Černý korzár

Čierny Korzár

The Black Corsair

Dobrodružný / Akční

Itálie, 1976, 118 min

Černý korzár, legenda mého dětství. On přesně naplňoval všechny ideály dobrodružství, pirátství a šlechetné statečnosti. Je to jeden z těch filmů, u kterých se nikdy nebudu ptát na jejich uměleckou hodnotu nebo společenský přínos. Ten film má v sobě schovaného toho desetiletého kluka, pro kterého je Černý korzár vším. Kabir Bedi byl pro mě ve své roli, která dalece přesahuje odkaz Sandokana, vždy vzorem všech pirátů. Ústřední chorál dvojice Angelis tvoří z každé dnes již zapadlé scény nezapomenutelnou nostalgickou podívanou. Krásný je i závěr celého filmu s epilogem. ____________ „Blesk představuje život, který už přestal být jeho životem. I když nám se líbí, viďte přátelé. A malá bárka je nyní veze vstříc jinému životu. Novému životu.“(15.12.2011)

Pokud bych hodnotila ze současného pohledu, byly by to hvězdy tři. Ovšem tenkrát, to je něco jiného. Každá věková kategorie si zde trochu toho svého najde. A Černý Korzár Kabir Bedi má uhrančivé oči a slušnou výšku postavy a pak ta láska, souboje a moře... Trocha nostalgie nikoho nezabije, tudíž přidávám čtvrtou hvězdu.(24.10.2014)

Když slyším hudbu z Černého korzára, mám slzu v oku a cítím euforii zároveň. Je nadpozemská. Celý film je dobrodružný a správně trendy 70. léta. Žádný trapný a vyumělkovaný Hollywood, nýbrž nadčasová poetika, kterou přináší úchvatný Kabir Bedi. Někdo nad tímto hercem a jeho filmy ohrnuje nos, ale on své životní poslání ve filmu odvedl do puntíku a s noblesou pravého šlechtice. Renesance a la Viva sedmdesátá léta dvacátého století.(15.5.2012)

Kdo by si myslel, že se věk na filmu nějak zvlášť podepsal, ten by se mýlil. Černý korzár je báječný a skvělý dnes, stejně jako tomu bylo v roce 1976. Že je příběh poněkud naivní, to tehdy nikomu nevadilo a nemělo by tomu tak být ani dnes. Konec konců, v tom je film podobný knižní předloze. Jen těžko říct, co je na filmu nejlepší. Nabízí nám úchvatnou hudbu, parádní šermířské souboje, výborné herecké výkony (zvlášť Kabir Bedi a Mel Ferrer) a jednoduše heroický příběh, nepřetržitá akce... Co si víc přát? Ne. Ať už si říká kdo chce co chce. Kdyby se ho budoucí generace rozhodly zatratit, zůstává film nadále hluboce zakořeněn v srdcích jejich předchůdců. 100 %! HOMBRES DEL MARE!(16.6.2012)

Naivný, miestami až hlúpučký dej, úchvatné scenérie, pekná hudba, charizmatický hrdina, krásne ženy a množstvo súbojov - to je stručná charakteristika tohto kedysi pre mňa obľúbeného filmu. Avšak ako mnohé ďalšie, aj tento nahlodal zub času a už to nemá taký náboj ako kedysi. Hlavne akčné scény mi pripadali ako keby boli natočené na jeden pokus. Avšak určité čaro podobné filmy stále majú takže niekedy si ho ešte rád pozriem.(27.12.2014)

• - Opička, se kterou se Yara (Sonja Jeannine) z počátku filmu mazlí, je tamarín pinčí (Saguinus oedipus). Jde o malou opičku čeledi kosmanovitých, která obývá velice omezené území tropických deštných pralesů v Kolumbii. U nás ji můžeme spatřit třeba v ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce a dalších. (Prochy38)

• - Had, se kterým se hrdinové setkávají v džungli, je hroznýš královský (Boa constrictor). Tento škrtič dorůstá v zajetí 2,5-3 m, a i když dokáže bolestivě kousnout, dospělému člověku není nebezpečný. Ve filmu ovšem vidíme opak. (Prochy38)

• - Křestní jméno Černého korzára Emilio je personifikací spisovatele Emilia Salgariho, autora románové předlohy. (GilEstel)