Tošokan sensó

Toshokan sensô

Library Wars

Drama / Akční / Romantický

Japonsko, 2013, 128 min

Hodně zvláštní film (počiny tohoto charakteru obvykle řadím mezi béčkové). Herecké obsazení tradičně výborné. Patos "ako sviňa". Velmi japonské. Když mi v Rychle a zběsile 5 vadilo, že se zdemoluje polovina města, aníž by přitom byl někdo viditelně zabit, tak nevím, co říci na Library Wars. Vystřílené tuny munice při záchraně knih = v tomto filmu zaplněné nemocnice místo zaplněná krematoria. Obvyklá asijská realističnost zde jde zcela do háje a nastupuje naopak neuvěřitelná nerealističnost. Možná bylo cílem získat nižší přístupnost, ale zase to je velmi japonské (když už se na něco vykašlou, tak pořádně). Ostatní chválím. Nápad použít knihy jako synonymum volnosti a na tom postavit celou zápletku o cenzurování knih a vzniku speciálních bojových oddílů, které mají za cíl knihovny (demokracii) chránit, je výborný. Kniha není slovo. Kniha je cosi hmatatelného, co se dá spálit, odnést, naložit do kontejneru nebo schovat za zády. Představa lidí, kteří se v touze po svobodě nahrnou do knihovny, je sice poněkud nerealistická, ale na druhou stranu, každá vize svobody je taková.(10.6.2014)

Film má dobrý námět, boj za svobodu proti vládnímu aparátu a jeho rozhodnutí o cenzuře, které je aktuální vždy. Jen škoda, že film je brutálně dlouhý. Ta část, kdy dochází k obléhání a odvozu 3 kontejnerů, tak akce je naprosto příšerná. Oproti tomu vysvobození rukojmích bylo ok. Krásná japonská naivita v postavě Kasahury, ale i klasického správňáka Doja, má svoje kouzlo. Nebýt pár nudných, natahovaných částí mohlo to být jako celek ještě lepší.(1.6.2014)