhle filmu pochválit něco konkrétního, tak vlastně nevím ani (mimo geniálního českého dabingu), co bych tak napsal... Jako malý jsem někdy na počátku 80. let oceňoval především atypickou fyziku pohádkového světa - třeba to, že někdo vyhodí obušky do vzduchu a oni spadnou až někdy za půl roku, nebo to, že chaloupka na muří nožce se otáčí k mluvčímu na povel, jako dospělý divák bych mohl napsat něco o použití subjektivní kamery či o specifické práci s barvami...stejně ale převládá pocit nostalgie...a nedělám si iluze, že u jiných diváků i ostalgie...(26.1.2007)

• - Druhou kandidátkou na hlavní roli Nastěnky byla v té době již slavná herečka Naděžda Rumjanceva. Režisér však své rozhodnutí obhájil. Pouze požádal maskéry, aby udělali dívku alespoň trošičku starší. (Tonula)

• - Ve verzi v Tatarstánu, jedné z republik bývalého Sovětského svazu, byly z filmu odstraněny scény s loupežníky. (Martrix)

• - Režisér Alexandr Rou objavil herečku do úlohy Marfušky, Innu Čurikovú na hereckom učilišti kedže ju predtým nezobrali na slávnu umeleckú školu kvôli nedostatku talentu. (Raccoon.city)