Staré město (festivalový název)

• Portugalsko

Centro Histórico

Drama / Povídkový

Portugalsko, 2012, 80 min

• Sekero

Čtyři režiséři,čtyři povídkové příběhy z historického města Guimarães, které je prošpikováno pamatkami UNESCO a Portugalcům známé jako rodiště jejich prvního krále Alfonse I. Dobyvatele. Dá se říci, že režiserští mistři vytváří omnibus, který zprostředkovává kouzlo města a snaží se archivovat jednotlivé styly do jednoho díla. Jednotlivé povídky jsou logicky jedinečným přístupem zasazeny do odlišné doby a někdo by se dokonce odvážil tvrdit, že se kontrastují navzájem. 13+30+36+10=89 min. bude tvořit jedinečnou návštěvu severoportugalského města alespoň skrz vaši 22'.(18.6.2013)

Jednotlivé povídky jsou každá rozdílné kvality, což je možná na škodu. 1. Tavern Man (Aki Kaurismäki)-Sedl mi jednoznačně nejvíc. Celý prakticky beze slov a přitom tak silný, dojemný, smutný a vtipný zároveň. 2. Sweet Exorcism (Pedro Costa)-Naprostá blbost, která mě značně iritovala od začátku až do konce. 3. Vidros Partidos (Victor Erice)-Dost zajímavá povídka a příběhy bývalých továrních zaměstnanců se dobře poslouchaly. 4. O Conquistador Conquistado (Manoel de Oliveira)-Stojí na nápadu s megafonem a jednom povedeném vtípku, mě však příliš neoslovila, ale alespoň nenudila. Celkově slabší 4*.(4.8.2013)

A já to mám tak, že se zatetelím blahem nad každým novým výtvorem Akiho Kaurismäkiho. Pedro Costa mě po zhlédnutí jeho předchozích děl už taky nemohl rozhodit. Povídka Víctora Ericeho mi zase silně připomněla osud některých továrních budov baťovského areálu ve Zlíně. A závěrečná odlehčující povídka Dobytý dobyvatel Manoela de Oliveiry taky nezklamala. Takže za pět. A nejen díky Akimu.(3.8.2013)

Hodnotím jen párminutovou sekvenci génia Käurismekiho. Už jen na kvalitě a barvitosti záznamu a prvním pohledu na ústředního hrdinu bylo jasné, že se jedná o Akiho. Ať se momentálně nachází na alkoholovém dně, filmové kvality nikdy neztratí. Ostatní režiséři jako více než stoletý (a vůbec už né v obraze) de Oliveira nebo mou nenáviděný Costa mne absolutně nezajímají... - 2. 8. 2013 - 1/6 filmu - 85%(3.8.2013)

Kaurismäki ***** - potvrzení toho, že i beze slov se dá nádherně vyprávět. Costa odpad - potvrzení toho, že tento režisér jde se svou tvorbou postupně do nejhlubších pekel a toho, že nepřetržitý proud trapných slov dobrý film nezaručí. Erice **** - potvrzení toho, že i hodně slov může vytvořit kompaktní celek, když režisér ví co dělá. Oliveira **** - a nakonec potvrzení toho, že i ve 104 letech se dá natočit originální a vtipný film.(3.8.2013)