Leatherface - zrození

• USA Leatherface (více)

Film předchází událostem původního snímku Texaský masakr motorovou pilou (1974) a přiblíží nám zrod legendárního masového vraha, známého jako Leatherface (Kožená tvář). Dospívající Leatherface uteče z psychiatrické léčebny spolu se třemi dalšími pacienty a unese mladou zdravotní sestru. Na stopě je jim však muž zákona toužící po pomstě. (Spidey3)

stration

Známí úchylové z Francie se chopili série o koženém ksichtu a natočili další díl, který je ale ve výsledku trochu zklamáním. Největší průser je scénář, který je strašně jednoduchý, předvídatelný a bez sebemenšího překvapení. Připadalo mi to jako další nepovedená epizoda z Wrong Turn. Celé to ale zachraňuje bezchybná řemeslná stránka a gore, které je opravdu šťavnaté, doprovázené výborným soundtrackem. Podtrženo sečteno, nový Leatherface určitě stojí za vidění, ale díru do světa neudělal. Škoda. ()

JohnMiller

Nebudem klamať: Od dvojice Bustillo-Maury som čakal niečo viac.. Neviem ale presne čo.... Na môj vkus to bolo parádne krvavé, malo to kvalitné gore scénky, úvodná scénka inšpirovaná kultovou klasikou z roku 74 potešila ale až do úvodného záveru to s Texaským masakrom nemalo mnoho spoločného, a to je škoda. Scenárista sa vybral vlastnou cestou a tá mi veru nesadla. ()

AlistairMir

Za mě jeden z nejlepších dílů série. Bustilo a Maury přišli s něčím novým a i když mi nikdy nevadilo, že každej Texaskej masakr se odehrává tak nějak na jednom místě, přece jen jsem změnu rád uvítal. Tak trochu mix Vyvrženců pekla a texaského masakru dal dohromady jedno z nejpříjemnějších překvapení letošního roku. Z filmu je cítit bezmoc, zoufalství a celková syrovost. Že to rozhodně nedopadne zrovna happy endem, muselo být jasné všem (když je to zrod Leatherface tak se to snad dalo čekat, že) . Velmi bych uvítal pokračování opět v režii těchto dvou frantíků a jakožto zdejší expert na zdejší hororové experty mohu směle prohlásit, že Psychor je zase mimo :-D ()

Trevor

Texaský masaker motorovou Stihlkou (prípadne Husquarnou, záleží na Vás, ktorá Vám viac sadne do ruky) sa dočkal ďalšieho pokračovanie plného prešľapov nielen v akej takej logickej úrovni príbehu ale aj historickej. Zrejme najväčším je to, že Jedadiah Sawyer sa ako dieťa (poznačené postihnutím) objavuje v jednej z ďalších častí príbehu zhruba v rovnakom veku ako na začiatku tejto časti.A Kožená tvár tam už vo veľkom vyčína. Pripusťme, že to tvorcovia mysleli tak , že tento Jed pomenoval svojho syna po sebe, no prečo ma Jedadiah junior znetvorenú tvár geneticky, a jeho otec k znetvoreniu prišiel rukou človeka.Teda guľkou človeka.Človeka? No, vec názoru na pomstu. Ďalším je, že Jed má na torte zapálených 5 sviečok a v pokračovaní príbehu po 10 rokoch doktor jeho mame povie, že je zachvíľu dospelý. Dobre, aj tu mohli tvorcovia polemizovať o hranici dospelosti, šoférovať je v USA dovolené od 16tich, ale oficiálne je v štátoch človek dospelý vo veku 21 rokov. O tom, že 5 ročný chlapec v ľavej ruke bez problémov udrží motorovú pílu (áno, v jednej ruke, áno 5 ročný) ani nehovoriac. Chovanec Isaac ( má niekto vo filme iné meno ako židovské???) bez najmenších problémov šoféruje automobil napriek dlhému pobytu v sanatóriu (kde sa, kurňa, naučil šoférovať???). Nehovoriac o fakte, že jurisdikcia štátu Texas umožňuje za závažne trestné činy súdiť deti ako dospelých ( a áno, Texas je jedným zo štátov udeľujúcich trest smrti).Takže žiadna polepšovňa. Najväčšou chybou čo sa týka logiky je, že v čase, keď sa Jed spolu so slniečkárskou sestričkou aokže spolu pokusia o útek, tak ich Isaac stále nechá nažive, napriek svojej chladnokrvnosti a skoršej poznámke, že fízli hľadajú partiu detí a mali by sa rozdeliť.Toľko k najväčším dieram, na ktoré som si v rýchlosti spomenul. Teraz aké také celkové hodnotenie. Ak od filmu neočakávate veľa, nemôže Vás sklamať. To v prvom rade. Priemer béčkových hororov to malo (no dobre, trojka Isaaca, jeho priateľky a mŕtvoly bola už aj na mňa akosi priveľa) a držalo sa to takmer klasického scénaru tohto žánru, takže v tomto ohľade nie je tvorcom čo vytknúť. A že som počas sledovania takmer s nostalgiou spomínal na Dokonalý svet s Costnerom, ktorý Leatherface tak veľmi pripomínal a nebyť toho, že mal nadviazať na Texaský masaker tak to mohol byť vydarený mix tejto skvelej drámy s Natural Born Killers, filmu pomohlo. Kedže sa však jednalo o pokračovanie Chainsaw masakru, tak by bolo hodnotenie dvojhviezdičkové. Ale jednu pridáme za naivitu slniečkárskej sestričky, ktorej by bolo treba poradiť, nech nestráca hlavu :-D. Priemerný horor, 55%... ()

Eldrick

Leatherface tady vůbec není oslovován jménem Thomas Sawyer, takže člověk tápe, kdo je vlastně ten hlavní adept na retardovanýho kožeňáka. Bohužel musí přetrpět 3/4 filmu, než se začne dít něco zásadního a konečně sledujeme onen "zrod", jež je teda totální scénáristická a dramaturgická haluz. Nebýt Husqvarny na začátku a na konci vůbec bych neřekl, že jde texaskou franšízu z masokombinátu. Pobavilo mě po HANNIBALovi a SNATCH další zapamatováníhodný krmení prasat. Scény s motorovkou jsou možná zbytečně moc gore a celkově film nefunguje tak, jak by chtěl. Zajímalo by mě, co na to říkal sám otec celé série, Tobe Hooper, z pozice výkonného producenta, než natáhl bačkory. Za mě z restartů série rozhodně vede 3D, který bylo sexy a hlavně v něčem inovativní. ()

peiton

Ako už tradične mám potrebu porovnávať predchádzajuce časti TCHM s tzv.aktuálnym pokračovaním a musím bohužiaľ konštatovať,že to ide s poslednými masakrami dolu vodou.Ako samostatný jedinec možno docela fajn hororový kúsok,no v opačnom prípade z môjho subjektívneho a prísneho pohľadu na moje veľké sklamanie ma oblieva pocit hamby aj za dvoch režisérov tohto snímku,ktorý dostali veľmi nevdačnú úlohu.A preto sa pýtam kde sa do čerta stratila tá mrazivá atmosféra,ktorá bola tak typická pre TCHM a o napätí ani nehovoriac..??!V druhom pláne mi prekážala tá nezmyselná dejová linka.Niekedy úplne stačí jednoducho vyvstavaný príbeh s mini nádychom reality.Dúfala som a tešila som sa ako nadržaná holka,no naletela som ako naivné dievča.Tak mi treba. ()

M.i.k.e

nikdy sem nebyl fanda Kožené tváře a tenhle kousek mu body určitě nepřidá.Technicky celkem ok,ale jinak to neni dobrý ani v rámci žánru...40% ()

Havaj8

Tak s Texaským masakrem to mělo pramálo společnýho. Ukázali motorovku jednou na začátku, pak na konci, takže jako nějakej origin to selhalo. Spíš bych to viděl na klasiku Útěk psychopatů z léčebny, nicméně i tak to selhalo, jelikož to měl bejt krvák a masakr a ona to v tý prostřední části byla taková oddychovka. Semtam se jim někdo připletl do cesty, tak to za to stálo, ale jinak. Ta zdravotní sestřička k tomu chudák přišla úplně náhodou a to si chtěla udělat jenom praxi. A konec nemohl čekat nikdo, málokdy to tvůrci nechaj zajít tak daleko. Pro někoho to dopadlo super, v mým případě zrovna ne. Účel pro hororovej večer to splnilo, ale že bych z toho byl nějak odvařenej... ()

zdenotvor

Žiaden zázrak to nebol,ale po tých výtvoroch čo za poslednú dobu vyšli som si tento masaker fakt užil. Značné množstvo brutality nechýbalo a hororového fanúšika leatherface určite poteší. ()

bourec

Přece to co fungovalo v Inside,kde by se atmosféra,a to šílenství v baráku dalo krájet,nemusí fungovat jinde , navíc v takhle provařenym titulu jako je Texaskej masakr.Prakticky film bez atmosféry,bez děje,prostě jen sled rádobykrvavejch epizodek s chatrnym dějem.Ale Livingvředovi se to líbí.Trochu mi to připomělo filmy Roba Zombieho,taky řádný píčoviny.Kvůli takovejmhle bezduchejm škvárkám na filmy fakt nekoukám.20%. ()

cariada

Výborný slasher plný zvráceného násilí a krve. Texaský masakr tak jak ho mám rád. Vidíme počátek kožené masky a jak se jako chlapec musí vyrovnat s tím že žije v pošahané rodině a musí se přizpůsobit. V tom blázinci bych dělat nechtěl ani za nic. Hodně nechutná scéna je nekrofílie v karavanu či políbení mrtvoly. ()

dubinak

Taky se vám zdálo, že jste si omylem stáhli jiný film, než jste chtěli? Bustillo a Maury si drží svůj vidlácký styl, který už jsme měli tu možnost zahlédnout v Aux Yeux des Vivants a vizuálně jim to jde téměř na výbornou. Horší je to se scénářem, který v podstatě diváka pořád drží v nejistotě, ale ne v takovém druhu nejistoty, jaký byste asi uvítali. Postavy jsem měla vyloženě u zadku a spíš jen neustále čekala, kdy teda příjdou na scénu pořádná jatka ze strany Leatherface. Oni to chtěli pánové režiséři udělat asi nějak logicky, ale kam zmizela pořádně znetvořená kanibalská rodinka? Odpovědi na otázky o počátku nejznámějšího a nejbrutálnějšího vrahouna stejně nedostanete. A věřte mi, s Leatherfacem jsme si teda užili víc zábavy v předešlých dílech (když nepočítám 3D). Moje největší výtka tomuto filmu je asi taková, že se děj soustředil až moc na úplně zbytečné vedlejší věci, a to prostě není dobře. Dostala jsem velmi velmi málo. ()

PavelVanekArt

,,S naší rodinou vyjebávat nebudeš!“ Další z hororových ikon se dočkala modernizace. Prvně to byl Jason, pak Freddy a teď přišla na řadu Kožená tvář. Film předchází událostem původního snímku Texaský masakr motorovou pilou (1974) a přiblíží nám zrod legendárního masového vraha, známého jako Leatherface (Kožená tvář). Dospívající Leatherface uteče z psychiatrické léčebny spolu se třemi dalšími pacienty a unese mladou zdravotní sestru. Na stopě je jim však muž zákona toužící po pomstě. Já Vám nevím. Buďto mě tenhle expoit\gore žánr míjí čím dál víc nebo to fakt nesedlo. Vsadil bych na první možnost. Ten film se jen drží zajetých kolejí žánru a nepotřebuje vybočovat protože je silný v tom, v čem silný být má. V krvi. Ale to mi už nestačí. V základu je to prostě hloupý. Stupidní postavy, stupidní scény a do nebe blijící scénář. Vlastně tofunguje na principu násilná scéna-nuda, kecy, blbosti-úchylná scéna-nuda, kecy, blbosti-násilná scéna… a tak to pokračuje dál a dál. Což někomu možná stačí. Mně ne. A už vůbec jsem tvůrcům nežral tu chaotičnost ohledně postavy Leatherfaceho. Do konce filmu vlastně nebylo řečeno kdo je ten nezmarný syn, ale myslím, že i blbečkovi to docvaklo, že jo blbečku. Scéna se schováváním se v mrtvé krávě už byla moc blbá i na blbečky. Ale pokud jde o scény zobrazující extrémní násilí, tak musím souhlasně pokynout hlavou, protože v dnešní době je hezké vidět, jak pila trhá maso. Úchylností je tu taky dost a zabavily. Scéna, kde dva magoři prcají a žena u toho olizuje smradlavou vyschlou mrtvolu je celkem dobře podaná a pohladila toho úchyla ve mně. V násilí a psychopatičnosti to je vysoko nad průměrem. To je ale tak vše. Ze starých Texaských ujetostí byla cítit ta správná buranská láska, to zoufalství v rodině kanibalů. I Texaský masakr motorovou pilou z roku 2003 mi hodně seděl. Tenhle origin mě ale minul. Což je možná dobře, protože kdyby mě trefil, tak mě zabije. Strašná kravina a několik hodně slušných scén z toho dělá solidní průměr. Jako horror ok. Jako obyčejnej film k pláči. Pro mě to byl jen krátký a smutný výlet do buranova nad buranovem. Nežral jsem jim to a žrát nebudu. Poslední scéna, ve které si Leatherface nasazuje sešitou ,,masku“ z lidských tváří je moc hezká. 3* a.k.a 60% ()

HorrFi

Známýmu sem psal zprávu, že tohle je pro mě po Hooperově verzi z roku 1974 ta nejlepší záležitost s Koženou tváří co jsem kdy viděl, ale když opadly emoce, tak jsem o tom začal víc přemejšlet a nejlepší je pro mě tohle.. pro mě jednoznačně horor roku 2017 a to by mi mohl změnit už jenom Escape from cannibal farm.. Leatherface hned na začátku nabere neskutečný tempo, který si bez přestávky udrží až do konce.. několik scén tu bylo naprosto špičkových a celkově to nemělo chybu.. scéna se sežráním za živa prasatama je nezapomenutelná.. ()

Deyw

kozena drzka je vzdycky fajn..akorat tady ji moc nebylo..no co podle traileru sem to cekal..zklamala kratka stopaz, cekal sem vic besneny s motorovkou, je to skvely, brutal, zrozeni zla, skoda, ze konec nebyl delsi, ale byl intenzivni... chtel bych dalsi dil od stejnych autoru - proste je to stejne spinavy a hnusny jako masakry predtim, ale pro me je asi porad nejlepsi z roku 06 - prvni z 03 je taky skvelej, ale neni tak hnusnej a svinskej jako ten druhej - ja si je vlastne uz moc nepamatuju a ted se na ne musim mrknout znovu, tu puvodni western verzi nepocitam na to se dneska uz tezko diva..na porno ze 70tek by se taky nikdo uz dneska nedival.. PS: ta verze z roku 13 je zapomenuta, ale pamatuju si ze babicka rikala hlavne neotvirejte dvere do sklepa a nejakej kokot je otevrel a ten krava to tam vsechno zrubal..to byla celkem sranda..shvalne se na ne du ted na vsehcny podivat :D edit: nebylo to tak slavny..meli to preskocit a nechat rovnou nejaky obrovsky hovado co to rube - se stejnym gore atd by to byla jizda.. :-( nejlepsi jsou ty 03-06 nejak nastejno pecky jako svine PSS: je to strasna bida, kdyz se na to clovek koukne s odstupem.. :D:( ()

majo0007

Úprimne, čakal som viac. Potenciál mal samozrejme samotný námet ako aj režisérska dvojica. Bohužiaľ, už ich minulý film neveštil nič dobrého a tak sa aj stalo. Leatherface je odsunutý na druhú koľaj, v ústredí dejovej linky je po celý film osud sestričky z ústavu. Tak to si chlapci môžete strčiť. Toľko nenávidený Nispelov remake zostal v 20. storočí stále neprekonaný. ()

Sfinkter

Trošku přidávám za zdejší nízké hodnocení, ale Leatherface je velmi vydařeným prequelem, který si v ničem nebere servítky. Špína a buranství středozápadu ruku v ruce se slušným gore a až klasickým exploitation nádechem, který v některých pasážích připomíná Zombieho tvorbu. Spokojenost. ()