Halimina cesta

• Halimin put

Chorvatsko / Slovinsko / Bosna a Hercegovina, 2012, 105 min

Nečekaně silná záležitost. I když jsou odsouzeni žít život podle pravidel někoho jiného, drží si své rodinné "štěstí". Navzdory všemu - otrocké víře, rozdělující vše kolem nich, beznadějným vyhlídkám svého národa či zoufalému vzteku. Jsou zde i naděje a s nimi možnost začít znovu, bez minulosti - jde to vůbec? Naprosto excelentní režie a způsob vyprávění posouvá film na světovou úroveň. Vše potvrzuje fantastický závěr odhalující dlouho nevyřčenou pravdu - Slavo a jeho poslední panák - neuvěřitelně silná scéna, podpořená vynikající hudbou, jenž provází celý film a umocňuje silnou atmosféru, mající v sobě jak pietní vážnost, tak křičící obžalobu všech, kteří se na této nelidské genocidě podíleli. Balkán jede! (Challenge Tour 2015)(18.4.2015)

Niekedy tie ženy musia niesť na svojich pleciach neskutočnú ťarchu. Strata milovaných, a predovšetkým strata dieťaťa, je strašná rana. A vojna si nevyberá, naloží aj mužom. Viem si predstaviť, ako ťažko sa s tým žije. Niekto to nedokáže a niekto to všetko prejde so zatvrdnutým srdcom a bez jedinej slzy. Halimin put je príbehom, ktorý napísala vojna. Nie dávna, a nie z ďaleka. Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou vol. 3(4.3.2016)

Musím se přiznat, že ze začátku mně styl vyprávění připadal hodně kostrbatý. Střídání současnosti a minulosti, tomu já všeobecně moc neholduji, natož když ty flashbacky jsou v postatě na sebe nenavazující scény, které slouží jen jako příběhová či emotivní podpora dějové linky ze současnosti. Od začátku je však příběh velmi poutavý a tak jsem se do Halminy celkem bez problému dostal a odměnou mně byla závěrečná třetina, která má v sobě hned několik scén, který jsou fakt těžkej masox. Za velmi vydařené považuji, že tvůrci v těch srdcově nejintimnějších scénách na diváka nevytáhli žádný hudební motiv, ani tuny dialogů, ale vystačili si třeba z pohlazením konečků vlasů, nebo ramene, to bylo fakt udělaný moc hezky a o to větší mletý, ze mě ten film udělal. Jen abych ještě zvýšil sílu příběhu, nevybavuji si moc filmů, kde během dvaceti minut se najdou hned dvě scény u kterých mě bylo do breku.(22.2.2015)

Když starý Avdo vlezl do rovu a pak se šel podívat na svoji bývalou dceru, musel jsem se kousnout do spodního rtu, abych nezačal brečet. Víc popisovat emoce asi netřeba a je fakt, že na konci filmu se v Artu nikdo ani nepohnul, tak slušně zkoprnělý publikum se často nevidí. Brilantně odkrývané pointě předchází stále nepříjemnější detaily, flashbacky jsou sice poněkud násilnou, přesto ospravedlnitelnou cestou k pravdě. Je mi srdečně jedno, na jakých skutečných událostech film stojí, protože to pozadí ukrývající se za tragédií dvou rodin je sakra reálné, nedávné a bylo zatraceně blízko. A něco podobnýho se může stát i teď kdekoliv v Evropě, protože jestli si někdo myslí, že se lidstvo poučilo, pořádně hořce se mu vysmějte a jděte si na glóbus ukázat, kde leží Krym. Původně jsem měl problém překousnout, že za to celé zase může ta skvělá a tolik potřebná víra, ale ono v Halimině cestě jde o poněkud hlubší tématiku. Jednoznačně nejlepší film letošního Cinema Mundi, 2014 (a smutná ukázka, jak daleko mají páni Akademici ke skutečnému světu).(3.3.2014)

Už dlouho mě žádný film tak nedojal. Ti lidé tam žili spolu tisíce let. Někdo je však záměrně rozeštvával, rozpoutal a živil mezi nimi občanskou válku, která přinesla tisíce tragédií, jaké popisuje tento film. Někdo, za koho se znovu hluboce stydím, jásal nad jejich humanitárním bombardováním a zvěrstvy, které se tam děly. Film je nesmírně hluboký a raní přímo do srdce.(13.12.2014)