Briliantová ruka

Briliantová ruka

The Diamond Arm

Dobrodružný / Komedie / Krimi / Akční

Sovětský svaz, 1968, 100 min

Rozpočet $-miliónovKino Návštevnosť: 76,700,000 (Rusko)║ Nečakal som že by Rusovia dokázali točiť v dávnych dobách socializmu takéto úlety a dokonca ide o celkom zábavný počin. /60%/(20.9.2010)

Docela zábavná komedie, která ovšem nesnese srovnání s obdobnými západními komediemi jako Četník ze Saint Tropez nebo Růžový panter ad, kterými se zjevně inspirovala.(16.5.2008)

Milá stará prdlovina..(23.5.2013)

Dva moji milí ruští herci, které zrovna nemusím v jednom filmu - z Nikulina se mi zvedal žaludek už v Podařených kvítkách a Mironov s modrou maskarou taky nepatří mezi můj top (ale s líčením je na tom líp než Člověk obojživelník). Co si počít? Jasně, je to krásný ruský boršč, kde jsou ingredience známé, značně provařené a ozkoušené ... ale furt to má dobrou chuť (kosti propagandy vytáhnout ven, aby neuvízly v krku). "Voloďo, máš mě rád?" "Ano." "Tak já tě kousnu." "Si kousni." "..." "Hej, lidi na nás koukají." O jednu láhev vodky lepší než Neuvěřitelná dobrodružství Italů v Rusku. A o pár lahví (ehm, sudíček) horší než Ivan Vasiljevič mění povolání (a všechny filmy o Šurikovi) - stále Gajdaj, ďyť známe se.(18.1.2009)

Vtipne rozložené do dvoch častí, z ktorých tá druhá trvá posledných päť minút celého filmu.(19.9.2010)

• dopitak

Kolega argenson vystihl vše důležité, je to skvělý zdroj informací. Já bych jen dodal, že hůř napsaný scénář jsem dlouho neviděl a tuhle šlamastyku nezachrání ani původní dabing neoposlouchaných hlasů, ani krátké vsuvky rychlodabingu místo dnes běžných titulků, když tvůrci nechtějí sjednotit více použitých jazyků. Koukal jsem se přes 90 minut a doteď nevím, o čem to bylo.(16.4.2016)

• 5150

Hmm, tak tato komedie mi vůbec nesedla a zklamání bylo velké. Pořád jsem čekal kdy to začne, ten gejzír komických situací a tak. Ale kde nic, tu nic a zvítězila únava, pač to byl můj čtvrtý film na festu ten den. // Febiofest 2006(3.4.2006)

OBNOVENÁ SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 19.9.2010 - TECHNICKÁ POZNÁMKA: Odvysielané s pôvodným českým kinodabingom a z pôvodnej distribučnej kópie. (19.9.2010)(19.9.2010)

Jeden z vůbec nejpopulárnějších sovětských filmů, který jen v kinech Sovětského svazu vidělo více než 70 milionů diváků. Když se podíváte na Wikipedii najdete zde spoustu zlidovělých hlášek, interpretaci protisovětských poselství filmu a písní (výborná Песня про зайцев). Podobné popularitě se v Rusku těší i novější film Джентльмены удачи, který má i podobnou zápletku a bohužel i podobně ztrácí na zážitku, pokud nerozumíte rusky a jste odkázani jen na titulky. Myslím, že Бриллиантовая рука je ještě víc závislá na kontextu doby, spousta vtipů vychází z cesty do zahraničí a dobové sovětské reality (alkoholismus, vtip s Kolymou, „naši lidé nejezdí do pekárny taxíkem“, „domovní důvěrník, nejlepší přítel člověka“ a další), které nám už dnes tolik neříkají.(10.7.2009)

Nechal jsem se navnadit - v Rusku vyhlášená nejlepší komedie století, osmdesát miliónů diváků v kinech, slibný, byť neoriginální námět, říkal jsem si, nebude to špatný. Ale buď jsem nebyl správně naladěnej nebo je špatně něco jinýho, ale mnoho jsem se nebavil. Ano, usmál jsem se u hlášky: "Tady nejste v Londýně, tady není přítelem člověka pes, tady je nejlepším přítelem člověka domovní správa.", zaujal mě i nevšedně použitý simultánní překlad v jedné z úvodních scén, kdy minutový výlev nasranosti překladatelka završila lakonickým "Drž hubu":-) Nakonec musím uznat i to, že sovětská kinematografie mi není příliš blízká a nedokážu asi správně ohodnotit herce, které jsem viděl poprvé. Ovšem je-li toto nejlepší komedie století...(9.10.2011)

• YURAyura

1/10 Úřednícký "podpantofel" je shodou nešťastných náhod v průběhu dovolenkové návštěvy orientálních krajů proti své vůli zatažen do podniku zlotřilých pašeráků zlata a diamantů. Do sádry kolem jeho zhmožděné ruky je uschováno velké množství cenností, které chce banda po jejich převezení do Sovětského svazu získat zpět. Protože hlavní hrdina je moula (ostatně jako téměř všichni, co se objeví před kamerou - včetně milicionářů a padouchů) otevírá se celá plejáda plánů a situací, které by některé z diváků snad mohly pobízet do smíchu, což mně ve většině případů obcházelo - i když našlo se pár momentů - titulkování herců: hrají, dále, hrají, také hrají, v neposlední řadě - mezititulky: konec prvního dílu, československá tatra 603 jako exotické orientální auto, chůze po vodě. Hlášky: Viděl jsi Lorenovou? Pil jsi Colu? Jak chutná? Možná tento druh prvoplánového humoru oslovil italské tvůrce a byl předobrazem Fantozziho - mě to nesedlo. Když někde stačí k výbuchu smíchu pitvořící se obličej hlavního hrdiny, strejda nikdy nesundávající rádiovku nebo kopnutí do nejchoulostivějších mužských partií...to že vyhrálo na konci 90. let titul nejlepší ruské komedie století? Mám strach vidět ty méně úspěšné - tady byla aspoň polonahá slečna(17.5.2008)

Sympaticky snimok zo ZSSR a podla mna aj celkom slusny film na socialisticky realizmus, ktory vladol v celom byvalom sovietskom bloku. 56 %(16.5.2015)

Film je ukazkou sovetske komedie konce 60. let. Je koncertem Jurije Nikulina. Tak jak to byva, pro oceneni je nutna nejen znalost jazyka, ale take mentality lidi a prostredi, v kterem film vznikal. Videl jsem ho nekolikrat. Je jako vino, nebo pivo. Proste nezklame, kdyz je zizen.(28.1.2010)

Film jsem viděl jako dítě a velmi se mi líbil skeč s torpédem pod hladinou a plavek zbaveným potápěčem, mafiánem. Pustil jsem si ho ze zvědavosti, plný skepticismu, jaká že to bude ale blbost. No ale je to velmi slušná komedie ala France s komunistickými hláškami. "Možná, že v Londýně je pes přítel člověka, ale u nás soudruhu je přítel člověka domovní správa!". "Jezdí taxíkem pro chleba, to není náš člověk a nežije z jednoho platu!". "Buď tě zabiju, nebo budeš žít z jednoho platu". Nejvíc mě ale pobavil dialog: "Až budete u nás na Sibiři....". Suma sumárum stupidní, zábavný a velmi odvážný film.(13.12.2012)

Že komedie Leonida Gajdaje patří k divácky oblíbeným, dokazuje vítězství Briliantové ruky v soutěži o komedii století. Úředníček Gorbunkov se nechtěně připlete do pašování šperků. Celý film poté slouží jako návnada policie, aby mohla zločince chytit. ___ Briliantová ruka vykazuje několik podobných motivů jako další Gajdajova komedie Ivan Vasiljevič mění povolání. Hrdinové se do svých svízelných situací dostávají neúmyslně. Většina zábavných scén ústí v jednoduché groteskní gagy. V obou filmech také vystupuje správce domu či ulice, který hyperbolicky lpí na pravidlech více než na lidech - „Člověku se má věřit jen v krajním případě.“ A zapomenout nesmím ani na černou kočku, která se jako „černá nit“ proplétá oběma snímky.(15.12.2015)

Prestoze je tam vyborna a moje obilbena Nonna, tak ja proste nejak nevim...nemuzu rict, ze by me to nejak zasadne pobavilo. Na druhou stranu jsem videl asi i vetsi blbosti...tak nakonec prumer, no...(17.12.2015)

Milé, ale když mě film stihne za 100 minut i nudit, je něco špatně. Tady to bylo především v nedostatečném počtu humorných situací ale i v pro mě poněkud nezajímavém příběhu. Jinak ale jako jednorázová komedie, která do jisté míry odráží dobu a zajímavě vykresluje, jak se v sovětských dobách cestovalo, poslouží velmi dobře. Lepší 3*.(24.9.2013)

Úsměvná bláznivá komedie, trochu připomínající grotesku, z vyšších sfér ruské dělnické třídy s perfektní paní domácí.(6.2.2014)

• toi-toi

Prazvláštny film. Taká šašovina, pri ktorej neviete či je vrcholne trápna alebo nadovšetko vtipná.(21.5.2013)

Prijemna komedie, co rozhodne potesi. Pripomina mi humorem nase komedie z 60. a 70. let :-)(12.3.2013)

<< předchozí 1 2