Ráj: Víra (festivalový název)

• Rakousko

Raj: Viera

(festivalový název)

Paradise: Faith

Rakousko / Německo / Francie, 2012, 115 min

Tady se musím přidat k většině komentářů: Urlich Seidl (zajímala by mě i jeho žena Veronika Franzová, alespoň v tom smyslu, jaký má na filmech skutečný podíl) se chová ke svým divákům přinejmenším cynicky Své "materiály" nám hází pod nohy se slovy: "Tady to máte s přeberte si to." A nám nezbude nic jiného, než se hrabat ve věcech, po kterých nám v podstatě nic není. - Víra jako poslední útočiště; sám znám takové případy (většinou rakovina), i to, jak jak se tím znesnadňuje komunikace. Zde je víra poslední zbraní v rukou obou duelantů. A pokud pojem víry jen trochu zobecníme, nutně zjistíme, že takové případy jsou obvyklé a časté. No, a tak jsem se v tom přece jen přehrabal! Pozn.: Pokus o konverzaci s joelly01 *****: Ovšem! Rakousko má tradičně nejvyšší koeficient "geniální umělci / počet obyvatel" na světě.(25.6.2018)

Seidl natočil lepší věci, než je trilogie o třech příbuzných v prázdninovém Ráji Západu, ale ani v ní se nezpronevěřil svému cíli a své metodě. Tématem "Ráje : Víry" není jen náboženský fanatismus, ale i postavení žen a přistěhovalců v mužo- a evropostředném světě. (Dialog mezi islámem a křesťanstvím, jejž zmiňují někteří recenzenti, jsem upřímně řečeno nezaznamenal.) Film je nejlepší, protože nejpřirozenější, občas až veselý tam, kde hlavní postava vniká do soukromí svých obětí. V náhledech do její třinácté komnaty režisér tlačí skutečnost vstříc klišovité černé grotesce - třeba sebeukájení krucifixem si mohl odpustit.(19.1.2016)

Ešte šťastie, že sa tam ukázal starý, lebo pri predstave, že dva týždne dovolenky pobehuje po susedoch a agituje, som si pomyslel, že to bude nekonečný film. A navyše klepotavý zvuk jej prezúvok pri tom, ako sa šuchtala z izby do izby, ma privádzal k šialenstvu! Prisámbohu, nebyť starého, tak skapem od nudy!(18.3.2014)

Něco mezi Tierische Liebe a Jesus, Du weisst, ale naštěstí to v posledních minutách jde ještě dál. Nějak mě z toho dojmu autenticity vytrhávala Maria Hofstätter. Je to snad poprvé, co Seidl použil jednu herečku víc než jednou, furt jsem tak musel myslet, že to na plátně není Anna Marie, ale ta šílená stopařka ze Psích dnů. Stejně tak na mě působilo jako zcizovák cameo Blízkého přítele Reného Rupnika. Každopádně ve výsledku jsem trpěl celé dvě hodiny..(19.3.2013)

Ten uchyl Seidl je genius a ja mu tam tu petku proste vpalit musim! To je uplna lahoda divat se na takovy film! Tentokrat se na pilu netlacilo ozlomkrk jak v "Liebe", procez dojem to na me udelalo mnohem hlubsi. Stava se ze me nekriticka obdivovatelka Rakouska... Nejen Alpy, Stefan Eberharter, Marlies Schild a Marcelek Hirscher... ale i Haneke, Seidl, Waltz, Jelinek.. To je proste parada, to je proste mnam a me zde uplne zari oci stestim a mam "dusu v peeeri". Jo a Mozartuv dort.(16.12.2014)

• - Ulrich Seidl chcel pôvodne natočiť jeden film pozostávajúci z troch príbehov. Až v strižni zistil, že má príliš veľa materiálu, a tak vznikli tri celovečerné snímky. (ThirdSphere)