Halimina cesta

• Halimin put

Chorvatsko / Slovinsko / Bosna a Hercegovina, 2012, 105 min

Při sledování jsem si nemohla nevzpomenout na tématicky podobné Požáry. Ne tak emocionálně úderné, přesto má Halimin put se svým kanadským protějškem dost společného. Podobně válkou zmařené lidské osudy, časté flashbacky do minulosti, stejně dobré herecké výkony zejména ženských představitelek a dokonce i v některých aspektech dosti shodnou zápletku. Jen je to trochu víc evropsky minimalistické, což alespoň z mého pohledu vůbec není na škodu, spíše naopak.(19.9.2014)

Niekedy tie ženy musia niesť na svojich pleciach neskutočnú ťarchu. Strata milovaných, a predovšetkým strata dieťaťa, je strašná rana. A vojna si nevyberá, naloží aj mužom. Viem si predstaviť, ako ťažko sa s tým žije. Niekto to nedokáže a niekto to všetko prejde so zatvrdnutým srdcom a bez jedinej slzy. Halimin put je príbehom, ktorý napísala vojna. Nie dávna, a nie z ďaleka. Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou vol. 3(4.3.2016)

Predelová scéna "o 23 rokov neskôr" je zrejme najintenzívnejší skok v porovnaní so všetkým, čo som videla. Dlhočizný skok cez obrovskú priepasť. Lenže ako vravel Nietzsche, "ak sa príliš dlho pozeráš do priepasti, začne sa priepasť pozerať na Teba". Momentálne 54% obyvateľstva Bosny žije v zahraničí a môžete sa tomu diviť? Halimin put je jedno z najlepších diel o vojne v bývalej Juhoslávii.(7.9.2017)

Niekedy je ťažké uveriť tomu, koľko nenávisti dokáže vrieť v jednom človeku, hlavne keď sa do toho primieša náboženstvo. Na Balkáne bolo napätie medzi kresťanmi a moslimami vždy. Boli obdobia, keď sa tento problém darilo zvládať lepšie (napr. kult osobnosti J. B. Tita, ktorý mal veľkú autoritu na oboch stranách) a obdobia, kedy to všetko končilo krutou vojnou. Problematické spolunažívanie oboch komunít sleduje aj tento film, pričom si v tomto smere v mnohom nedáva servítku pred ústa a všetko sa snaží vykresliť dosť drsnou a krutou formou. Páčilo sa mi aj prelínanie prítomnosti so zábermi z minulosti, jednotlivé udalosti tak v danom momente dostali hlbší význam. Jediné čo môžem vytknúť je pomerne nápadná jednostrannosť a účelovo emotívny koniec s cieľom čo najviac zasiahnuť diváka. V každom prípade by si však dnešná Európa mala poriadne preštudovať dejiny Balkánu a poučiť sa. Tieto problémy sa totiž už čochvíľa budú vzťahovať na celý kontinent. 80/100(10.11.2015)

Režisérovi sa podarilo dostať divákovi hlboko pod kožu, jeho film podľa skutočnej udalosti je brilantne natočený a pomocou retrospektív postupne odhaľuje krutý osud rodín počas vojny. Zoširoka prerozprávaný príbeh ide krok za krokom do famózneho vyústenia a hoci sa dá záver vytušiť, v každom prípade dostáva divák nefaľšovanú dávku silnej emócie. Je to veľmi silný a kvalitný film.(12.4.2014)