Halimina cesta

• Chorvatsko Halimin put
všechny plakáty

Halima přišla během války v Bosně o syna a snaží se dopátrat jeho ostatků. Na své cestě musí tato trpící muslimka se silnou vůlí najít neteř, což s sebou přináší nejedno záhadné odhalení.
 Halima přišla během války v Bosně o manžela i syna. Oba byli pohřbeni v jednom z masových hrobů, Halina však touží nalézt jejich ostatky. Díky DNA se jí podaří najít manžela, místo synova úložiště je však záhadou. Na své cestě za nalezením synových ostatků musí tato silná muslimka najít i vzdálenou neteř, což s sebou přináší nejedno záhadné odhalení. (Cinemax)

Flego

Režisérovi sa podarilo dostať divákovi hlboko pod kožu, jeho film podľa skutočnej udalosti je brilantne natočený a pomocou retrospektív postupne odhaľuje krutý osud rodín počas vojny. Zoširoka prerozprávaný príbeh ide krok za krokom do famózneho vyústenia a hoci sa dá záver vytušiť, v každom prípade dostáva divák nefaľšovanú dávku silnej emócie. Je to veľmi silný a kvalitný film. ()

misterz

Niekedy je ťažké uveriť tomu, koľko nenávisti dokáže vrieť v jednom človeku, hlavne keď sa do toho primieša náboženstvo. Na Balkáne bolo napätie medzi kresťanmi a moslimami vždy. Boli obdobia, keď sa tento problém darilo zvládať lepšie (napr. kult osobnosti J. B. Tita, ktorý mal veľkú autoritu na oboch stranách) a obdobia, kedy to všetko končilo krutou vojnou. Problematické spolunažívanie oboch komunít sleduje aj tento film, pričom si v tomto smere v mnohom nedáva servítku pred ústa a všetko sa snaží vykresliť dosť drsnou a krutou formou. Páčilo sa mi aj prelínanie prítomnosti so zábermi z minulosti, jednotlivé udalosti tak v danom momente dostali hlbší význam. Jediné čo môžem vytknúť je pomerne nápadná jednostrannosť a účelovo emotívny koniec s cieľom čo najviac zasiahnuť diváka. V každom prípade by si však dnešná Európa mala poriadne preštudovať dejiny Balkánu a poučiť sa. Tieto problémy sa totiž už čochvíľa budú vzťahovať na celý kontinent. 80/100 ()

kareen

Při sledování jsem si nemohla nevzpomenout na tématicky podobné Požáry. Ne tak emocionálně úderné, přesto má Halimin put se svým kanadským protějškem dost společného. Podobně válkou zmařené lidské osudy, časté flashbacky do minulosti, stejně dobré herecké výkony zejména ženských představitelek a dokonce i v některých aspektech dosti shodnou zápletku. Jen je to trochu víc evropsky minimalistické, což alespoň z mého pohledu vůbec není na škodu, spíše naopak. ()

Malarkey

Balkánci tento, poměrně náročný příběh na pochopení, natočili tak syrově a nekompromisně, až mi bylo těžko na něj koukat a ke konci ho vůbec dokoukat. Halimina cesta totiž poukazuje na skutečnost, se kterou v současné době zápolí prakticky celá Evropa - setkání Muslimky a Křesťana, které tu zachází do takových krajností, až se jim narodí dítě. Jednání a chování okolí je pak poměrně brutální, což dokazuje, že to, s čím dnešní Evropa zápolí, Balkánci měli na talíři už před pradávnem a nikdy to nedělalo dobrotu. Škoda jen, že z filmu mi vlivem deprese bylo spíš zle, než abych si z něj něco odnesl. Závěr pak byl logickým vyústěním zklamaných lidí na dně. Smutný, realistický a těžce depresivní film. ()

Ephemeris

Predelová scéna "o 23 rokov neskôr" je zrejme najintenzívnejší skok v porovnaní so všetkým, čo som videla. Dlhočizný skok cez obrovskú priepasť. Lenže ako vravel Nietzsche, "ak sa príliš dlho pozeráš do priepasti, začne sa priepasť pozerať na Teba". Momentálne 54% obyvateľstva Bosny žije v zahraničí a môžete sa tomu diviť? Halimin put je jedno z najlepších diel o vojne v bývalej Juhoslávii. ()