Osvobození

Befreiung

• polský

Wyzwolenie

• italský

L'armata rossa alla liberazione dell'Europa

• slovenský

Oslobodenie

Liberation

The Great Battle

Drama / Válečný / Romantický

Sovětský svaz / Východní Německo / Polsko / Itálie, 1969, 5x90 min

Pamatuji si,jak jsem toto dílo v době uvedení v TV poctivě a nenuceně hltal.Povinná školní návštěva kina nebyla paradoxně tak úplně ono.Sice velké plátno ,ale spousta rušivých elementů(papírové skobičky v kuželu světla atp., vždyť to známe…)Pro mne veliké dobrodružství (o které zcela určitě nestáli)lidí,jejichž zemi někdo napadl a oni ho naprosto po zásluze zase pěkně ženou odkud přišel.A když kapitán Cvetajev v podání Nikolaje Oljalina (není uveden v hercích) velí dělostřelecké baterii a pod tím spustí Alexandrovci svůj chorál „Vstavaj strana agromnaja,vstavaj na směrtnyj boj…“,tak mi běží mráz po zádech naprosto spolehlivě ještě dnes…(3.11.2010)

Klady: Velmi rozšafné a rozpočtově náročné, herecké výkony dobré, prostřihy do zahraničí zajímavé a k věci, velmi srozumitelné. Zápory: komunisty posraný scénář, zkreslování historie, Němci i západní spojenci zesměšňováni, baťuška Stalin vykreslen jako velký stratég, přitom historie ukázala, že to byl i ve vedení války pitomý nezodpovědný zločinec. Vše co o tomto velkofilmu šlo napsat, napsal flanker a jiní. Jen bych vypíchnul velmi zajímavě a naléhavě podanou úlohu ruských zdravotnic, působí tu jako takové světlušky, kterým snad jediným zůstalo kus citu v té apokalypse. Pak se mi velmi líbil Žukov, snad je i reálný, nevím. Velmi opatrně nabízí vrahovi Stalinovi svá skutečně strategická řešení. Je si vědom, že úspěch i neúspěch operací pro něj může znamenat gulag nebo kulku.(1.8.2011)

• gudaulin

Velmi obsáhle o sérii Osvobození pojednává komentář Arccose a flankera.27 a žádný nový úhel pohledu se už patrně k tak rozsáhlým textům vymyslet nedá, takže ve stručnosti - pro fanoušky vojenské historie a milovníky vojenské techniky určitě povinnost a zároveň pro filmové nadšence důležitý kus filmové historie, který se nedá opominout, pro ctitele kvalitního herectví a pečlivě promyšlených scénářů obtížně stravitelná podívaná, která je holt poplatná své době, místu vzniku a svému tvůrci. Ozerovovi práce s detailem a s herci nikdy moc nešla, stejně tak choreografie bitev je těžkopádná, ale nikdo jiný nedokázal soustředit před kameru takové množství vojáků a vojenské techniky jako právě on. Osvobození je možné hodnotit v zásadě jakýmkoli počtem hvězdiček podle osobního hodnotového měřítka, za sebe musím konstatovat, že je mi s odstupem času čím dál tím odpornější patos, naivita a zřejmý propagandistický rozměr. Celkový dojem: 25 %.(6.3.2010)

Pouze ten, kdo prožil peklo války, mohl natočit takhle realistickou a vcelku důvěryhodnou filmovou epopej, která ukazuje drsný život na frontě, ale i v zázemí krutě zkoušené země. Netvrdím, že zde nejsou přikrášleny některé detaily, ale jako celek to na empatického člověka musí zapůsobit. To vše si dovoluji napsat s odstupem času, neboť i já jsem patřil mezi žáky, kteří trpěli tím, že na tento film se muselo jít povinně v rámci školní výchovy. Přesto v současné době již nelituji. Kvalitní 4.(16.6.2011)

Podla mojho nazoru najlepsi vojensky film byvaleho CCCP. Tu sa pan reziser OZEROV ukazal ako majster robenia bojoveho filmu z II. svetovej vojny z pohladu sovietov. Je pravda, ze bol politicky upraveny vtedajsiemu rezimu. Ako ziaci ZDS vzdy sme sa tesili ak bol nejaky statny sviatok tak sa povinne v ramci vyucovania islo na farebny sirokouhly sovietsky film a tym bol prevazne - OSLOBODENIE, vid. ukazka s modernym hudobnym podmazom - http://www.youtube.com/watch?v=MV7Nt3QQyWI(31.7.2012)

• - V celé sérii je vyobrazeno 51 skutečných postav. (Spinosaurus)

• - Německý filmový týdeník Die Deutsche Wochenschau, promítaný důstojníkům Wehrmachtu v kině ve druhém díle s názvem „Průlom“ nezachycuje ústup německých vojsk z Charkova, jak je uváděno. Na záběrech se totiž objevuje německý tank Tiger II Königstiger, který byl poprvé nasazen až v létě roku 1944 během vojenských akcí v Normandii. (vangobseck)

• - Scénáristé Oskar Kurganov a Jurij Bondarev měli každý jiný úkol. Kurganov nastoupil na historické scény, zatímco Bondarev psal příběhy hlavních hrdinů. (Spinosaurus)