Bratři Karamazovi

• slovenský

Bratia Karamazovci

Sovětský svaz, 1969, 232 min

• Houdini

Oscar 1 nominace : Cizojazyčný film(11.8.2004)

Asi nejrozsáhlejší a nejdramatičtější zpracování, které jsem kdy viděla.(22.8.2017)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 2.1.1973, réžia českého znenia (1971) = K.M. WALLÓ (4.3.2014)(4.3.2014)

Myslím, že líp by to natočit ani nešlo.(12.8.2017)

Rád jsem si připomněl skvělou knižní předlohu. A opravdu snímek vypadá jako by jí z oka vypadl a snažil se do filmové podoby z ní přenést co nejvíce. Problém jsem měl s chováním postav, které na mě občas působilo až příliš výrazně a křiklavě. Poslední část však všechno zachraňuje a s klidným svědomím můžu dát čtyři hvězdy a i nadále být potěšen ze sovětských velkofilmů.(1.9.2017)

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 1969 - nominácia na 1. cenu, Špeciálna cena poroty za réžiu (Ivan Pyrjev) ◘◘◘◘ Oscar 1970 - Nominácia na najlepší zahraničný film(8.12.2011)

Na plných 5* by sa muselo trochu ubrať na teatrálnosti a vymeniť niektoré herečky, ale všetko nahradzuje geniálna posledná hodinka, kde to naplno roztočí Kirill Lavrov a nemôžete odtrhnúť od obrazovky oči. Výborné spracovanie Dostojevského opusu zo "slávnej trilógie" (Idiot, Bratia Karamazovovci, Zločin a Trest). Rusi jednoducho vedia.(10.9.2013)

V titulcích filmu uvedeno: režie (pouze) Ivan Pyrjev.(10.9.2017)

Ve filmu je ovšem většina pasáží vypuštěna či komprimována, s tím i řada dalších postav, příběhů. Kdo by chtěl převést román do kinematografie kompletně, musel by to pojmout jako násobně delší miniseriál. Jedná se však o velmi povedenou a bohužel vzácně věrnou adaptační zkratku, exponující ústřední tragédie rodiny Karamazových. Kdo román četl, uvítal by pak klidně onen plnohodnotný miniseriál, jelikož se k tomu přímo nabízí zde neztvárněné pasáže Ivanových delikátních filosofických promluv k Aljošovi, jmenovitě třeba výčet z alba tragických fakt nebo schillerovská (Don Carlos) inspirace Velký inkvizitor, i jeho dialogu s halucinací, scéna Dmitrijova ve vězení či řeči obžaloby a obhajoby u soudu, hlubší záběry do ve filmu jen naznačených příběhů Rakitina, Smerďakova, Grušeňky, nakonec ony nádherné a románu autorsky dominující Aljošovy rozmluvy s dětmi. Něco je i pozměněno, aby se dosáhlo neškodné zkratky; sám jsem takový případ detekoval v přechodu do scény v hospodě, kam vlastní předloha posílá Aljošu s Ivanem jinak než bezprostředně po návštěvě Kateřiny Ivanovny. Postavy jsou vykresleny přesně, byť se vyprávění přirozeně vyhýbá důkladnému výkladu genese těchto charakterů v minulosti, která je proto leckde jen napovězena, nutno ale po přečtení předlohy uznat, že dostatečně produktivně. Nicméně zkratkovost je jistě citelná ještě bez zkušenosti s předlohou a i výtku o nepřesvědčivosti některých hereckých momentů mohu uznat. Srovnáván s knihou, nemohl by snímek sklidit absolutní hodnocení, ale s ohledem na to, co takový respekt a výkon znamená ve světě filmařiny, bych zásluhu všech podílejících se nerad podcenil.(15.11.2017)

Skvelé mužské herecké výkony, no dejovo menej pútavé, než dielo samotné. Hoci Dostojevskij sa naozaj zameriava vo svojom diele na polemiku ateizmu a religiozity, ruskí tvorcovia túto tému až príliš nahustili, aby sa strácala ostatné dejové línie. Ženské postavy sa mi vôbec nepáčili, boli málo výrazné a nie veľmi verné predlohe.(8.8.2017)

• radimartin

[Literární předloha: Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Bratři Karamazovi](21.10.2010)

Kde sú všetci za touto čistou možno trochu divadelnou verziou . Na to prosto treba mať ruskú dušu .(8.8.2017)

Nejlepší detektivní román, co jsem četl. Snažili se, seč jim sily stačili, no Dostojevského, tím víc Karamazovi, nelze podle mě úplně převést do řeči filmové. Postavy mě nechali chladným. Film je to dobrý, no Dostojevský v tom není. V rámci žánru za 4.(6.1.2018)