Clown

Robert Ryang

Scénografie:

Lisa Soper
  • Mefistofelle

Ať se na to koukám z jakéhokoliv úhlu, nevidím na tom absolutně nic výjimečného. Možná kromě té nechtěné směšnosti, která mi bránila se plně ponořit do atmosféry. Příklad: týpek se snaží sundat klaunský kostým jakousi elektrickou pilou a nedaří se mu to. Má u toho barevné vlasy, make-up a klaunský nos. Působilo to na mě tak nějak divně, jako kdyby to ani nebylo bráno vážně. A podobných divných scén je více. Taková nechtěná parodie na horory s klauny. Působí to neskutečně směšně, nikoliv děsivě. Neumím ani pořádně vysvětlit svou averzi, ale doufám, že nejsem jediná komu na tom něco nehrálo.(5.7.2015)

Predstava, že si zo srandy oblečieme kostým klauna a ten nám následne prirastie k telu, nie je vonkoncom lákavá, no v tomto filme sa stáva realitou. Ten, kto si ho oblečie sa spolu s ním začne obludne meniť a bažiť po malých detských obetiach. Podľa severskej mytológie totiž klauni vôbec neboli milí zábavní mužíčkovia, ale nebezpečné kreatúry žijúce v jaskyniach kam lákajú deti, ktoré s nimi nečaká nič dobré, a z jaskyne sa už živé nedostanú. Za každý jeden jesenný mesiac jedno dieťa. A teda na základe tohto mýtu sa bude pomaly uberať aj osud nášho klauna. Ako to celé dopadne?Treba vidieť. Musím povedať, že som čakala nejaký prvý plán, no bola som doslova nadšená nadupaným tempom hneď od začiatku, napätie bolo vynikajúco dávkované, od takých polosrandovných scén na začiatku (odliepanie nosa) až po vyšperkovaný dramatický záver. Osobitne by som ešte vrátila k tomu kúzelnému kostýmu, ktorý sa transormoval do takých podôb že mi ostali až otvorené ústa, a to je fakt rekord lebo ja klaunov ako moc nemusím, ale v takejto hrôzostrašnej podobe bol neodolateľný :). Ku koncu mi dokonca pripomínal Jokera.(29.9.2016)

Už jako malý jsem nesnášel klauny, štítil jsem se jich jako malomocných, vždycky mi přišli hnusní, odporní, nechutní, vlastně svou bizarností i tak nějak strašidelní. A teď už vím i proč - klauni totiž žerou děti! Moc jim chutnají třeba křupavé prstíky malých tlustých skautíků... Jen velká škoda, že tvůrci Clowna nevybředli z takové té středoproudově předposrané distingovanosti a krotkosti a nepřitlačili víc na pilu. Psát scénář já, dédy Clown by sežral nejdřív celou svou rodinu i s embryem v maminčině bříšku, pak by sežral děti všem sousedům (a rodiče brutálně odkrágloval) a vyrazil by na pořádný dlabanec do města, kde by mohl začít druhý, ještě peprnější díl. Bohužel v téhle dětem přístupné verzi se stále jen cosi slibuje a naznačuje a pořádně šťavnatým kanibalským scénám se kamera vyhýbá obloukem, asi aby to náhodou někoho nepohoršilo. Nejvíc mě ve filmu pobavil skvělý Stormare se sdrátovanou držkou, v nemocničním ohozu, s mačetou a kalačem, uchcával jsem smíchy. Dédy Clown sice ke konci sympaticky zmutuje, ale protože nezblajzne svého otylého ufňukaného spratka, nechá si nabančit od své subtilní ženušky a celá tahle taškařice skončí skoro nasládle hřejivým happyendem, nemůžu dát čtvrtou ani omylem.(21.3.2015)

Jedno z nejklasičtějších hororových monster je zpět v plné parádě. Watts smíchal dohromady ultimátní krvavou řežbu, téma prokletí i špetku dramatu s morální dilematem a ačkoliv je mu vyčítána, a do jisté míry oprávněně, určitá nevyváženost, já byl s tím, co jsem viděl, nadmíru spokojen. Samotná postupná proměna byla z mého pohledu naprosto perfektní, vtipnou snahou zbavit se kostýmu počínaje, samotným výsledkem transformace konče. Zadařilo se i herecky, kdy nepříliš známé tváře doplnil Peter Stormare a vlastně i Eli Roth, který ovšem nebyl k poznání. Doufám, že v příštím filmu Watts svůj talent potvrdí. 80%(9.3.2015)

• Lucasion

Nikdy jsem moc nechápal proč Nathan Drake a Sam Winchester tvrdí, že mají panickou hrůzu z klaunů. No možná, že po tomhle filmu už tomu začínám rozumět. Normální otec od rodiny se pokusí zachránit narozeninovou párty syna tak, že se převleče za klauna. Ovšem, do cizího kostýmu se nemá lézt že? Kostým klauna se zdá být prokletý, protože (ouha!) nejde sundat. Tohle se stane v prvních deseti minutách, což i na mě je docela rychlý start a začíná příběh muže, který se stane krvelačným klaunem (Doslova a né dobrovolně). S komentáři, které oslavují originalitu, bych trošku brzdil. Příběh a vývoj filmu je dost podobný filmu Moucha (1986). Nechybí ani vypadávání zubů a změna vizáže. Klaun žere děti, a nemyslím pouze zlé. Stačí mu jich pět a pak zas bude hodným šášou. Ale přiznejme si, kdo by jen tak chtěl dát sežrat vlastní dítě? Kdyby se filmu trošku upravil scénář a byl lépe obsazen, výsledek by mohl být mnohem lepší. Navíc, i když je film děsivý jako celek, tak postrádá jakoukoliv lekací scénu. Za finální přeměnu a podobu Klauna, ale zasluhují maskéři uznání. Hlas: "Bring me a child!". Je přeci jen pěkně mrazivý. (49 %)(19.7.2016)