poster

Bratři Karamazovi

 • český

  Bratři Karamazovovi

 • Sovětský svaz

  Braťja Karamazovy

 • Sovětský svaz

  Bratya Karamazovy

  (Sovětský svaz)
 • Sovětský svaz

  Братья Карамазовы

  (Sovětský svaz)
 • slovenský

  Bratia Karamazovci

Drama

Sovětský svaz, 1969, 232 min

 • matolas
  *****

  Na plných 5* by sa muselo trochu ubrať na teatrálnosti a vymeniť niektoré herečky, ale všetko nahradzuje geniálna posledná hodinka, kde to naplno roztočí Kirill Lavrov a nemôžete odtrhnúť od obrazovky oči. Výborné spracovanie Dostojevského opusu zo "slávnej trilógie" (Idiot, Bratia Karamazovovci, Zločin a Trest). Rusi jednoducho vedia.(10.9.2013)

 • VictorMartel
  *****

  Ve filmu je ovšem většina pasáží vypuštěna či komprimována, s tím i řada dalších postav, příběhů. Kdo by chtěl převést román do kinematografie kompletně, musel by to pojmout jako násobně delší miniseriál. Jedná se však o velmi povedenou a bohužel vzácně věrnou adaptační zkratku, exponující ústřední tragédie rodiny Karamazových. Kdo román četl, uvítal by pak klidně onen plnohodnotný miniseriál, jelikož se k tomu přímo nabízí zde neztvárněné pasáže Ivanových delikátních filosofických promluv k Aljošovi, jmenovitě třeba výčet z alba tragických fakt nebo schillerovská (Don Carlos) inspirace Velký inkvizitor, i jeho dialogu s halucinací, scéna Dmitrijova ve vězení či řeči obžaloby a obhajoby u soudu, hlubší záběry do ve filmu jen naznačených příběhů Rakitina, Smerďakova, Grušeňky, nakonec ony nádherné a románu autorsky dominující Aljošovy rozmluvy s dětmi. Něco je i pozměněno, aby se dosáhlo neškodné zkratky; sám jsem takový případ detekoval v přechodu do scény v hospodě, kam vlastní předloha posílá Aljošu s Ivanem jinak než bezprostředně po návštěvě Kateřiny Ivanovny. Postavy jsou vykresleny přesně, byť se vyprávění přirozeně vyhýbá důkladnému výkladu genese těchto charakterů v minulosti, která je proto leckde jen napovězena, nutno ale po přečtení předlohy uznat, že dostatečně produktivně. Nicméně zkratkovost je jistě citelná ještě bez zkušenosti s předlohou a i výtku o nepřesvědčivosti některých hereckých momentů mohu uznat. Srovnáván s knihou, nemohl by snímek sklidit absolutní hodnocení, ale s ohledem na to, co takový respekt a výkon znamená ve světě filmařiny, bych zásluhu všech podílejících se nerad podcenil.(15.11.2017)

 • Arsenal83
  ***

  Skvelé mužské herecké výkony, no dejovo menej pútavé, než dielo samotné. Hoci Dostojevskij sa naozaj zameriava vo svojom diele na polemiku ateizmu a religiozity, ruskí tvorcovia túto tému až príliš nahustili, aby sa strácala ostatné dejové línie. Ženské postavy sa mi vôbec nepáčili, boli málo výrazné a nie veľmi verné predlohe.(8.8.2017)

 • joker.george
  ****

  Rád jsem si připomněl skvělou knižní předlohu. A opravdu snímek vypadá jako by jí z oka vypadl a snažil se do filmové podoby z ní přenést co nejvíce. Problém jsem měl s chováním postav, které na mě občas působilo až příliš výrazně a křiklavě. Poslední část však všechno zachraňuje a s klidným svědomím můžu dát čtyři hvězdy a i nadále být potěšen ze sovětských velkofilmů.(1.9.2017)

 • Houdini
  ***

  Oscar 1 nominace : Cizojazyčný film(11.8.2004)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace