poster

5 pravidel

 • USA

  5 rules

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2013, 80 min

Scénář:

Vavřinec Menšl
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Tom Hardy
  ***

  Dokument marně hledající svou identitu. Úvod je mile mystifikační pro ty, co netuším, o čem film vlastně je. Tvůrci následně odhalí karty a může začít "pohled za kulisy" jedné hry na totalitu. Jakoby se ale nedokázali filmaři rozhodnout, zda chtějí vyprávět o fenoménu LARP, nebo o jejích hráčích. Díky tomu z obojího máme střípky, celek nám ale uniká. Nevidíme komplexní zákulisí hry, ani nevíme, kolik toho mají hráči předem dané. Buď to chtělo podrobnější pohled na pravidla a tvoření podobné hry, nebo více mást a přiznat pravou povahu dokumentu třeba až v polovině. Rozhodně jsem se ale nenudil, překvapilo mě, kolik obyčejných lidí byli překvapivě dobří herci (a jak špatný byl naopak jeden z pořadatelů, vysvětlující důležitost věrohodného hereckého výkonu). Film mě nalákala na LARP, ale řekl mi toho příliš málo.(1.4.2013)

 • gigs78
  ****

  Ve filmu je zachycen určitý styl trávení volného času - takzvaný LARP, tedy příběh, v němž se hráči v reálném prostředí vžívají do předem určených rolí (v podstatě se jedná o systém RPG přenesený z obrazovky do reality). Tento LARP se odehrává v nějakém rekreačním středisku odlehlém od okolí, uprostřed lesa, u rybníka. "Hra" se snaží vyvolat podobu totalitního systému až skoro Orwellovské podoby "Velkého bratra". Ve fiktivní vesnici vedle sebe žijí studenti, běžní občané a pomocní dělníci - přistěhovalci, takzvaní vyvrhelové polečnosti, kteří se snaží zařadit do společnosti. Vše řídí a usměrňují organizátoři celého LARPu, kdyby se hra nesměřovala k záverečnému vyvrcholení dle jejich představ. Hráči nedostávají konkrétní scénář, jen více či méně podrobné informace o svých postavách a herním prostředí, a pak už je jen na nich, jak se zachovají. Na první pohled to vypadá jen jako taková legrace. Jenže stačí pár hodin a chytré vedení ze strany organizátorů a atmosféra hráče natolik vtáhne, že se začínají v určitých situacách chovat ne zrovna dle svých pčedstav, jak by si asi za normálních okolností představovali… Je docela až překvapivé, že za tak krátký čas se dokáže tolik lidí přizbůsobit a nechat se tzv. zlomit, i když jde jen o fikci a ten účastník ví, že je to jen hra.(29.3.2013)

 • Aazy
  **

  Dokument jsem očekávala jako člověk, který zažil Systém dvakrát, s napětím. A výsledek mě neurazil, ale trochu rozesmutnil - Projekt Systém je daleko víc než jen hrou o milostných peripetiích, do které je snadné se vžít, což je podle mě nejvýraznějším sdělením filmu. V dokumentu mi chybělo bližší prozkoumání hloubek, které celý projekt má. Autoři si nepoložili žádnou z ambicióznějších otázek, která se nabízela. Mění účast Projektu Systému nějak vnímání svobody a demokracie? Co dělá s účastníky vžívání se do záporných rolí? Proč Projekt Systém tvůrci zamýšleli jako součást výuky na školách? Inu, chce-li někdo fenomén skutečně prozkoumat v celé jeho šíři, doporučuji zažít jednu z realizací. Aktuální data jsou na stránkách Projektu Systém.(24.4.2013)

 • Tosim
  ****

  Některé věci jsou nesdělitelné a na tomhle právě dokument částečně ztroskotává - často si musí pomoct střihem a pokud člověk leží doma na gauči, nebo sedí v kině, stále plně nedocení, co účastníci téhle "hry" prožívají a emocionálně to na něj nemusí mít pravý dopad. I když může vědět o totalitách cokoliv. Snažil jsem se pochopit a tolerovat téměř nezbytné chyby téhle výpovědi a snad se mi to povedlo. 70%.(1.9.2016)

 • PEEPA

  Recenze: http://kultura.idnes.cz/recenze-filmu-5-pravidel-0w0-/filmvideo.aspx?c=A130328_141120_filmvideo_jaz http://www.fffilm.name/2013/03/recenze-5-pravidel-40.html(29.3.2013)