• Česko

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Fantasy / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 121 min

Marshalla mám upřímně rád už od brilantního béčka Psí vojáci. Za ty roky si vybudoval značku autora, který dovedně pracuje s libovolně nízkým rozpočtem. Přeci jen upířina Pád do tmy a vlkodlačí Psí vojáci stály pod tři miliony liber, stylové post-apo Soudný den zase pod sedmnáct. Finanční limity využil jako možnost vrátit se k praktickým efektům, hektolitrům falešné krve a poměrně sofistikované práci s očekáváním a kamerou. To samozřejmě vrcholí v seriálech, kam si ho zvou významné značky, aby natočil ne-zas-tak-velkolepé epizody velkolepým způsobem: fenomenální bitva v pilotu Black Sails, tragédie na začátku Lost in Space nebo nejlepší epizoda (jinak nekoukatelné) čtvrté série Hry o trůny, The Watchers on the Wall. V poslední jmenované Marshall například dlouze vystaví scénu směrem k bitvě s obrem a těsně před jejím začátkem ostřihne pryč, aby se vrátil až k drtivým následkům. // Proč ztrácím tolik času s tím, jak pracuje? Protože Hellboy je vlastně esence všeho, co natočil předtím. Neil Marshall vždycky režíroval upřímné "sračky" v tom nejlepším smyslu: zranění se v Psích vojácích léčila vteřinovým lepidlem, zatímco vlkodlaci vydávali zvuky ukradené ze soundbanky Warcraftu III; Pád do tmy je zase krvavá lázeň, kde se upíři zabíjí cepínem; Soudný den uvědomělá hra s pravidly braků a post-apo filmů a Centurion otevřeně parafrázuje Gladiátora i Běžícího muže. Hellboy je potom ničím neředěné béčko, které rekapituluje snad všechny prvky brakové fantasy, folklóru a populární mytologie – artušovské legendy, čarodějky, Ježibabu, prasodlaky i kočkodlaky, draky, mexické wrestlery, víly, obry a spoustu další verbeže. // A do toho se přidává Marshallova snaha zakrýt nízký rozpočet, která je obzvlášť výrazná ve dvou momentech. Zaprvé je to fenomenální souboj se třemi obry, který sestává z několika delších záběrů. Jejich ohyzdná CGI těla vytěsňuje z rámu a zůstává zaměřený pouze na protagonistu, díky tomu vzniká poměrně netradičně snímaná akční scéna plná dravých pohybů kamery a nečekaných přerámování. Zadruhé pak úplný konec natočený v jednom dlouhém záběru, v němž jsou hrdinové poprvé prezentováni jako funkční tým. Vůbec to okázalé vytlačování akce mimo rám je fascinující. // Marshall kondenzuje tři nebo čtyři různé komiksové svazky, aniž by bral ohled na jejich tematické a významové roviny – nejvýraznějším poučením zde je, že není dobré jíst děti. Hellboy je dokonale čistý a upřímný brak, který jakž takž drží pohromadě a vedle současných komiksových filmů působí jako přízrak z doby direct-to-video béček, jemuž někdo dal omylem o několik milionů víc. V ideálním světě by nikdy neměl vzniknout, ale je tady a sledovat jeho estetické kulhání je stejně bizarní jako fascinující.(11.4.2019)

Taký paškvil rôznych legiend a mytológií, no o to tu ani nešlo. Dôležité bolo, že dejová linka nenudila, stále sa tu niečo dialo, akcie tu bolo požehnane, sem-tam bol aj humor a rozhodne sa nešetrilo ani masakrom (aj keď tu by som ocenil menej digitalizácie). Vizuálne efekty tiež stáli za to - pekné na pohľad, pobavili aj rôzne príšerky, nechýbalo ani prasa... Celkom spokojnosť. Slabší nadpriemer. 70/100(11.7.2019)

3* nebo 4*? Dost váhám...asi jako u žádného filmu v poslední době. Měl jsem problém s postavou Hellboye...na můj vkus je málo sympatický, chápejte, v porovnání s Hellboyem od Thora. Hodně mě zaujala Milla Jovovič a její kostým čarodějky. Spoustu příběhů jsem nevstřebal tak, jako fanoušek znalý předlohy a prase mně vyloženě vadilo. Takže pocity rozporuplné...možná zvýším hodnocení po druhém shlédnutí.(11.4.2019)

• J*A*S*M

V jednotlivých detailech má Hellboy celkem slušné koule. Bohužel ani na dřeň vytěžený eRkový rating filmu a sem tam povedenej vtípek nezmění nic na tom, že vypadá hnusně jak hovno. Vážně už jsem dlouho neviděl audiovizuální dílo, které by působilo tak strašně antiesteticky. Odpornej, přeplácanej blockbusterovej digibordel, rakovina současné kinematogrefie, v tomto konkrétním případě už v terminálním stádiu.(11.4.2019)

Já teda Hellboye nikdy nežral. Přišlo mi to vždy trochu divné a tohle jsem si pustil s pramalým očekáváním. No a musím přiznat, že jsem se skvěle bavil. Příběh je teda debilní, efekty většinou taky, ale Hellboy tam mlátí obří monstra obřími předměty, mluví u toho sprostě a všude cáká fakt hodně krve. A pak když pekelný obludy vylezou na zem a začnou masakrovat, ale fakt jako brutálně, explicitně masakrovat civilní obyvatelstvo, tak jsem se musel culit. Za ty chuťovky by se nestyděli ani cenobiti. No a když ak na mě v závěrečnejch titulkách vykouknul Neil Marshall tak to hned dávalo smysl :) David Harbour je skvělej.(6.9.2020)

• - Finální akční sekvence na Sibiři je doprovázená skladbou „Kickstart My Heart“ od Mötley Crüe, o kterých ve stejném roce vznikl životopisný film The Dirt. (ArsenalEagle)

• - Celosvětová premiéra proběhla 9. dubna 2019 v New Yorku. (Varan)

• - Nechybělo málo, aby byl Hellboy součástí DCEU. Mike Mignola se svým původním námětem šel nejprve do DC. Tehdejším šéfům se však nelíbila jeho upjatost na Peklo, a tak tento populární hrdina nakonec skončil u Dark Horse Comics. (3T)