Černý korzár

Čierny Korzár

The Black Corsair

Dobrodružný / Akční

Itálie, 1976, 118 min

Jsou filmy, které bráníme zuby nehty a ke kterým se rádi vracíme a vůbec nás nezajímá jejich umělecká hodnota. Mezi ně patří Černý korzár - můj nejoblíbenější film z dětství. Nesmrtelné pirátské dobrodržství plné lásky, pomsty, krásných žen, udatných mužů a soubojů. Oproti Sandokanovi mnohem temnější, atmosféričtější, romantičtější a přes svou naivitu v dnešní době použitelnější. Z Kabira Bediho charisma přímo sálá (dabing Ladislava Mrkvičky rovněž dělá své). Vždycky byla mojí nejoblíbenější scénou ta na začátku z domorodé vesnice pustošené vojáky a korzárovo ántré ("Miluješ smrt? Tady jí máš!"). Opravdu důstojným protihráčem je mu vévoda Van Gould ve skvělém podání Mela Ferrera. Vše podkresluje božská hudba bratří Angelisů. I když časy dětství jsou nenávratně pryč, tento film zůstává. A zůstane dál. 90%.(1.9.2007)

Kdo by si myslel, že se věk na filmu nějak zvlášť podepsal, ten by se mýlil. Černý korzár je báječný a skvělý dnes, stejně jako tomu bylo v roce 1976. Že je příběh poněkud naivní, to tehdy nikomu nevadilo a nemělo by tomu tak být ani dnes. Konec konců, v tom je film podobný knižní předloze. Jen těžko říct, co je na filmu nejlepší. Nabízí nám úchvatnou hudbu, parádní šermířské souboje, výborné herecké výkony (zvlášť Kabir Bedi a Mel Ferrer) a jednoduše heroický příběh, nepřetržitá akce... Co si víc přát? Ne. Ať už si říká kdo chce co chce. Kdyby se ho budoucí generace rozhodly zatratit, zůstává film nadále hluboce zakořeněn v srdcích jejich předchůdců. 100 %! HOMBRES DEL MARE!(16.6.2012)

• fmash

Bohužel další důkaz toho, jak dětské oko nekriticky přijímá předloženou naleštěnou slátaninu a bere ji za hodnou obdivu. Je to snad varování, které dospělí většinou berou na lehkou váhu, že ani později, stižen již blahosklonnou přezíravostí diletanta, neměl by člověk podléhat tak snadno všemu pozlátku?            Inu, šlechticové jsou šlechetní, krasavci neodolatelní, krasavice pomilováníhodné, co je na tom špatného, chtělo by se říct. Ale za trapnost totálních zjednodušení, za ubohé souboje a celkovou odfláknutost (je rozdíl mezi v žánru pohádky přijatelnou schematičností a drzou nedbalostí tvůrců) by Černý korzár zasloužil horší hodnocení, než mu dávám. A taky za to zklamání, jež mi po letech připravil. Já vím, že je to pro děti, ale ani děti by se takhle blbnout neměly.(30.8.2010)

Sandokan, hmm .. pardon, černý korzár, tu opravdu válí. Je nezničitelný, laskavý, spravedlivý a jeho meč zabíjí, jen se naň někdo (zlý) podívá. Film jsem viděl poprvé dnes, takže mě v mých dětských letech minul a černý korzár se tak nemohl stát hrdinou, s kterým bych souznil. Ale i dnes je to dobrá podívaná.(17.7.2009)

Už jenom proto, jaké odpady se dneska točej s daleko nákladnějšíma choreografiema made in Hollywood, prostě pod čtyři jít nemůžu. Bitevní scény lehce naivní, ale aspoň tam maj všichni výzbroj odpovídající době příběhu, slečna podle tehdejších měřítek jistě velmi krásná, Kabir Bedi i po třiceti letech má stále charisma na rozdávání a Morgan je prostě bourák...:-) Film, který se musí líbit i po letech, pokud od něj předem nečekáte víc, než vám může dát...(23.11.2007)

• - Křestní jméno Černého korzára Emilio je personifikací spisovatele Emilia Salgariho, autora románové předlohy. (GilEstel)

• - Had, se kterým se hrdinové setkávají v džungli, je hroznýš královský (Boa constrictor). Tento škrtič dorůstá v zajetí 2,5-3 m, a i když dokáže bolestivě kousnout, dospělému člověku není nebezpečný. Ve filmu ovšem vidíme opak. (Prochy38)

• - Opička, se kterou se Yara (Sonja Jeannine) z počátku filmu mazlí, je tamarín pinčí (Saguinus oedipus). Jde o malou opičku čeledi kosmanovitých, která obývá velice omezené území tropických deštných pralesů v Kolumbii. U nás ji můžeme spatřit třeba v ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce a dalších. (Prochy38)