Frankenstein Theory, The

USA, 2013, 87 min

Andrew Weiner

James T. Sale

Meg Ramsay

Zaprvé by se film měl spíše jmenovat "Teorie Frankensteinova monstra", jelikož Frankenstein se jmenoval právě ten mladý, a i z části šílený (šíleně geniální) věděc, který stvořil umělého člověka, monstrum, které je zde mylně nazýváno Frankenstein, ale co. Za druhé při přečtení "od autorů hororu The Last Exorcism (2010)" jsem si říkal zda na to chci vůbec koukat, protože ten film stál za starou belu a dvojka byla ještě horší. Nakonec snímek nebyl vůbec špatný. I když se jednalo o found footage, tak valnou většinu času je kamera krásně klidná. Což je samozřejmě zapříčiněno tím, že Venkenheim by si samozřejmě na dokumentaci nenajal nějaké blbce co kameru ani neudrží. Je zde sice pár sekvencí, kde je kamera roztřesená a není moc vidět co se děje, ale vzhledem k situaci je to pochopitelné a naopak jí to dodává ten punc autentičnosti a atmosféry. Samotný děj filmu si Weiner nenapsal a nenatočil špatně. Přes první rozpaky jsem se po chvilce filmu přistihl, jak nad Johnovou teorií až vážně také přemýšlím, zda by to přecijen nemohla být pravda. Ano, mám rád konspirační teorie. :) I přes to, že je snímek spíše ukecaný, tak mi to vůbec nevadilo a jak se říká "zažral" jsem se do něj, jelikož byl podán pro mne dobře a i si našel pár skulinek pro menší zasmání. Proč ne. Weiner očividně hrál na "strach z neznámého" a v některých momentech se mu to i dařilo dobře (scéna v noci s kamerou na noční vidění) a celkově celý film takový je, což mi osobně vůbec nevadilo, naopak to pro mě vytvořilo patřičnou atmosféru. Ti, kdo čekali monstrum v plné kráse ale samozřejmě museli býti zklamáni, což jim nelze míti za zlé, ale zase oni by neměli míti za zlé filmu, že byl na jiné sféře než očekávali (ale dalo se to čekat že budou monstrum očekávat vzhledem k plakátu filmu). Herecké obsazení mi vůbec nevadilo. Dalo se čekat, že některým Venkenheimova teorie bude zdát jako blbost a budou si z ní dělat srandu, což jim nelze míti za zlé a naopak to zahráli i dobře. Osobně se mi ale nejvíce líbil Kris Lemche jako Jonathan Venkenhein. Jeho zapálení pro jeho teorii, kdy při jejím dokázání jde opravdu vše stranou, bylo super. Krásný příklad už trochu vyšinutého profesora při cestě za cílem jeho bádání. Naopak Heather Stephens v roli Vicky byla pro mě trochu nevýrazná. O Christine Lakin, mé oblíbenkyni ze Step by Step, nelze ani mluvit, jelikož tam skoro ani není. Opěvovat exteriéry myslím že nemá cenu, jelikož Ti, kdo film viděli, jejich krásu zajisté sami postřehli. The Frankenstein Theory mě mile překvapil, Andrew Weiner odvedl dobrou práci. Jen toho monstra mohl divákům, natěšených z posteru, nabídnout více. Ale vzhledem asi v nižšímu rozpočtu a tím pádem k ne příliš dobrému vizuálu monstra lze pochopit, proč film stočil směrem "strachu z neviděného". Pokud to beru jakožto dokument, tak dobré, obsáhle vysvětlené. Z hlediska filmu už je to horší, ale podle mého se i tak opravdu nejedná o špatný snímek. Bohužel je ale jedním z těch, které brzy zapadnout v zapomění.(15.7.2013)

• J*A*S*M

Velmi nezajímavý found footage horor. Potenciál by zde přitom byl, zasněžené pláně kanadských Severozápadních teritorií mají něco do sebe, Frankensteinovo monstrum také, ale filmaři si s tím jaksi neví rady - a tak sledujeme nudnou vědeckou výpravu za polární kruh, kdy se většinu času nic neděje a toliko toužebně očekávané napětí se nedostaví ani v závěru. Found footage subžánr mám stále rád - ale jen s podmínkou, že výsledný film je zábavný (Trolljegeren), adrenalinový (Evidence, REC), děsivý (Blair Witch, PA), nebo že tvůrci přijdou s nějakým způsobem originálním formálním / obsahovým zpracováním. The Frankenstein Theory bohužel nesplňuje ani jeden z těchto předpokladů, abych jí mohl dát palec nahoru. Je to jen další z dlouhé řady nezáživných a neobjevných snímků, kvůli nimž je celý subžánr provázen postupně sílící vlnou fanouškovského hněvu.(7.3.2013)

• maddy

Neprekvapivo ďalší zbytočný found footage, až ma začína udivovať, že na to v dnešnej dobe niekto neustále dáva peniaze. Nie sú moje, takže čert to ber! Každopádne potenciál by tu bol, rozvádzať mytológiu okolo Frankensteina je celkom vďačná téma, akurát by nemohla byť spracovaná tak debilne a nezáživne. Zasnežené kanadské hory síce majú niečo do seba, ale je až trestuhodné, že sa tvorcom zo záberov na takúto krajinu nepodarilo vydolovať ani kúsok atmosféry. Samotné Frankensteinovo monštrum tu vystupuje asi 2,5 sekundu, čo by nebol vôbec problém keby filmu fungovalo budovanie strachu z neznáma. Ale vŕzganie konárov a kvílenie vlkov skutočne nikoho po tisíci krát nevystraší. Navyše, keď už sa Frankenstein ukáže tak v maske ala bezdomovec. Inak je film len o vedeckej výprave na čele s otravným vedcom. Záver nijako negraduje a napätie necítiť ani v jednej scéne. Už to začína vyzerať, že som voči found footage zaujatý, ale takéto amatérske, nič zaujímavé prírastky teda skutočne nie. CELKOVO: odpad! (1/10)(22.5.2014)

Ze začátku dost nudný protože to poněkud trvá než se účastníci zájezdu rozhoupou ale jakmile vyrazí na SNOWMOBÍÍÍÍLECH do divočiny tak je film poměrně zajímavá podívaná. Né že byste strachy šli na prdel ale pár okamžiků kdy se leknete nebo vám alespoň přeběhne mráz po zádech se najde. Dalo se to. Slabší 3 * ps: V jedné z rolí Christine Lakin ze seriálu Krok za krokem(10.4.2013)

vzdy ma vie nieco taketo nasrat... Film ma velmi zaujimavy namet, v ktorom je velky potencial... odohrava sa v krasnom prostredi a hlavne (aj ked je mi jasne ze to vyznie hlupo) ma logiku, pricom myslim logickost filmu ako takeho. Problem vsak je atmosfera... chcelo to viac thrillu a ten velmi nefunguje... a na taky zaujimavy projekt by som pustil aj par grosov na viac pretoze aj ked nejde o nakladny film, citit tam nizky rozpocet... Kazdopadne davam podla mojho nazoru objektivne 3 pretoze uz len ten namet si ich zasluzi....(7.3.2013)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na Aljaške. (Danny88)