Králové léta

• USA The Kings of Summer (více)

Tři teenageři se rozhodnou prokázat svou nezávislost tím, že stráví léto stavbou srubu v lese a budou se živit tím, co dá matka příroda. (Filmbox)

Brousitch

"Šlo mi o to natočit takový film o dospívání, jaký jste ještě neviděli. Někdo mi to nedávno popsal jako mix Super Nintenda a Terrence Malicka. To se mi líbí. - Jordan Vogt-Roberts ()

Eluin

Filmy zaobírající se dospíváním mají nespornou výhodu v tom, že mnoho diváků si svoji osobní zkušenost prožilo (respektive prožívá - a je celkem jedno jestli v 15 nebo v 50) a není tak velký problém se s postavami ztotožnit. Toto samozřejmě platí i na Kings of Summer, protože film je v první řadě o dospívání, poté o dospívání a poté...hm, možná trochu o hadech a lovu kuřat v lese. Osobně mám s podobnými filmy trochu problém, ne vždycky mě totiž baví. I Kings of Summer bych rozdělil na poloviny. Ta první mě moc nebrala. Na humor jsem si zvykal jen velice těžce, příběh mi přišel předvídatelný a některé scény byly jednoduše podivné. Zhruba v polovině se to ale překlopilo, já si na podivné postavičky zvykl a začaly mě více zajímat. Není to poprvé, co se mi něco takového přihodilo. Přitom Kings of Summer není nějakým náročným filmem, daleko více naplňuje škatulku americké nezávislé letní oddechovky, nicméně i k nenáročným dílům vede někdy kostrbatá cesta. Kamarádi ze střední Joe a Patrick se shodou okolností dostanou na lesní mýtinku a tam si rozhodnou spolu s "třetím do party" Biaggiem postavit dům. Motivací je odpoutat se od nesnesitelného života u rodičů s nimiž jen velmi těžko navazují bližší kontakt, Patrick z nich má vyrážku (jako fakt) a Joe po smrti matky dost těžce nese morousovité nálady svého otce. Trochu mě překvapilo, jak jsou hoši ve filmu manuálně zruční, než byste řekli 3x za sebou "festival v Sundance", tak mají barák spíchnutý jedna radost. Docela by se mi hodili na chystanou rekonstrukci... Samozřejmě, není to film o Robinsonech, který by se zabýval strastmi a postupy jak si kolonizovat přírodu (když navíc se relativně nedaleko nachází rodné město chlapců). Nakonec mě ale "Králové" docela bavili. Je to celkem originální film (jak jen v této kategorii filmů o dospívání lze originální být), technické zpracování má fajn a ty "what the fuck" momenty jsou vlastně docela fajn a příjemné. Za zmínku určitě stojí, že se jedná o debut režiséra Jordana Vogt-Robertse. ()

Franc1s

Tohle si těch 5* zaslouží. Super příběh tří kamarádů, kteří utečou z domova a postaví si v lese svůj haus. Do toho správně načasovaný vtípky a k tomu klukovské vymyšlený scénky jak z Gameboye. Pak však zase zakročí láska a problém je na střeše. Největší kápo byl stejně Biaggio, u něj jsem vždycky padal ze židle :) A jdu stahovat soundtrack, za něj palec hore. Oddychovka 8/10 ()

ppetrnosek

Solidní filmařská jednohubka. Ještě s "Mud" a "Perks of being a wallflower" je to pro mě nejlepší teenagerovský film. Mladí a neznámí herci u mě zabodovali a přeju jim hodně štěstí do budoucnosti, stejně jako režiséru Vogt-Robertsovi, jehož styl se mi dostal pod kůži (především v první polovině filmu). ()

ljukyljuk

ono to mohlo byť naozaj tak dobré, lebo na viacerých vtipoch sme sa s bratom smiali ako retardovaní a úplne najviac bola postava matky, ktorá bola čistý klon našej mamy, jednoducho vtipné by to bolo... ale pri všetkých tých nonsensoch, ktoré sa v tom filme udiali a že ich teda bolo hrozne veľa, spoilerovať nebudem, ale veď uvidíte (uvidíte asi tak každé 3 minúty niečo nové a nové)... tak preto len 58% ()

boni

Tahle zálesácká odysea hambáčových teenagerů má rozhodně něco do sebe. __ V kontextu všeho ohrané, v rovině logické mírně nedostačující, v kategorii herecké nanejvýše průměrné, a i přesto tak strašně pohodové, že nemůžu s hodnocením jinak. Takhle nějak si představuji nezávislý film - spokojenost, dobrá nálada, přitroublý úsměv nemizící z tváře a mozek automaticky nastavený do režimu ignorace jakýchkoli scenáristických faulů. ()

Bezmenny

Áno, občas som sa zabavil a zasmial. Ale až tak veľmi ma to neoslovilo. Biaggio je svojou výstrednosťou najzaujímavejší, Joe mi liezol na nervy vlastne od zaťiatku a Patrik celkom ušiel. Nepochopená pre mna zostáva scéna s prinesením búdky do školy. A bonus...ako človek, ktorý pozbíjal tak bieden vtáčiu búdku postavil dom? ()

Don82

Je trochu náročnější popsat atmosféru Kings of Summer, protože nejde o na první pohled sladké a zidealizované dobrodružství party kluků a jejich cestě za sice krátkou ale o to intenzivnější životní lekcí. Nejvíce se mi líbila ta "lehkost" vizuální stránky filmu, kdy i obyčejná scéna, kdy kamera jede lesem je natočena velmi působivě, další podařenou, ale ne úplně dotaženou věcí je psychologická stránka postav, kde je sice vidět jaký si náznak experimentování (Biaggio), nicméně nikdo z nich není mimo typickou škatulku. Děj samotný je možné hodnotit z více úhlů, protože na jednu stranu je zde jakési "nehloubka" příběhu a na druhou stranu jsou mnohé scény nabyté emocemi a je na nich cosi přirozeně naturalistického a občas až mýtického. Z Kings of Summer jsem si odnesl přesně ten typ filmového zážitku jaký jsem potřeboval k povzbuzení mysli. ()

dwbmb

Technicky výborně zvládnuté, především pak královsky zábavné. Nějaký příběh, leč absurdní a stěží pravděpodobný, zde hraje druhé housle. Ale koho to zajímá, když je to taková prdel i bez románové předlohy! Tohle prostě chcete vidět, nudit se rozhodně nebudete. Herecká exhibice Moisise Ariase. ()

Shredder

Biaggio: “Joe….I’m gay.” Joe: “Are you sure…? ”Biaggio: “Yes, my lungs fill up with fluid each time the seasons change.” Joe: “That’s not being gay Biaggio…pretty sure that’s cystic fibrosis.” Biaggio: “Ohhhhh.” (smiles). Jedneho mimovolne vyzenie otec, ktory sa po strate manzelky rozhodol, ze svoju mizeriu prenesie na ostatnych. Druheho prehnane starostlivi, vtieravi, svihnuti rodicia. A potom je tu Biaggio, o ktorom toho vela nevieme, ale spolahlivo vie rozosmiat. Dvaja najlepsi kamarati a tragikomicka figurka testuju svoje kamaratstvo a odlucenie od disfuncknej rodiny v prirode. Skromny indie film so snovou atmosferou, ktora je prijemna, ale efemerna a neprenikne hlbsie pod kozu. ()

Na Metal Gear Solid si ještě počkáme

Na Metal Gear Solid si ještě počkáme

16.03.2015

Jordan Vogt-Roberts na sebe upozornil indie Králové léta a momentálně chystá dobrodružné retro Kong: Skull Island. Návratu nejslavnějšího opičáka se zúčastní třeba Tom Hiddleston (Avengers), Michael… (více)

Kdo natočí Ostrov lebek?

Kdo natočí Ostrov lebek?

17.09.2014

Přidělování monstrózních blockbusterů režisérům malých nezávislých filmů pokračuje. Gareth Edwards se po Monstrech dostal ke Godzille. Colina Trevorrowa po Vlastní zbraň podmínkou čekal Jurský svět.… (více)

Kdo podnikne výpravu do Jurského světa?

Kdo podnikne výpravu do Jurského světa?

20.10.2013

O čem přesně bude dlouho připravovaný Jurassic World, to studio Universal, producent Steven Spielberg a režisér Colin Trevorrow prozatím úspěšně tají. Po odkladu, který si vynutilo dolaďování scénáře… (více)