Architektovo břicho

Il ventre dell' architetto

• slovenský

Brucho architekta

Velká Británie / Itálie, 1987, 114 min

Velmi své a fatální..(2.7.2016)

Někdo je zatížený na břicha, někdo na nosy. Vizuálně orgastické, geometrické a doplněné o naprosto úžasnou hudbu, která film rámuje jako obraz.(15.1.2014)

Moje první setkání s režisérem Greenawayem nedopadlo vůbec špatně. Spíš naopak mě tehle architekt posedlý vším možným docela dost bavil. Kulisy Říma, ve kterých se film odehrává, působí ještě více majestátně v doprovodu geniální hudby pana Wima Mertense. Když nic, tak alespoň pro ně se vyplatí na film podívat. Krom již zmíněného příběhu architekta pracujícího na své životní výstavě, je celý film vypracován v opravdu uměleckém stylu, který dokázalo ocenit i mé architekturou příliš neposkvrněné oko. Celkově 87 % ....... Po té, co se mi film trochu rozležel v hlavě, musím změnit na 5* - už jenom kvůli tomu, že jsem se konečně dozvěděla, proč sochám tak často chybí nosy.(6.9.2014)

• honajz2

Zklamání. V komentářích se píše, že to je jeden z nejnormálnějších Greenawayových filmů a ona to je vlastně pravda. Bohužel s tímhle přichází fakt, že to je celé obrazově slabé. Jo, máme tu několik krásných záběrů na Řím, ale jinak mě ty obrazy nijak neuchvátily, i přes to, že kamera je tady dobrá a hudba taky (škoda, že tu není Nyman, ale Mertens to zvládl taky dobře), ale ta obrazová stránka tu je, oproti jiným Greenawayovým filmům, dost slabá. A co se příběhu týče, vůbec mě nebavil, takže jsem se skoro celý film nudil, takže ani ten to nezachránil. Takže jsem z toho výsledku logicky zklamaný, ačkoli jsem tomu docela věřil. No, co se dá dělat, Greenaway má o dost lepší filmy, než zrovna Architektovo břicho. 2*(5.5.2019)

Další Greenawayova vizuální žranice, navíc skvěle zahraná hlavní role a výborně padnoucí hudba. Zralé ovoce perfekcionismu v celé své kráse.(23.7.2012)

Těch pár snímků režiséra Greenawaye, které jsem zatím spíše náhodně viděla, mě nijak neoslovilo. Knihu snů a Rembrandtovu Noční hlídku jsem dokonce stopla a nedokoukala. Takže od Architektova břicha jsem čekala spíše další manýristickou exhibici. Naštěstí jsem se mýlila - tento film je nejenom relativně "normální" čili realistický, jak zaznívá jednotně v komentářích, ale je i významově velice vrstevnatý, mimořádně přemýšlivý a inspirativní. Výkladů silně alegorického příběhu je jistě mnoho, já jsem si poselství snímku dekódovala jako existenciální podobenství: jediné, co dokáže překročit naše časově omezené životy, nejsou naše děti, nýbrž naše dílo. Břicho samo je pak dokonalým symbolem naší síly i zranitelnosti, blaha i utrpení, zrození i smrti. Střet tělesného a duchovního je záležitostí vrtkavé a převážně trapné přítomnosti, minulost a budoucnost uchovávají pouze duchovno. - Z římských císařů, které ve filmu charakterizuje lékař, pouze stavitel Hadrián umíral klidně a tiše, přemýšleje o nové stavbě. Brian Dennehy si zde střihl patrně jednu ze svých nejlepších rolí.(26.5.2011)

Osově symetrické. Zoufalý dabing na MGM.(7.12.2009)

• Fredericus

Pozoruhodná hudba. A zajímalo by mě, jestli jsou útroby památníku Viktora Emanuela opravdu tak zvrhlé.(1.2.2009)

1 2 následující >>