Sovětský barevný film natočený podle autobiografického románu F. Gladkova. Těžký život v předrevoluční ruské vesnici nutil bezzemky a drobné zemědělce aby odcházeli do měst hledat lepší existenci. Doufali tu najít i svobodu, které na vesnici nebylo. Malý Fedor s matkou jeli na práci do velkého rybného závodu kupce Pustobajeva. Avšak ani zde nenašli lepši život a svobodu. Čekala tu jen vysilující, špatně placená práce a hrubé zacházení. Našli se mezi nimi však takoví, jako Praskovja a Grigorij, kteří ostatní burcovali, aby jednotně vystupovali proti vykořisťování a útlaku. Majitel závodu dal Praskovju, Grigorije a Charitona zatknout. Nebylo však v jeho silách zabránit sjednocení všech ostatních, kteří pochopili, že za právo na práci a šťastný a svobodný život musí pracující bojovat proti těm, kdo jim je upírají. (FILMOVÝ PŘEHLED 37 / 1956) (oficiální text distributora)

• Na MFF v Karlových Varech v roce 1956 získala herečka Rufina Nifontova ocenění za Nejlepší ženský herecký výkon. (M.B)