Dvanáct křesel

Dvanásť stoličiek

Komedie

Sovětský svaz, 1971, 161 min

• nascendi

Dvanásť stoličiek je slávny satirický román, tento film predstavuje jeho najlepšiu adaptáciu ..., tak prečo také hodnotenie? Keď sa 161 minút naháňa niekoľko figúrok za briliantmi v stoličke a neposkytnú mi ani jeden dôvod na zasmiatie, tak aj dve hviezdičky sú veľa. Druhú časť filmu som prehral dvojnásobnou rýchlosťou. Titulky som stíhal, groteskné pohyby a gestá boli ešte výraznejšie, takže aj moja spokojnosť bola väčšia. Len neviem, či to tvorcovia takto zamýšľali? Asi áno, veď filmy z krajiny s najväčšími trpaslíkmi a najrýchlejšími hodinkami treba aj rýchlejšie prehrávať.(25.5.2010)

• WANDRWALL

Kdo si pustí film zrychleně, tak ušetří dost času a o nic co by se mu vrylo do paměti nepřijde.***(6.10.2010)(6.10.2010)

Jako kritika ruské společnosti a poměrů je to fajn, občas je tam i hezký vtip, ale je to šíleně dlouhé a některé pasáže jsou k nepřečkání (například proč se musí Bender honit s nevěstou nekonečných X minut?).(7.4.2015)

• tuntavala

Prilis mnoho kresel.(27.5.2013)

Príbeh, odohrávajúci sa v počiatkoch sovietskej republiky, je ostrým výsmechom ľudskej hlúposti a chamtivosti. Honba za briliantmi v jednej z dvanástich čalúnených stoličkách šikovného figliara a kombinátora Ostapa Bendera a jeho spoločníka, ponúka rýchly sled udalostí a mnoho nevídaného vtipu ( kreslenie veľkého plagátu ). Film v niektorých fázach grotesktným spôsobom využíva zrýchlený obraz, ale nie natoľko, aby pôsobil ako hlúpa fraška. Leonid Jovič Gajdaj bol v tomto žánri azda neprekonateľný a obdivujem aj jeho odvahu šikovne sa popasovať s románovou predlohou. Vzniklo svieže, vtipné dielo, ktorému zub času neškodí.(21.4.2010)

• - V čase, keď Eliočka Štukinová otvára zrkadlové dvere na skrini, vidieť v ich odraze ďalšiu sediacu osobu, hoci bola v miestnosti sama. (zvrator)