Kašlu na lásku

Down with Love

• Německo

Zum Teufel mit der Liebe!

• Německo

Down With Love - Zum Teufel mit der Liebe

Kašlem na lásku

Komedie / Romantický

USA / Německo, 2003, 100 min

Tak konec byl až extrémě zamotaný, ještě teď to vztřebávám. Celé to bylo vlastně šílené, ač se v tomto filmu řešily jen 4 postavy (2 dvojce) a dva byty. Přesto se děj zamotal tak, že jsem musel zapnout mozek (což je u romantických komedií né moc časté). No ale z režijního hlediska to byla špička! Opravdu, spoustu scén je velmi dobrých a nápaditých. Za výbornou režii přidávám čtvrtou hvězdici:-)(3.1.2009)

Tak tenhle film je opravdu milý a nabušený, vtípků je v něm přehršel, atmosféra šedesátek je v něm dokonalá od zadních projekcí až po to, jak Renée kroutí zadečkem, ale stále jsem si říkal... Jak oni krucinál ten konec zaonačí, jak to navlečou, jak to udělaj, aby to nebylo takové, jak to na podobných filmech (ne)máme rádi? Musím podotknout, že se jim to povedlo tak napůl, dále šla celková myšlenka po vyjetých kolejích, a i když to snad ani nijak nešlo, mohlo to být lepší. Po jednom monologu Renée jsem si připadal jak po rozhovoru s Architektem. Ke konci zkrátka ta přeplácanost už vadila (myslím dějová.)(20.11.2003)

S retrofilmy, odehrávajícími se v 60. letech, mám trochu problém. Protože (bohužel) patřím k těm, kteří měli možnost (i když jako děti) báječná 60. léta zažít, myslím si, že vím něco o tom, čím lidé v té době žili, jak se oblékali, česali, upravovali, chovali, tancovali atd. Jsem tedy extrémně choulostivá na chyby, které se v těchto filmech obvykle v hojné míře vyskytují. Vždyť přece dnes není problém vyhledat si kvantum dobových materiálů a atmosféru 60. let nasát! V tomto ohledu mě velmi mile překvapil právě film Kašlu na lásku, od kterého jsem původně nečekala víc než prvoplánovou romantickou zábavu. Tady není co vytknout. Za modely Rennée Zellweger by se nemusela stydět ani Jacqueline Kennedyová, brýle Ewana McGregora by si klidně mohl nasadit Roy Orbison a to je jen to, co nejvíc bije do očí. I ve všech ostatních aspektech byl duch doby věrně zobrazen. Prostě nebýt těch provařených tváří hlavních představitelů, věřila bych, že se dívám na originál z poloviny šedesátých let.(9.1.2008)

Akosi ma to neoslovilo, teda celý ten efekt tohto filmu mi prišiel miestami strašne infantilný. Scenár bol určite nadpriemerný a pozoruhodný, lenže to prevedenie a štýl v tomto filme ma v mnohých ohľadoch nezaujalo. Isteže, René a Ewan boli výborný, dokonca zaujali aj David Hyde Pierce a Sarah Paulson, no problém som mal skôr s tým prehnaným retro štýlom. Ten hudobný doprovod trúbiek a trombónov z 60tych rokov mi išiel miestami až na nervy. Ale nevadí, film stál určite za to a rozhodne nebol nudný, len niekedy príliš ukecaný.(16.5.2014)

Na prvý krát tak zhruba za tri, takže som rád, že som dal tomuto hyper štylizovanému príjemnému filmu ešte jednu šancu. Množstvo pekných detailov, vyplývajúcich zo sadadenia príbehu do 60tych rokov a jedna z najlepšie zostavených ústredných dvojíc v histórii romantických komédií. Aspoň v súčasnej klišé romantickej kinematografii sú v mojom rebríčku Ewan s Reneé veľmi vysoko. A možno sa jedná aj o ich najlepšie úlohy. Venoval som im svoj komentár číslo 2000.(25.9.2012)

• - Píseň Down with Love", což je anglický název celého filmu, je z repertoáru Judy Garlandové. (Elisebah)

• - Daniel Orlandi navrhl pro tento film více než 100 kostýmů, včetně klobouků, košil a kravat. (Amplifier)

• - Po závěrečných titulcích následuje vtipný epilog s pěveckým duetem ústředního páru. (cariada)