Slaměný štít (festivalový název)

• japonský

Wara no Tate

• japonský

藁の楯

Shield of Straw

Thriller / Akční

Japonsko, 2013, 124 min

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(31.5.2013)

Z neosuchanej premisy (bohaty miliardar ponukne rozpravkovu sumu za zabitie vraha svojej vnucky, ktoreho toho casu ma k sudu skrz celu krajinu dopravit patclenne policajne komando. To sa vdaka slubenej odmene stava tercom utokov nielen z radov obycajnych ludi, ale aj z radov vlastnych...) sa dalo sice vo vysledku este vydolovat viac a ubrat na repetitivnosti pokladanych moralnych otazok hlavne s bliziacim sa koncom, ale Miike to aj tak zvlada predat v baleni, kde nie je nudza o napatie aj v momentoch, kedy je akcia na nulovom bode a aktivitu preberaju dialogy.(21.5.2013)

Co je více; základní zákonné pilíře společnosti, kdy každý má právo na spravedlivý soud, vyšší princip mravní, který však není v duchu litery zákona, vnitřní integrita každého jedince či prostě olbřímí kopa prachů? Ano, nelehké a nejednoznačné eticko-morální dilema, na které je v průběhu stopáže nahlíženo ze stále nových úhlů a Miike nutí postavy i diváka neustále zaujímat postoj. A nejde o žádnou "učenou disputaci nad šálkem čaje", ale o našlapaný neustále vpřed uhánějící akční thriller o lovné zvěři. Něco podobného zkoušel svého času na ploše několika mála minut i Nolan v Temném rytířovi, ale až tady je to "to pravé". A jakoby to nestačilo, tak to navíc funguje ještě i ve třetí rovině jako psycho(logická) sonda do uzavřené skupiny, která je pod enormním tlakem, kdy nemůže věřit nikomu zvenčí a ostatně ani v rámci sebe sama. Prostě taková Miikeho představa "normálního" blockbusteru.(11.10.2015)

Tohle je pecka!! Miike u mě posledníma dvouva filmama fakt zabodoval!! Tohle je fakt dobře nastavený akční psycho šílenství pětice poldů, kteří mají dopravit na velkou vzdálenost deviantního vraha, který zabil dvě malý holčičky. Jedna z nich byla vnučka yakuzáka,který nabídl za zabití devianta obrovskou odměnu. Pětice poldů proti všem!! Od běžných lidí s kudlama na ulici po speciálně vycvičený zabijáky, yakuzáky, policajty, .... nikomu se nedá věřit, ani divák netuší, komuvěřit. Navíc tuhle partičku poldů pomalu, ale jistě psychicky rozkládá sám vrah, kterýho mají chránit. Řádnej rozpočet dělá svoje a Miike si konečně vychutnává akční scény bez trapných digi-kiksů. Docela hustý etický poselství, který se hlavním hrdinům točí hlavou vzbuzuje tenhle začarovanej eticko-filosofickej kolotoč možná i vnímavějším divákům. Splnit misi za každou cenu dle zákonů a jasného rozkazu, nebo odkráglovat psychouše, který rozmlátil 7mi leté holčičce hlavu na padrť a vystříkal se do ní ... (??!!), a shrábnout slíbenou sumu ...????????(22.11.2013)

Po zhlédnutí nového Miikeho fimu by si skoro člověk mohl říct, že to s japonskou kinematografií vypadá tuze dobře. Ostatně těžko bychom kdekoli jinde hledali ekvivalent hvězdně obsazeného a nákladného blockbusteru, v němž namísto akce a zvratů hlavní atrakci představují provokativní etické otázky, které se zarývají divákům pod kůži. Navíc se film umístil mezi patnácti nejnavštěvovanějšími domácími filmy roku. Jenže při bližším pohledu se ukazuje, že je bohužel vše při starém. Japonský filmový průmysl už léta trpí nedostatkem původních námětů, na které navíc producenti nejsou ochotní dávat prostředky. Což bohužel vedle mainstreamu platí i pro mimostudiovou oblast, ze které příznačně už řadu roků nevyšel žádný nový talent. Jedinou jistotou zůstává hrstka nadále aktivních režisérů z řad tvůrců, kteří si vydobyli mezinárodní renomé na přelomu tisíciletí. Jedním z bohužel stále se ztenčující skupiny těchto veteránů je právě i Miike, který se během posledních deseti let plynule přesunul z oblasti indie produkce a video žánrovek do mainstreamu. Zde, navzdory jistému zaškatulkování do oblasti šónen filmů, nicméně pokračuje v tendenci každým dalším snímkem si rozšířit portfolio o nějaký doposud nevyzkoušený žánr. "Shield of Straw" opět potvrzuje univerzálnost a řemeslnou preciznost svého režiséra, který tentokrát poprvé vkročil do vod výpravných moderních thrillerů s řadou davových a exteriérových sekvencí. V souladu s pravidlem, že Miike pokaždé dokáže přesně uchopit cizí scénář tak, aby z něj dostal maximum, tentokrát nechává stranou jakýkoli humor a naopak se soustředí na postupné gradování premisy. Jak již bylo řečeno, akce je zde nikoli v roli atrakce, ale slouží naopak jako expresivní katalyzátor výchozí situace a vztahů mezi postavami. Pravidelné opakování stejných morálních otázek není chybou, ale naopak záměrem, neboť po každé dramatické události a novém odhalení vrací pozornost k jádru vyprávění. Tím je odvěký střet řádu a chaosu, rozvedený na konflikt dodržování společenských pravidel a tradičním hodnotám se vzpírajícího zla. Namísto "Temného rytíře", který stejný střet nechává za lidstvo vybojovat komiksového hrdinu spočívá v "Shield of Straw" vše na bedrech pětice osobnostně rozličných policistů, kteří mají za úkol dopravit k soudu bestiálního vraha a pedofila, za jehož zabití dědeček jedné z jeho obětí nabízí miliardu jenů. Ačkoli se vyprávění otře o téma finanční krize a zadlužené společnosti, hlavní pozornost se upíná k nelehké a filmem provokativně neuzavřené otázky, zda a hlavně za jakou cenu může systém pravidel společnosti ostát proti absolutnímu zlu. Ačkoli většina kladů snímku vychází z jeho knižní předlohy od Kazuhira Kiučiho, pod Miikeho vedením nicméně dostává originál více než důstojné zpracování, které skvěle graduje v naléhání na diváka a navzdory svému komerčnímu zacílení zachovává zneklidňující vyznění.(16.12.2013)

Zápletka je celkem zajímavá a originální,ale ve filmu se toho moc nestane, málo akce, málo napětí a ikdyž se objeví tak mi přišla průměrně natočená,čili nic zajímavého pod sluncem,zkouknout se to však dá. 55%(4.12.2013)

Je to nadpriemerný kriminálny thriller od Takashi Miikeho. Má výborný príbeh o pätici policajtov, ktorí dostanú za úlohu prepraviť hlavného podozrivého v prípade brutálnej vraždy malého dievčaťa do Tokia, ale uvedomujú si, že to nebude až tak jednoduché, keďže starý otec dievčaťa je vplyvný a bohatý muž a za smrť vraha ponúka veľkú odmenu. A tak musia policajti na dlhej ceste čeliť mnohým problémom a navyše si nemôžu byť istí, komu môžu veriť. Spracovanie nie je zlé, ale aj tak je rozhodne sklamaním. Zápletka pôsobí skutočne perfektne a ponúka veľký potenciál pre prvotriedny dynamický akčný thriller, ale tvorcovia si v tomto prípade zvolili inú cestu. Ani takto to nie je zlé, hlavné postavy ma zaujali a slušne zvládnuté sú aj tie pokojnejšie časti, takže počas tých dvoch hodín sa na to pozerá celkom dobre, len je to podané dosť realisticky a úplne seriózne a ja som si to predstavoval úplne inak, podstatne akčnejšie, nekompromisnejšie a svojim spôsobom aj zábavnejšie. Akcie tu moc nie je a ani tá ma moc nezaujala. Tu sa aj ťažko niečo hodnotí, vlastne len občas skupina hlavných postáv čelí prevažne jednému útočníkovi, ktorý ale navyše nie je ani moc nebezpečný, takže to sú skôr len také maličkosti, okrem toho sa tu nájde len jedna výraznejšia akčná sekvencia, lenže pri nej majú prednosť dopravné prostriedky, takže ani tá ma moc nebavila. Herecké obsadenie je celkom slušné, chválim viacero mojich obľúbencov, či už Takao Osawa v hlavnej úlohe alebo Tatsuya Fujiwara ako vrah, ale poteší aj výber zvyšných vedľajších postáv, kde sa tiež nájde plno známych tvárí. A čo sa týka réžie a technickej stránky, zvládnuté je to kvalitne, či už po vizuálnej stránke, ale aj celkovým prevedením, len ako som spomínal, očakával som a chcel niečo iné. Takže som dosť prekvapený, od kombinácie takejto zápletky a svojského režiséra Takashi Miikeho som čakal neporovnateľne surovejší a akčnejší film a tak škoda, že práve teraz si zvolil úplne seriózny a komerčný štýl. Ale ani zlé to určite nie je, len už nevidím dôvod pre ďalšie pozretie. 61%(4.3.2014)

Miike letos opravdu válí ! Zkuste si přepravit sadistického pedofila, na jehož hlavu zazobanej děda, kterému tenhle šmejd znásilnil a zabil 7 letou vnučku, vypíše odměnu v hodnotě miliardy yenů ... paranoia zaručena ! Velice nekompromisní podívaná, která vás usadí hluboko de sedačky a celé dvě hodiny nenechá ani na vteřinu vydechnout.(2.12.2013)

• *CARNIFEX*

Originálny počin balancujúci na hrane s realitou. S tým by mal divák ale rátať, keď sa rozhodol vzhliadnuť film, ktorý už samotným scenárom naznačuje, že latka okolo logiky bude "proklete" nízko. Napriek tomu, že z pohľadu akcie je samotný snímok skôr chudobným príbuzným, neustále sa niečo deje. Ja osobne som za dve hodiny takmer vôbec neprepadol pocitu nudy. Film ma bavil, aj keď som miestami musel kadečo prehltnúť. Keď tak nad tým premýšľam, pri tomto snímku pochopím akékoľvek hodnotenie užívateľa. To moje je vzhľadom k záverečnému rozuzleniu "takéto" - [☆☆](12.10.2016)

Síce je to na hlavu postavené, ale za ten koniec a záverečné slová záporáka udeľujem štyri hviezdičky!(7.12.2013)

Ono to začína namakane. Výborný nápad a dobre rozpracované postavy. Myslím charakterovo. Bohužiaľ čím viacej ideme do finále tým viacej morálny aspekt na ktorom je postavený film pokulháva. A na konci, je tá zbytočnosť obsiahnutá v celom dvojhodinovom snažení takmer neznesiteľná. Miikeho účel. Samozrejme. Zostrel morálku úplne. Zosmiešnil ju. Ukázal ju ako slabý slamený štít voči verejnosti, voči vyššiemu dobru. A kvôli tomu tie 4*. Nie každý režisér si môže toto dovoliť a prejde mu to. Ďalšia vec ktorá je veľkým plusom je tempo. Film nenudí ani na sekundu, hoci napätie v tom nehľadajte. Len to vytvára v divákovi veľmi nejednoznačný pocit, čo si má vlastne myslieť. A preto je to hodné zhliadnutia.(28.4.2018)

Další skvělá ukázka toho, že Takashi Miike je prostě schopen natočit cokoli a hlavně pokaždé dobře. Chopil se thrilleru o tom, že je vypsána odměna na vraha. Policie musí vraha chránit. Skvělá zápletka, která je výborně rozvržena i přes dlouhou stopáž. Miike se zbavil jakýchkoli výstřelků a natočil temný thriller, který vás strhne.(9.6.2015)

Zajímavá sociální kritika, a velmi obstojný mainstreamový thriller. Jen trochu vadí, když tohle od filmu nečekáte. Ale holt Takashi Miike už zdaleka netočí to, co kdysi a dnes je z něj bohužel zaměnitelný režisér. Naopak zmínku si zaslouží Tatsuya Fujiwara, který roli sadistického maniaka zahrál velmi uvěřitelně.(10.1.2014)

Dostupné také pod anglickým názvem "Shield of Straw".(23.9.2013)

Na Miikeho novém thrilleru je na první pohled patrný masivní rozpočet. Shield of Straw vypadá rozhodně skvěle, bohužel ale s růstem blockbusterovosti jakoby klesalo místo pro Miikeho samotného. Nicméně stále je jasné, že film diriguje někdo zkušený. Akční scény mají tradičně pořádný říz a dialogy šťávu. S blížícím závěrem však víc a víc sklouzávají do patosu. Na kolik je to chyba adaptace či knižní předlohy samotné nedokážu říct. Naštěstí herecké výkony jsou na tak vysoké úrovni a film spolehlivě táhnou i přes logicky rozporuplnější a hůře stravitelné scény na kterých si ostatní AAA thrillery už tolikrát vylámaly zuby. Relativně neokoukaný a atraktivní námět dává prostor vzniku hned několika thrillerově silným scénám (morální dilemata, motivace charakterů atd.). Nelze se však ubránit pocitu, že by z nich šlo vážně vyždímat ještě o něco víc.(12.11.2013)

Pokud jste připraveni na mainstream a ne na Miikovskou "klasiku", a pokud pojem "akční" neberete v duchu hongkongském (ja vím, ty oči...), nebudete zklamáni. Jak už to u Japonců bývá, je to komplexní krimi s psychologickými i společenskokritickými momenty.(4.12.2014)

Potenciál to rozhodně má, ale sráží to zbytečně dlouhá stopáž, kolikrát se film celkem táhne a to hlavně v druhé polovině. Jinak se jedná o kvalitně provedenou práci, kde nejde tak o akci nýbrž o trochu toho filozofování, nalézání osobních hranic a další z ukázek, co peníze (nebo jejich vidina) udělají s lidmi. (Přehnané množství policistů a pasivně stojících kravaťáků v některých scénách je spíš k smíchu a hodí se tak maximálně do Bollywoodu či Matrixu). 3*(26.2.2014)

• Automaniak

Tak, konečně jsem to dokoukal. Od akčního filmu jsem rozhodně čekal nějaké akční scény, bohužel. Když už nějaká akční scéna byla, tak vypadala jak vytažená z hajzlu. Jinak nápad určitě super - jen škoda toho zpracování, peníze zde byly, tak proč to bylo tak suchý? BTW: ten chcípak zkurvenej měl už dávno chcípnout. Nějaké myšlení sem fakt nedával. Psychopat co prostě zabije cajta před cajtem několikrát a oni ho furt chrání? Wuut?. Prostě nechápu, rozsekal 7-leté holčice hlavu a ještě se do ní vycákal, a oni ho chrání. Zaslouží si chcípnout hned, ne ty vole, oni ho musí dotáhnout do Tokya k soudu přes celou republiku. Měl by chcípnout, ale ne kulkou do hlavy, prostě střela do koulí, poté do nohou, potom mu rozsekat nohy a ruce a nechat ho vykrvácet.(10.6.2017)

• Doutas

SPOILER ALERT. Zatím jsem neviděl příliš mnoho Miikeho žánrovek, ale tenhle thriller mě opravdu zklamal. Žádné překvapení, žádný pokus o žánrovou či společenskou subverzi, žádná snaha šokovat a k tomu naprosto konzervativní konec. Už jen ze synopse je jasné, jak bude celý film probíhat. Policie nejprve odrazí pár zoufalců z řad obyvatelstva a organizovaného zločinu a později se musí vypořádat i se zradou uvnitř vlastního týmu (neříkejte, že jste to nečekali). I omílané poselství, zda stojí pro sadistického pedofila (ztvárněného nepříliš přesvědčivě Fudžiwarou Tacujou) riskovat život a zda si smrt z rukou rozzuřeného a vidinou mamonu zfanatizovaného davu nezaslouží, není nikterak originální a všechny argumenty, které ve filmu v tomhle ohledu zazní, nejsou nijak nové ani hluboké. Konec filmu je konzervativní tím, že v podstatě obhajuje justiční a policejní systém jako jeden ze základů moderní společnosti. To ve své podstatě není nic špatného - zlo je spravedlivě a po právu potrestáno příslušnou státní autoritou, ale také na tom není zhola nic překvapivého. Miike zkrátka natočil solidní blockbuster (bezpochyby pod bedlivým dohledem producentů) pro široké japonské publikum. Doufám jenom, že za to dostal dost peněz, aby mohl příště natočit zase něco více autorského.(3.12.2014)

3.12.14 Filmasia-Lucerna(6.12.2014)

<< předchozí 1 2